Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Neschopenku pošlete do práce z domu přes počítač


Redakce
25. 10. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnanci nebudou muset osobně předávat neschopenku zaměstnavateli ani podávat žádost o dávku. V budoucnu by jim to měl umožnit elektronický portál ČSSZ.

Foto: Fotolia

chystase
 

Zadat neschopenku přímo z domu přes počítač, zjistit, v jaké fázi se nachází žádost o dávku nemocenského pojištění nebo získat ihned přehled doby důchodového pojištění. Zní vám to jako hudba vzdálené budoucnosti? Co není, může být.


 
Zadat neschopenku přímo z domu přes počítač, zjistit, v jaké fázi se nachází žádost o dávku nemocenského pojištění nebo získat ihned přehled doby důchodového pojištění. Zní vám to jako hudba vzdálené budoucnosti? Nemusí být. Ministerstvo práce a sociálních věcí („MPSV“) a Česká správa sociálního zabezpečení („ČSSZ“) přichází s novinkami, které využijí nové moderní technologie.
 
Současné legislativní prostředí neumožňuje revoluční změnu a okamžitou elektronizaci tiskopisů, proto MPSV navrhne zásadní právní úpravy této oblasti.
 
„Agenda týkající se důchodů nebo neschopenek je tak rozsáhlá, že se dotýká života prakticky všech lidí. Je potřeba přistoupit ke změně a zjednodušení. Naše vize je taková, že bude možné většinu úkonů provést rychle a jednoduše z pohodlí domova. Většina lidí dnes využívá moderní komunikační technologie, tak proč by to nemělo být možné i v těchto případech,“ říká ministryně Michaela Marksová.
 
MPSV spolu s ČSSZ proto navrhuje, aby zaměstnanci nemuseli osobně předávat neschopenku zaměstnavateli ani podávat žádost o dávku. Umožní jim to jednoduché vystavení tiskovin prostřednictvím elektronického portálu spolu s předvyplněnými údaji z ČSSZ.
 
Přenos dat by byl okamžitý, zaměstnavatelé by měli rychlý přístup k informacím pro účely výplaty náhrady mzdy. Systém by výrazně usnadnil práci i lékařům.

Elektronická neschopenka by se měla začít testovat v roce 2018. O rok později by měl systém přejít do nepovinného režimu. Od roku 2020 by se pak mohl spustit její plný provoz.

ePortál nabízí širokou škálu služeb

Již od roku 2013 fungující ePortál ČSSZ vyšel vstříc všem, kteří preferují online služby. ePortál ČSSZ nabízí širokou škálu služeb užitečných jak pro občany, tak podnikatele či zaměstnavatele nebo lékaře. Například informace o stavu a průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění, informace o stavu pohledávek na pojistném a penále, náhled na inventuru pohledávek OSVČ, informace o výši a druhu pobíraného důchodu, zasílání žádostí nebo více než stovku interaktivních tiskopisů s funkcí přímého elektronického podání.
 
Největší zájem je o služby, které se týkají důchodového pojištění, a to jak osobního informativního listu, tak přehledu doby důchodového pojištění a odpracovaných let. ePortál navíc usnadňuje výměnu dat mezi ČSSZ a dalšími institucemi státní správy.
 
„Prostřednictvím ePortálu lidé zjistí, zda je zaměstnavatel přihlásil k pojištění, jestli se shodují příjmy, které mají na výplatní pásce od zaměstnavatele, s příjmy v evidenci ČSSZ. Případné nesrovnalosti pak mohou obratem začít řešit, což je z hlediska budoucího nároku na důchod zásadní věc,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup.

Důchodová kalkulačka na ePortálu už za chvíli

Již za několik málo dnů budou moci lidé předdůchodového věku využívat na ePortálu také důchodovou kalkulačku. Ta automaticky „načte“ údaje o dobách pojištění či náhradních dobách pojištění, které ČSSZ eviduje, a spočítá orientační výši starobního důchodu.
 
Důchodová kalkulačka je určena lidem, kteří brzy dosáhnou důchodového věku, nebo těm, kdo uvažují o odchodu do důchodu, a to v horizontu maximálně pěti let. V případě výpočtu důchodu do budoucna, aktuálně až do roku 2021, nabízí kalkulačka možnost určení jeho výše pomocí kvalifikovaného odhadu tzv. predikcí.
 
Kalkulačka rovněž umožňuje ručně vložit neevidované, tedy chybějící, doby pojištění nebo náhradní doby pojištění, které se předkládají až při samotném podání žádosti o důchod na okresní správě sociálního zabezpečení.
 
Informativní výpočet je možné provést pouze u starobních důchodů nebo předčasných starobních důchodů. Ten, kdo nemá zřízenou datovou schránku, může nadále využívat důchodovou kalkulačku na webu ČSSZ s tím rozdílem, že si vše ručně dosadí.
 
Změna by měla nastat i u systému důchodových agend, kde by se měla zkrátit doba řízení, zlepšit uživatelský komfort a zjednodušit problematika IT podpory.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
EPIMO spol. s r.o.
slaboproudé a zabezpečovací systémy
www.epimo.cz

JASPAR s.r.o.
účetnictví
www.jaspar.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru