Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Poskytování ochranných nápojů zaměstnancům


Bc. Michaela Sobotková
24. 6. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Vzhledem ke skladbě naší stravy postačí při běžné fyzické zátěži většinou pitná voda či stolní voda.

Foto: Fotolia

 

Za jakých podmínek musí zaměstnavatel poskytovat zaměstnancům v létě ochranné nápoje? Musí zaměstnavatel poskytovat tyto nápoje zdarma? Je možné poskytnutí ochranného nápoje řešit finančním plněním? Dozvíte se v tomto článku.


 
Podmínky stanovující povinnost poskytovat zdarma ochranné nápoje zaměstnancům jsou stanoveny podrobně v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, a to diferencovaně podle míry zátěže prací a teploty, které je pracovník vystaven.
 
Povinnost poskytnout ochranný nápoj počíná u prací, při nichž je energetický výdej vyšší než 106 W.m2 a teplota přesahuje 26 stupňů. Například se jedná o ruční svařování, soustružení, strojové vrtání, práci dělníka v ocelárně, valcíře hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků, obecně pracovníci v horkých provozech.
 
Dále se ochranný nápoj poskytuje:
  • je-li měřením doloženo, že při dané práci dochází u pracovníka ke ztrátě tekutin potem a dýcháním vyšší než 1,25 litru,
  • při trvalé práci v zátěži teplem zařazené podle zákona o ochraně veřejného zdraví do kategorie čtvrté,
  • při trvalé práci na venkovním pracovišti, pokud je na základě monitorování teploty venkovního vzduchu předpoklad, že teplota venkovního vzduchu, měřená na pracovišti zastíněným teploměrem v průběhu osmihodinové směny jednorázově, přesáhne hodnotu 26 až 28 stupňů.
 
Poskytnutí ochranných nápojů lze v odůvodněných případech řešit finančním plněním.
 
Spoustu zaměstnanců jistě zajímá, zda mají nárok na poskytnutí ochranného nápoje, i když pracují v kanceláři, resp. nevykonávají fyzicky náročnou práci. Podle platného předpisu, tj. nařízení vlády č. 361/2007 Sb., nárok na ochranný nápoj tito zaměstnanci nemají.
 
Toto by mohlo být např. součástí kolektivní smlouvy: Všichni zaměstnanci mají v souladu s § 53 nařízení vlády č. 361/2007 Sb. nárok na pitnou vodu v množství postačujícím pro krytí potřeby pití.

Jaké tekutiny jsou jako ochranné nápoje nejvhodnější?

Vzhledem ke skladbě naší stravy (bohatší na obsah minerálních látek) postačí při běžné fyzické zátěži většinou pitná voda či stolní voda.
 
Objem přírodní minerální vody by neměl být vyšší než 0,5 litru, málo vhodné jsou vody sycené CO2. Dále lze použít v omezené míře ovocné a bylinkové čaje a ředěné džusy a ovocné šťávy.
 
Je třeba dobře zvažovat konzumaci iontových a energetických nápojů vzhledem k vykonávané činnosti – jsou vhodnější spíše pro sportovní zátěž.
 
Pro svůj silný dehydratační účinek nepatří do pitného režimu káva, kakao, silný čaj a alkoholické nápoje. Nejsou také vhodné sladké a kolové limonády (důvodem je vysoký obsah cukru).
 
Pro pracovníky platí, že náhrada ztráty tekutin a minerálních látek prostřednictvím ochranného nápoje je žádoucí v případě, že výsledky měření prokáží, že ztráta tekutin překračuje trojnásobek hygienického limitu, tj. 1,25 litru za osmihodinovou směnu. V takovém případě se jako ochranný nápoj podává voda se střední mineralizací s obsahem 500 až 1 500 mg rozpuštěných pevných látek na 1 litr vody.
 
Při ztrátě tekutin do trojnásobku hygienického limitu se náhrada tekutin zajišťuje podáváním vody s nízkou mineralizací 50 až 500 mg rozpuštěných pevných látek na 1 litr vody.
 
 
Související článek:
S pitným režimem pomůže zaměstnavatel. Nejen v horku


Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
ATELIÉR MAUR s.r.o.
Výroba, prodej a montáž vánočních dekorací
www.ateliermaur.cz

ALTEN 96, s.r.o.
společnost, zabývající se výrobou, prodejem a montáží stínící techniky
www.alten.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,82 Kč
0,030 Kč
23,18 Kč
0,092 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru