Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Polovina lidí hledajících práci má potíže s dluhy


Bc. Michaela Sobotková
10. 9. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Byť došlo v posledním roce k oživení na trhu práce, mají někteří lidé s hledáním místa problém. Například ti, kteří se potýkají s exekucí. Pro zaměstnavatele to znamená zvýšené administrativní nároky a omezení možností, jak motivovat zaměstnance.


 
Na českém trhu práce došlo za poslední rok k výraznému oživení. Firmy oproti loňsku obsazují zhruba dvojnásobek míst, jen s obtížemi přitom nabírají například kuchaře, řidiče nebo na pozice s technickým zaměřením. Lidé si mohou z nabídek vybírat, přesto však část zájemců má přístup k zaměstnání velmi komplikovaný. Například početná skupina těch, kteří se musejí potýkat s exekucí.
 
Exekuci čelí 14 % lidí, kteří nyní intenzivně shánějí nové uplatnění. Dle nedávného šetření na portálu Prace.cz mezi více než třemi tisíci respondenty dalším 8 % aktuálně exekuce hrozí. Čtyři z deseti zapojených tvrdí, že nemají žádné podstatné dluhy, dalších 13 % své závazky splácí zcela bez obtíží. Čtvrtina lidí uvedla, že své dluhy řádně splácí, i když to pro ně není snadné. 

Poměrně neradostné statistiky potvrzují i zkušenosti zaměstnavatelů a RUBIKON Centra, které se na tuto oblast dlouhodobě zaměřuje: „Osmdesát procent klientů, kteří navštíví naši dluhovou poradnu, se potýká s exekučním řízením. Z praxe víme, že těžce zadlužení lidé, nezřídka také s trestní minulostí, jsou na legálním trhu práce velmi těžko uplatnitelní,“ říká dluhová poradkyně Kateřina Jirová.
 
Exekuce jsou přitom problémem nejen pro pracovníky, ale i pro jejich zaměstnavatele. Nesou s sebou totiž zvýšené administrativní nároky a celkem výrazně omezují možnosti motivace zaměstnanců.

Zaměstnanci s exekucí musí vyžít z nezabavitelného minima

Současné podmínky exekucí a také insolvenčního řízení v praxi znamenají, že člověk musí vyžít z takzvaného nezabavitelného minima. Po exekučních srážkách může například z čistého výdělku 20 520 Kč zaměstnanci, který živí manželku na rodičovské a dvě děti, zbýt 13 766 Kč. Všechno, co si vydělá navíc, je obratem použito na umoření dluhu.
 
„Vyšší mzda, možnost placených přesčasů ani mimořádné prémie pro lidi postižené exekucí neznamenají přilepšení. Každá náročně vydělaná koruna navíc zmizí, protože je použita na splacení dluhu,“ vysvětluje Hana Kostovičová z portálu Prace.cz. „To vše samozřejmě znamená, že firmy jsou méně ochotné takové lidi zaměstnávat, což situaci zadlužených jen zhoršuje,“ dodává.
 
Někteří lidé v této nelehké situaci vidí pouze jedinou cestu – práci načerno a za hotové. To je ovšem vede do začarovaného kruhu. Kvůli nelegální práci riskují tvrdý postih ze strany Státního úřadu inspekce práce. Navíc si tím též obvykle velmi omezí pracovní příležitosti v budoucnu a mají nižší vyměřovací základ pro důchod.


Zdroj: LMC
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jakub
16. 5. 2020 5:28:18
I já se bohužel řadím mezi tu polovinu lidí, která si nedávno hledala práci a má dluhy. Kvůli tomu jsem dal v té minulé práci výpověď a našel jsem si něco lépe placeného, abych měl dluhy dřív splacené. Teď jsem ve 3 měsíční zkušební době, takže mě mohou kdykoliv vyhodit a to by bylo hodně nepříjemné. Trvalo docela dlouho, než jsem tuto práci našel, takže si nedovedu představit, co bych dělal, když bych byl bez práce. Úplně mě děsí představa, že bych se měl dostat do exekuce a o všechno tak přijít. Kamarád mi poradil, ať si přes https://www.alphacitizen.com/cs/ založím svěřenský fond, který ochrání alespoň můj dům před exekucí.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
360 DEGREES CONSTRUCT
Projekční kancelář - dopravní a vodohospodářské projekty.
www.360dc.cz

K&M SVOBODOVI s.r.o.
Účetní společnost zabývající se účetními, daňovými a archivačními služ
www.kms-ucto.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru