Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Odborná praxe absolventům chybět nemusí


Bc. Michaela Sobotková
30. 10. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Samotný diplom pro získání zaměstnání nestačí, nutná je také praxe.

Foto: Fotolia

 

Absolventi patří k jedné z nejohroženějších skupin na trhu práce. Jejich hlavním problémem bývá nedostatek praxe v oboru. Mladí lidé ji mohou získat díky několika právě probíhajícím projektům na zvýšení zaměstnanosti.


 
Pouze diplom po ukončení školy na získání dobrého zaměstnání nestačí. Zaměstnavatelé dávají přednost spíše těm, kdo již disponují potřebnými zkušenostmi. Příkladem, jak mladým lidem bez praxe pomoci, jsou projekty Evropského sociálního fondu na zvýšení zaměstnanosti.
 
„Rizika nezaměstnanosti mladých lidí po škole jsou především v tom, že často nemají pracovní návyky. V době, kdy by se měli osamostatnit, jsou někteří stále závislí na rodičích. Financujeme proto takové projekty, které mladým lidem umožňují získat pracovní zkušenosti a zároveň je naučí prosadit se na trhu práce,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Projekty zaměřené na pomoc absolventům jsou v rámci Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost financovány zejména v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Kromě toho jsou na mladé lidi do 25 let bez kvalifikace či s nízkou kvalifikací zaměřeny projekty podporující sociální začleňování. Mladí lidé budou jednou z důležitých cílových skupin i pro nový Operační program Zaměstnanost.

Nová kariéra – s praxí za prací

Jedním z takových projektů je „Nová kariéra – s praxí za prací“, který pomáhá na Šumpersku. Zaměřuje se mladé lidi do 25 let, kteří vyšli ze školy, a nepodařilo se jim sehnat práci. Nemají praktické zkušenosti a znalosti získané ve škole s přibývajícím časem zapomínají.
 
Pokud jejich vzdělání nekoresponduje s tím, po čem je v regionu poptávka, mohou využít nabídky rekvalifikace. Projekt jim rovněž umožní získat odbornou praxi u potenciálních zaměstnavatelů. Během ní mohou prokázat nejen své teoretické znalosti, ale především ochotu vzdělávat se a flexibilně reagovat na trendy v oboru i na trhu práce.
 
Těm, kteří doposud neměli mnoho příležitostí vystupovat samostatně a cítí se nejistě, jsou k dispozici profesní poradci. Pomohou i se sestavením životopisu a zprostředkováním práce.

Fandíme mladým

Vstup mladých nezaměstnaných na trh práce ve Středočeském kraji podporuje projekt „Fandíme mladým“. Ten chce zvyšovat zejména jejich motivaci a umožnit jim lépe poznat vlastní dovednosti. Na motivační program navazuje možnost rekvalifikace v oblasti grafického designu, tvorby www stránek a administrativních prací, tedy v oborech, které jsou perspektivní a pro mladé lidi i atraktivní.
 
Posledním krokem je pak zprostředkování zaměstnání a umístění účastníků projektu na nová pracovní místa, na která mohou zaměstnavatelé čerpat mzdové příspěvky. Za tímto účelem se pořádají workshopy se zaměstnavateli a i díky nim je již nyní část mladých uchazečů o práci úspěšně zaměstnána.

Oborné praxe pro mladé do 30 let

Další výraznou pomoc absolventům nabízí projekty „Oborné praxe pro mladé do 30 let“. Celkem 14 jich v každém kraji realizují krajské pobočky Úřadu práce ČR. Projekty poběží do poloviny roku 2015. Cílem je pomoci mladým lidem evidovaným na úřadu práce začlenit se na pracovní trh zajištěním odborné praxe u zaměstnavatelů, kteří mají zájem pro ně vytvořit pracovní místa. Podporován je i pracovní a osobnostní rozvoj absolventů.
 
Z celkového rozpočtu projektů Odborné praxe pro mladé do 30 let ve všech krajích ČR jsou nejvyšší částky rozděleny do Ústeckého, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, kde počet absolventů evidovaných na úřadu práce patří k nejvyšším v republice.
 
Například v Jihomoravském kraji bylo k 30. dubnu evidováno 3 536 absolventů, z toho je 2 815 bez pracovní zkušenosti. To se ale postupně může změnit. Uvedené projekty by totiž mladým lidem měly pomoci získat zejména takové odborné znalosti, které po nich zaměstnavatelé v daném regionu budou vyžadovat.

Průzkum mezi absolventy

Že situace na trhu práce není snadná, si uvědomují i sami absolventi. Podle on-line ankety mezi absolventy, která se realizovala v rámci kampaně Větší šance, až 56 % z nich vidí svoje vyhlídky na získání práce přímo ve vystudovaném oboru špatně. Více než tři čtvrtiny oslovených absolventů již má pracovní zkušenost na jednom místě delší než měsíc – 34 % v jiném oboru a 43 % přímo ve svém oboru.
 
Třetina respondentů ankety se domnívá, že jim hledání práce bude trvat dva až tři měsíce, pětina je připravena hledat i půl roku. Pesimistů, kteří předpokládají, že budou hledat ještě déle, je 16 %, oproti optimisticky naladěným 6 %, kteří odhadují, že najdou práci do měsíce. Nejčastěji hledají absolventi práci na internetu (44 %) nebo přes známé a kamarády (43 %).


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

O vrácení DPH z jiných členských států EU si můžete požádat do 30. září

4. 8. 2021 | Do 30. září si mohou plátci požádat o vrácení DPH za rok 2020, kterou zaplatili v jiném členském státě EU, přičemž nesmí být v tomto státě registrováni k DPH. O vrácení je možné požádat prostřednictvím elektronického portálu české daňové správy, do kterého je nejprve třeba se zaregistrovat. Správce daně má na zřízení přístupu lhůtu 15 dní.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ÚČETNICTVÍ PECH
Zpracování účetnictví, daňové evidence a mezd (nejen) pro Plzeň-sever
www.ucetnictvipech.cz

RVC NET s.r.o.
Nabízíme rozsáhlé portfolio služeb, které usnadní vaše podnikání!
www.rvcnet.cz

Daňový kalendář

25. 8. 2021 Přiznání DPH (za červenec 2021)
25. 8. 2021 Souhrnné hlášení (za červenec 2021)
25. 8. 2021 Kontrolní hlášení (za červenec 2021)
31. 8. 2021 Daň z nemovitých věcí (1. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,44 Kč
-0,050 Kč
21,43 Kč
-0,011 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.08.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru