Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podpora rodin: otcovská poporodní péče či mikrojesle


Bc. Michaela Sobotková
1. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mikrojesle by byly maximálně čtyřčlenný kolektiv dětí od šesti měsíců věku, o které by se starala jedna pečující osoba.

Foto: Fotolia

chystase
 

Pečovatelská dovolená, otcovská poporodní péče a úprava rodičovského příspěvku – to jsou „prorodinné“ novinky, které by mohly být zavedeny k 1. lednu 2017. Pilotní projekt mikrojeslí by mohl být realizován ještě o rok dříve.


 
Z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí vzešel návrh na čtyři opatření, která mají za cíl podpořit rodiny. Pojďme si je postupně představit.
 
První opatření chce podpořit výdělečně činné lidi, kteří neformálně pečují o rodinného příslušníka, u kterého došlo k náhlému zhoršení zdravotního stavu, a vyžaduje celodenní péči a není ve zdravotnickém zařízení nebo zařízení poskytujícím sociální služby. Nárok na volno na péči neboli takzvanou pečovatelskou dovolenou v délce tří až šesti měsíců a nárok na peněžitou pomoc ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu by měly osoby v příbuzenském stavu a osoby, které odvádí nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek, otcovská poporodní péče

Dalším opatřením, které ministerstvo chystá, je úprava rodičovského příspěvku. Dnes ho mohou rodiče čerpat v rozmezí nejméně dvou a maximálně čtyř let věku dítěte, přičemž dvouletá varianta je jen pro lidi s určitou výší příjmu. „Chceme zvýšit flexibilitu a umožnit čerpání mezi šesti měsíci až dvěma lety věku dítěte. Částka bude tvořit maximálně 70 procent hrubé mzdy a bude se také odvíjet od výše příjmu. Rodičovský příspěvek samozřejmě nemůže být vyšší než předchozí plat,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.
 
Týdenní otcovská poporodní péče umožní mužům podílet se na péči o novorozené dítě. Nová dávka by se poskytovala z nemocenského pojištění a byla by ve výši 70 procent denního vyměřovacího základu. Byla by tedy podobná jako peněžitá pomoc v mateřství. Nástup by měl být možný kdykoliv v období šesti týdnů ode dne narození dítěte.
 
„Očekáváme, že této možnosti využije 70 až 90 procent otců. K zavedení tohoto opatření nás vede snaha vytvořit podmínky pro posílení vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života a podporovat a motivovat otce k zapojení se do rané péče o dítě,“ vysvětlila předsedkyně Odborné komise pro rodinnou politiku Marie Čermáková.

Dětské skupiny a mikrojesle

Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatkem míst v předškolních zařízeních. Pomoci lépe sladit rodinný a pracovní život mají již legislativně zakotvené dětské skupiny. Na podporu informovanosti o jejich výhodách rozjíždí ministerstvo od října informační kampaň, jejíž součástí je i nový web Dětské skupiny.
 
Zlepšit situaci by mohly také „mikrojesle“, maximálně čtyřčlenný kolektiv dětí od šesti měsíců věku, o které se postará jedna pečující osoba. Pilotní projekt bude spuštěn ve třech krajích s nejvyšší poptávkou po těchto zařízeních – v Praze, ve středních Čechách a v Jihomoravském kraji. Mikrojesle budou moci zřizovat přímo obce nebo je pro ně může provozovat nezisková organizace.
 
Všechna opatření jsou zatím ve fázi návrhu. Pokud vše půjde dobře a projdou „legislativním kolečkem“, pečovatelská dovolená, otcovská poporodní péče a úprava rodičovského příspěvku by měly být zavedeny nejpozději k 1. lednu 2017. Pilotní projekt mikrojeslí by mohl být realizován již k 1. lednu 2016.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
a-daimond.eu jewels s.r.o
On-line prodej zlatých šperků s diamanty a drahými kameny.
www.ad-klenoty.cz

Setenta, s.r.o.
Zabýváme se správou nemovitostí
nemovitosti.nejedlik.eu

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru