Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Práce na zkrácený úvazek je v nabídce jen výjimečně


Bc. Michaela Sobotková
13. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Tuzemské firmy nejčastěji nabízejí částečný úvazek číšníkům a servírkám, dále uklízečkám a prodavačkám.

Foto: Fotolia

 

Téměř třetina lidí hledajících práci ji shání na částečný úvazek. Zaměstnavatelé však ve svých inzerátech nabízejí částečný úvazek pouze v jednom z deseti případů. Největší šanci získat práci na zkrácený úvazek mají číšníci, uklízečky, prodavačky a řidiči.


 
Téměř třetina Čechů hledajících práci shání zaměstnání na částečný úvazek. Ale většinou příliš úspěšní nebývají – tuzemští zaměstnavatelé totiž takové pozice nabízejí pouze výjimečně. Největší šanci získat práci na zkrácený úvazek mají číšníci či servírky, uklízečky, prodavačky a řidiči.
 
„Tři z deseti lidí hledajících práci by upřednostnili spíše zaměstnání se zkrácenou pracovní dobou. Zaměstnavatelé však ve svých inzerátech nabízejí částečný úvazek pouze v jednom z deseti případů,“ popisuje situaci na pracovním trhu Lenka Černá, výkonná ředitelka inzertního webu a novin Annonce.
 
Zkrácené úvazky totiž nejsou u tuzemských zaměstnavatelů tak populární jako třeba na západ od našich hranic. Bariéry spočívají především ve zvýšené administrativní a organizační zátěži.

Ženy hledají částečný úvazek v administrativě, muži preferují místo řidiče

Dostatečná nabídka zkrácených úvazků je přitom velmi důležitá. Mohla by například zmenšit nezaměstnanost. Zaměstnavatelé v současnosti nabízí prostřednictvím databáze Úřadu práce ČR přes 12 700 volných pracovních míst s možností zkráceného úvazku. Poptávka však mnohonásobně převyšuje nabídku.

Shoda nepanuje zatím ani v žádaných profesích. Annonce podle analýzy tisícovek inzerátů zjistila, že o zkrácený úvazek stojí nejčastěji lidé, kteří chtějí pracovat jako řidiči skupiny B, administrativní pracovnice a uklízečky. Tuzemské firmy naopak nejčastěji nabízejí částečný úvazek číšníkům a servírkám, uklízečkám a prodavačkám. Nabídka se tak s poptávkou nejvíce míjí v administrativě.
 
Podle analýzy se navíc poptávka po částečných úvazcích u obou pohlaví liší. Ženy by firmám nejraději vypomohly jako administrativní pracovnice, uklízečky a prodavačky. Zato muži hledají zkrácený úvazek nejčastěji jako řidiči skupiny B, manažeři restaurací a hotelů nebo kuchaři a „pizzaři“.
 
Větší počet pracovních míst se zkráceným úvazkem se v tuzemsku snaží stát podporovat například formou bonifikace. A to především v případě dlouhodobě nezaměstnaných či rodičů malých dětí, ale i dalších ohrožených skupin. Pokud zaměstnavatel přijme takového uchazeče na zkrácený pracovní úvazek, může to úřad práce zohlednit ve výši poskytnutého příspěvku.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Michaela Sobotková
STORMWAREAutor článků
14. 10. 2015 9:05:05
Dana:
Dobrý den, pokud z příjmu z DPČ platíte sociální pojištění (příjem alespoň 2.500 Kč měsíčně), započítává se Vám práce vykonávaná na základě DPČ do odpracovaných let nutných pro vznik nároku na důchod.
Hlášení závadného obsahu

Dana
13. 10. 2015 22:01:58
Dobrý den,
zajímalo by mne, jaký má částečný pracovní úvazek (práce na dohodu o pracovní činnosti) dopad do započtené doby pro důchodové pojištění.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
UniMark CZ, s.r.o.
Reklamní předměty, prezentační systémy, tiskárna
www.unimark.cz

4heat vytápění hal
Topení a chlazení průmyslových a sportovních hal
4heat.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,210 Kč
23,85 Kč
-0,313 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 02.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru