Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Neschopenky bude možné i nadále posílat v papírové podobě


Bc. Michaela Sobotková
12. 9. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Lékaři budou moci další dva roky posílat České správě sociálního zabezpečení neschopenky v papírové podobě. Prodlouží se zákonná výjimka.


 
Výhradně elektronicky měli lékaři od roku 2014 odesílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) neschopenky. Další dva roky tomu tak ale ještě nebude. I nadále budou moci posílat ČSSZ neschopenky v papírové podobě.

Na dvouletém prodloužení výjimky, kterou může ČSSZ podle zákona udělit, se dohodli ministr práce a sociálních věcí František Koníček s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem a ústředním ředitelem ČSSZ Vilémem Kahounem.
 
„Zásadní je, aby vše fungovalo a lidé včas dostali dávky, na které mají nárok,“ uvedl k tomu ministr práce a sociálních věcí František Koníček. „Proto jsme se dohodli na dvouletém odkladu povinnosti lékařů posílat ČSSZ neschopenky elektronicky. Věřím, že tuto dobu lékaři využijí pro to, aby se na elektronickou komunikaci s ČSSZ dostatečně připravili,“ dodal ministr Koníček.
 
V dvouletém prodlouženém období se bude muset hledat způsob, jak lékaře motivovat k elektronické komunikaci. „Celá pětina pracujících lékařů je starších 60 let a průměrný věk praktického lékaře je 55 let. Nelze tedy čekat, že od nového roku budou komunikovat jen elektronicky,“ popsal situaci prezident ČLK Milan Kubek.
 
Na webu ČSSZ je už nějakou dobu dostupný leták a praktická příručka o eNeschopence. Informuje o tom, co je třeba pro její využívání udělat, na koho se obrátit a jaké jsou výhody elektronické komunikace.
 
Zaměstnavatelé, lékaři i OSVČ mají povinnost podávat dokumenty ČSSZ pouze elektronicky od začátku letošního roku. Týká se to zákonem předepsaných tiskopisů, které tyto subjekty posílají ČSSZ. Řada subjektů však nebyla od 1. ledna 2013 na e – Podání dokumentů připravená, proto ČSSZ podle zákona přijala roční výjimku, a tím umožnila podávání klasických papírových dokumentů i v letošním roce.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
BiOMill - superpremium
Výhradní zastoupení pro superpremiové krmivo BiOMill pro psy a kočky.
www.biomillcz.com

EPOKA, s.r.o.
Účetní a daňová kancelář - zprac.účetnictví, daň.evicence a mezd.
www.epoka.estranky.cz

Daňový kalendář

20. 7. 2019 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Kontrolní hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za červen 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za 2. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,55 Kč
-0,040 Kč
22,76 Kč
-0,055 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.07.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru