Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Po pěti letech na jedné pozici plat téměř přestává růst


Bc. Michaela Sobotková
6. 8. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Největší pokles průměrných platů po deseti letech se projevuje v soukromé sféře bez ohledu na to, zda mají tuzemského nebo zahraničního vlastníka.

Foto: Fotolia.eu

 

Během prvních deseti let na jedné pozici vzroste průměrný plat o 27 procent. Po uplynutí této doby začne průměrný plat klesat. Pohyb platu ale výrazně záleží na dokončeném vzdělání.


 
Pokud máte maturitu, měli byste měnit pracovní pozici nejpozději za deset let. Pak totiž poklesne průměrný plat o 12 %. Prvních pět let plat relativně rovnoměrně roste, poté se čtyři roky drží na přibližně stejné hodnotě a pak klesá.
 
Pohyb platu výrazně záleží na dokončeném vzdělání. U zaměstnanců, kteří nemají maturitu, průměrný plat roste i po více než deseti letech na jedné pozici. To je hlavní výsledek aktuální analýzy serveru Platy.cz.
 
„Je zřejmé, že změna pozice může být účinným nástrojem pro zachování růstu platu. S narůstajícím vzděláním plat roste. Čím vyšší vzdělání ale člověk získá, tím větší propad jej čeká, pokud na jediné pozici prožije více než deset let,“ říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.
 
„Při dlouhém setrvání na jedné pozici hrozí, že zaměstnavatel tento fakt vyhodnotí jako stagnaci a tomu přizpůsobí i plat,“ dodává Němec.

Největší pokles platů je v soukromé sféře

Průměrný plat zaměstnanců s postgraduálním vzděláním a příliš dlouhou prací na jedné pozici je o 22 % nižší než u stejně vzdělaných pracovníků, kteří na jedné pozici pracují kratší dobu. Přínos vyššího vzdělání k výši platu se tak téměř stírá.
 
U pracovníků bez maturity jejich průměrný plat s léty strávenými na jedné pozici stále roste. Nízké vzdělání ale není na pracovním trhu vhodnou strategií. Ani nejvyšší průměrný plat zaměstnanců bez maturity nedosahuje ani výše průměrného nástupního platu těch zaměstnanců, kteří maturitu získali.
 
Největší pokles průměrných platů po deseti letech se projevuje v soukromé sféře bez ohledu na to, zda mají tuzemského nebo zahraničního vlastníka. Ve státní sféře a družstvech rostou platy i po deseti letech na jedné pozici.


Tabulka: Vývoj průměrného platu v závislosti na délce setrvání na aktuální pozici

Délka práce na aktuální pozici Průměrný plat (v Kč) Změna (v Kč)
méně než rok 22 642 -
1 až 2 roky 25 662 3 012
3 až 5 let 28 654 2 902
6 až 10 let 28 822 258
více než 10 let 25 648 - 3 174Zdroj: Platy.cz
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Masáže v Kroměříži
Masérna Bazén - Radim Horenský, klasické i wellness procedury
www.masernabazen.cz

Účetní kancelář Nymburk
Komplexní účetní servis - účetnictví, daně, mzdy, personalistika.
www.attente.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru