Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Pět zákeřných otázek při pracovním pohovoru


Alžběta Honsová
8. 7. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Jednou z oblíbených otázek personalistů je: „Co je vaší největší chybou?“ Personalisté většinou doporučují zmínit nějakou vlastnost, která v zásadě může být i pozitivní nebo přínosná.

Foto: Adobe Stock

 

Personalisté se při pohovoru neptají s cílem vás nachytat nebo dostat do úzkých, ale i přesto vás mohou některé jejich otázky trochu vyvést z míry. Jakých pět „zákeřných“ dotazů vás může u výběrového řízení potkat a jak byste na ně měli správně reagovat?


 
Na úvod je třeba říci, že personalisté se při pohovoru neptají s cílem vás nachytat nebo dostat do úzkých. Jejich snahou je vás co nejvíce poznat a zjistit, jak umíte reagovat na neznámé nebo neobvyklé situace.
 
U naprosté většiny otázek tak je podstatné nejen to, co odpovíte, ale i jak k otázce přistoupíte, na co odpovědi zaměříte a podobně. Přirozenost je v tomto případě důležitá, je ale také dobré odpovídat s vědomím, že se ucházíte o určitou konkrétní pozici a úkolem personalisty je zjistit, jestli se pro tuto pozici hodíte.

1. Můžete nám o sobě něco povědět?

Častá počáteční otázka, která má za cíl zjistit, jak je člověk schopen odpovědět na takto široké téma. To, jakým směrem kandidát odpovědi zaměří, prozradí jeho schopnost hovořit k věci. Jelikož se jedná o pracovní pohovor, měli byste zmínit především dosavadní pracovní zkušenosti a vlastnosti, které souvisejí s pracovní pozicí.
 
Pokud se však jedná o juniorního kandidáta, např. absolventa vysoké školy, který nemá mnoho zkušeností, je dobré zmínit obor, který studoval, projekty, jichž se účastnil, různé praxe či stáže apod. O osobních zálibách, dětství, rodinném uspořádání či školní docházce netřeba hovořit – jedině, že by se nějak týkaly pozice, o kterou se ucházíte.

2. Co je vaší největší chybou?

Typická otázka na pohovorech, na kterou se často odpovídá také pomocí různých klišé. Personalisté většinou doporučují zmínit nějakou vlastnost, která v zásadě může být i pozitivní nebo přínosná, jako je např. zaměření na detail, pečlivost, upřímnost, dlouhodobé plánování. Pro vás i personalistu však bude rozhodně přínosnější, pojmete-li tuto otázku jako dotaz na to, o čem jste si vědomi, že byste na sobě mohli zlepšit nebo co už se zlepšovat snažíte. Zejména v souvislosti s nabízenou pozicí.
 
Pokud se totiž ucházíte o místo, kde je potřeba dobrá a efektivní organizace, není dobré jako svou slabinu uvádět potíže s dodržováním termínů. Zrovna tak přehnaná pečlivost a velký důraz na detail nebudou oceněny u pozice, která vyžaduje kreativitu a schopnost improvizovat. Proto radíme, abyste byli na tento typ otázky připraveni, a pokud je to možné, zmiňte spíše objektivní slabiny“ (např. nedostatečná praxe u absolventů, jazykové znalosti apod.).

3. Proč chcete u nás pracovat?

Jsou lidé, kteří mají svou vysněnou firmu či značku a přesně specifikované důvody, proč právě ta a žádná jiná. Stejně tak je ale legitimní hledat práci primárně ve svém oboru a až pak se dívat na typ firmy, která pozici nabízí. Pro každého člověka je však typ společnosti, u níž se o místo uchází, z nějakého důvodu přitažlivý. Připravte si proto důvody nebo aspekty, pro které vás zaujala nabídka na pozici právě u firmy, kam na pohovor jdete.

Že by součástí této přípravy mělo být i poměrně důkladné studium všech dostupných informací o firmě, oboru a pozici, je samozřejmostí. Nejlepším zdrojem je v tomto případě internet, a to jak webové stránky dané společnosti, tak „přítel Google“ – tady se můžete dozvědět i podstatné informace o firmě, které na jejím vlastním profilu nenajdete.
 
Velmi dobře si také prostudujte popis dané pozice a připravte si vlastní otázky na náplň práce nebo na společnost samotnou (např. velikost týmu, způsoby komunikace a hodnocení, možnost vzdělávání, benefity atp.).

4. Popíšete nám některou z vašich hlavních kvalit?

Pozor, to je ta příjemná část pohovoru. V české kotlině stále není zvykem se chválit, respektive umět se objektivně ohodnotit a vyzvednout své dobré stránky. Když to však neuděláte sami, nečekejte, že to za vás udělá někdo jiný.
 
Začněte tím, že uvedete vlastnosti a dovednosti, které jsou podstatné pro konkrétní pracovní pozici. Například vlastnosti u pozice asistentky: organizační a komunikační schopnosti, schopnost si určit priority v rámci zadaných úkolů, zodpovědnost apod. A pak můžete přidat všechna další pozitiva, která by ve vaší osobě firma získala. Buďte upřímní, ale nezlehčujte je.

5. Jaká je vaše představa o mzdě?

Jako první by otázku týkající se mzdy měl položit zaměstnavatel, nikoliv uchazeč o zaměstnání. V odpovědi je vhodné zmínit minimální a optimální představu o hrubé mzdě. Předem se také zeptejte (pokud o tom nehovoří sám personalista) na formu benefitů a dalších motivačních nástrojů, které firma nabízí. Ty totiž mohou výsledný příjem výrazně ovlivnit.
 
Neuvádějte příliš velký rozptyl – velký prostor na vyjednávání většinou není (až na výjimky u vysoce žádaných profilů kandidátů), tak si zbytečně nestanovujte příliš nízkou dolní hranici. Buďte ale realisté, do vaší kalkulace zahrňte i různé benefity, které daná firma nabízí, a jednou vyřčenou představu během výběrového řízení neměňte. V této souvislosti doporučujeme znát aktuální situaci na trhu práce, i co se týče platového rozmezí u pozice, o kterou se ucházíte.
 
 
Související článek:
Diskriminační otázky u pracovního pohovoru


Zdroj: Personální agentura Randstad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ladera Solutions, s.r.o.
Komplexní účetnictví a daně. Vzdělávání a personální poradenství.
www.ladera.cz

STRADO s.r.o.
účetní služby
www.strado.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,210 Kč
23,85 Kč
-0,313 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 02.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru