Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nový příspěvek na vzdělávání zaměstnanců


Bc. Michaela Sobotková
21. 4. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Příspěvek na vzdělávací aktivitu může dosáhnout až 85 % skutečně vynaložených nákladů.

Foto: Fotolia

 

Příspěvek ve výši až šesti milionů korun ročně mohou získat zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou investovat do dalšího vzdělání svých zaměstnanců. Do projektu se mohou zapojit také osoby samostatně výdělečně činné a nově vzniklé firmy.


 
Příspěvek ve výši až šesti milionů korun ročně mohou získat zaměstnavatelé, kteří se rozhodnou investovat do dalšího vzdělání svých pracovníků. A to v rámci projektu „Podpora odborného vzdělávání zaměstnanců II“ (dále jen „POVEZ II“). Příjem žádostí o finanční podporu zahájil Úřad práce ČR koncem března letošního roku. Projekt poběží až do 30. 11. 2020.
 
Díky projektu POVEZ II mohou zaměstnavatelé získat finanční příspěvky na zvyšování odborných znalostí a dovedností stávajících i budoucích zaměstnanců. Program pomůže i těm, kteří právě nastoupili a potřebují více času na zaučení. Zapojit se do něj mohou také osoby samostatně výdělečně činné, a to jak se zaměstnanci, tak i bez nich. Podporu mohou nyní získat též nově vzniklé firmy a nestátní neziskové organizace.
 
Vzdělávání může být zajištěno:
  • externím vzdělávacím zařízením – uznatelným nákladem bude pouze kurzovné,
  • interními lektory zaměstnavatele – uznatelným budou mzdové náklady lektora, který zajišťuje odborný rozvoj. Příspěvek bude odpovídat skutečně vynaloženým mzdovým nákladům lektora podle evidence vzdělávací aktivity (či obdobného dokumentu) za dobu lektorské činnosti (počet hodin) v rámci vzdělávací aktivity, na kterou je příspěvek poskytnut. Proplácený příspěvek však bude omezen maximální hodinovou sazbou, která bude v projektu uznatelná. Stanovený limit bude vycházet z průměrného výdělku vnitropodnikových lektorů v České republice.
Vzdělávání může být obecné i specifické, a to jak v akreditovaných, tak neakreditovaných kurzech. Vzdělávání se může uskutečňovat také přímo na pracovišti zaměstnavatele, včetně praktické přípravy.
 
Příspěvek není možné poskytnout žadatelům, jimž nelze poskytovat příspěvky v rámci aktivní politiky zaměstnanosti, a rovněž těm, kteří již čerpají finanční prostředky z veřejných zdrojů na stejný účel, případně těm zaměstnavatelům, u nichž to vylučují pravidla poskytování veřejné podpory. Vyloučeni jsou rovněž zaměstnavatelé, kteří mají sídlo na území hlavního města Prahy – zapojit se však mohou pobočky stejného zaměstnavatele sídlící mimo Prahu.

Žádost o příspěvek

O přiznání příspěvku a jeho výši rozhoduje konkrétní krajská pobočka úřadu práce (vzor žádosti ke stažení naleznete na webu Úřadu práce ČR). Při posuzování žádostí bere úřad práce mimo jiné v potaz, zda poskytnutá podpora pomůže zlepšit situaci na konkrétním trhu práce nebo zda bude mít vzdělávání pozitivní dopad na podnik i samotného zaměstnance.
 
Příspěvek na vzdělávací aktivitu může dosáhnout až 85 % skutečně vynaložených nákladů. Příspěvek na mzdu jednoho zaměstnance pak nejvýše 176 Kč za hodinu, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Žadatel může v průměru čerpat až 500 000 Kč měsíčně. Maximální poskytnutá roční částka ale nesmí překročit 6 000 000 Kč.
 
Projekt nově cílí také na podporu vzdělávání zaměstnanců nad 54 let. Právě ti totiž patří mezi skupiny ohrožené dlouhodobou nezaměstnaností. V pozdější fázi se pak POVEZ II zaměří na podporu systémových prvků v dalším profesním vzdělávání, jako je například tvorba a realizace podnikových vzdělávacích plánů.
 
Předchůdce tohoto projektu (POVEZ) sklidil v předchozím období velký ohlas. O vstup do něj žádala řada firem. Úřad práce uzavřel dohody s více než 2 500 zaměstnavateli. Vzděláváním úspěšně prošlo téměř 44 000 osob.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Úřad práce ČR
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
VANESA
Dámské oděvy, pletené oděvy -velkoobchod
www.vanesa.cz

EWSA s.r.o.
montážní, výrobně-dodavatelská a obchodní společnost EWSA s.r.o.
www.ewsa.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru