Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nejvíce pracovních úrazů hrozí mezi 10. a 11. hodinou


Bc. Michaela Sobotková
28. 1. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Úrazy se nejčastěji stávají zaměstnancům ve věku 36 až 40 let.

Foto: Fotolia

 

Pracovních úrazů ve srovnání s předchozím rokem vloni ubylo, a to o více než čtyři tisíce. Přibylo naopak ale těch smrtelných. Rizikovým dnem pro úraz je pondělí a úterý, nejvíce pracovních úrazů se stává mezi 10. a 11. hodinou dopolední.


 
Státní úřad inspekce práce („SÚIP“) eviduje za leden až září roku 2015 celkem 27 277 pracovních úrazů, což je o 4 098 méně než ve stejném období předchozího roku. Úrazy se nejčastěji stávají zaměstnancům ve věku 36 až 40 let.
 
Rizikovým dnem je pondělí a úterý, kritickou dobou, kdy se stává nejvíce pracovních úrazů, je čas mezi 10. a 11. hodinou dopolední. K nejméně úrazům dochází ráno mezi 6. a 7. hodinou.
 
Nejčastějším zdrojem vzniku pracovních úrazů jsou zejména povrchy podlah, manipulace a skladování materiálu (jak ručně, tak při zdvihacích pracích pomocí jeřábů či kladkostrojů) i činnost na staveništi, a to hlavně v souvislosti s výkopovými pracemi a prací ve výškách.

Přibylo smrtelných úrazů

Vloni však bohužel přibylo smrtelných pracovních úrazů, v roce 2015 jich inspektoři evidovali 97, což je o 21 více než ve stejném období předchozího roku.
 
Nejvíce smrtelných úrazů eviduje Oblastní inspektorát pro Středočeský kraj, zaznamenal jich 18. Největší počet smrtelných a závažných úrazů je ve věkové skupině 41 až 45 let, u těchto zaměstnanců jde zřejmě o podcenění rizika v rámci dlouhodobé pracovní činnosti či o běžný rutinní postup.
 
„Podle statistiky dochází k úmrtí na pracovišti prakticky každý třetí den. Státní úřad inspekce práce v rámci kontrolní a poradenské činnosti seznamuje zaměstnavatele, OSVČ i veřejnost se zdroji a možnými riziky, které zapříčinily nebo mohou být příčinou vzniku takovýchto pracovních úrazů,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Kontroly u zaměstnavatelů

Pracoviště SÚIP dostávají podněty ke kontrole u zaměstnavatelů, nejčastěji anonymní, zaslané e-mailem, mnohdy s elektronickou adresou pravděpodobně vytvořenou pouze za tímto účelem. Pokud je z něj patrné místo výkonu práce (název zaměstnavatele) či jej na základě dotazu podatel doplní, pak inspektoři místně příslušného oblastního inspektorátu práce provedou u tohoto zaměstnavatele kontrolu.
 
Zájemci mohou využít také bezplatného poradenství na pracovištích inspekce práce, pokud si nejsou jisti v oblasti zákonných postupů a zásad pracovního práva, bezpečnosti práce nebo zákona o zaměstnanosti.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Dobrá účetní - Plzeň
Vedení účetnictví, zpracování mezd a poradenství pro podnikatele.
ucetnictvi-dane-plzen.cz

Reelton s.r.o.
Obchodní a poradenská společnost.
www.reelton.com

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,045 Kč
23,22 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru