Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podpora rodin: otcovská poporodní péče či mikrojesle


Bc. Michaela Sobotková
1. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mikrojesle by byly maximálně čtyřčlenný kolektiv dětí od šesti měsíců věku, o které by se starala jedna pečující osoba.

Foto: Fotolia

chystase
 

Pečovatelská dovolená, otcovská poporodní péče a úprava rodičovského příspěvku – to jsou „prorodinné“ novinky, které by mohly být zavedeny k 1. lednu 2017. Pilotní projekt mikrojeslí by mohl být realizován ještě o rok dříve.


 
Z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí vzešel návrh na čtyři opatření, která mají za cíl podpořit rodiny. Pojďme si je postupně představit.
 
První opatření chce podpořit výdělečně činné lidi, kteří neformálně pečují o rodinného příslušníka, u kterého došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu, a vyžaduje celodenní péči a není ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení poskytujícím sociální služby. Nárok na volno na péči neboli takzvanou pečovatelskou dovolenou v délce tří až šesti měsíců a nárok na peněžitou pomoc ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu by měly osoby v příbuzenském stavu a osoby, které odvádí nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek, otcovská poporodní péče

Dalším opatřením, které ministerstvo chystá, je úprava rodičovského příspěvku. Dnes ho mohou rodiče čerpat v rozmezí nejméně dvou a maximálně čtyř let věku dítěte, přičemž dvouletá varianta je jen pro lidi s určitou výší příjmu. „Chceme zvýšit flexibilitu a umožnit čerpání mezi šesti měsíci až dvěma lety věku dítěte. Částka bude tvořit maximálně 70 procent hrubé mzdy a bude se také odvíjet od výše příjmu. Rodičovský příspěvek samozřejmě nemůže být vyšší než předchozí plat,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.
 
Týdenní otcovská poporodní péče umožní mužům podílet se na péči o novorozené dítě. Nová dávka by se poskytovala z nemocenského pojištění a byla by ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu. Byla by tedy podobná jako peněžitá pomoc v mateřství. Nástup by měl být možný kdykoliv v období šesti týdnů ode dne narození dítěte.
 
„Očekáváme, že této možnosti využije 70 až 90 procent otců. K zavedení tohoto opatření nás vede snaha vytvořit podmínky pro posílení vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života a podporovat a motivovat otce k zapojení se do rané péče o dítě,“ vysvětlila předsedkyně Odborné komise pro rodinnou politiku Marie Čermáková.

Dětské skupiny a mikrojesle

Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst v předškolních zařízeních. Pomoci lépe sladit rodinný a pracovní život mají již legislativně zakotvené dětské skupiny. Na podporu informovanosti o jejich výhodách rozjíždí ministerstvo od října informační kampaň, jejíž součástí je i nový web Dětské skupiny.
 
Zlepšit situaci by mohly také „mikrojesle“, maximálně čtyřčlenný kolektiv dětí od šesti měsíců věku, o které se postará jedna pečující osoba. Pilotní projekt bude spuštěn ve třech krajích s nejvyšší poptávkou po těchto zařízeních – v Praze, ve středních Čechách a v Jihomoravském kraji. Mikrojesle budou moci zřizovat přímo obce nebo je pro ně může provozovat nezisková organizace.
 
Všechna opatření jsou zatím ve fázi návrhu. Pokud vše půjde dobře a projdou „legislativním kolečkem“, pečovatelská dovolená, otcovská poporodní péče a úprava rodičovského příspěvku by měly být zavedeny nejpozději k 1. lednu 2017. Pilotní projekt mikrojeslí by mohl být realizován již k 1. lednu 2016.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
JLS Spedition, s.r.o.
Vnitrostátní a mezinárodní doprava a spedice.
www.jlsspedition.cz

ELEKTRO Mrlák
Dodáváme komplexní služby v elektrotechnice a slaboproudých rozvodů.
www.elektro-mrlak.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru