Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nejvíce pracovních úrazů hrozí mezi 10. a 11. hodinou


Bc. Michaela Sobotková
28. 1. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Úrazy se nejčastěji stávají zaměstnancům ve věku 36 až 40 let.

Foto: Fotolia

 

Pracovních úrazů ve srovnání s předchozím rokem vloni ubylo, a to o více než čtyři tisíce. Přibylo naopak ale těch smrtelných. Rizikovým dnem pro úraz je pondělí a úterý, nejvíce pracovních úrazů se stává mezi 10. a 11. hodinou dopolední.


 
Státní úřad inspekce práce („SÚIP“) eviduje za leden až září roku 2015 celkem 27 277 pracovních úrazů, což je o 4 098 méně než ve stejném období předchozího roku. Úrazy se nejčastěji stávají zaměstnancům ve věku 36 až 40 let.
 
Rizikovým dnem je pondělí a úterý, kritickou dobou, kdy se stává nejvíce pracovních úrazů, je čas mezi 10. a 11. hodinou dopolední. K nejméně úrazům dochází ráno mezi 6. a 7. hodinou.
 
Nejčastějším zdrojem vzniku pracovních úrazů jsou zejména povrchy podlah, manipulace a skladování materiálu (jak ručně, tak při zdvihacích pracích pomocí jeřábů či kladkostrojů) i činnost na staveništi, a to hlavně v souvislosti s výkopovými pracemi a prací ve výškách.

Přibylo smrtelných úrazů

Vloni však bohužel přibylo smrtelných pracovních úrazů, v roce 2015 jich inspektoři evidovali 97, což je o 21 více než ve stejném období předchozího roku.
 
Nejvíce smrtelných úrazů eviduje Oblastní inspektorát pro Středočeský kraj, zaznamenal jich 18. Největší počet smrtelných a závažných úrazů je ve věkové skupině 41 až 45 let, u těchto zaměstnanců jde zřejmě o podcenění rizika v rámci dlouhodobé pracovní činnosti či o běžný rutinní postup.
 
„Podle statistiky dochází k úmrtí na pracovišti prakticky každý třetí den. Státní úřad inspekce práce v rámci kontrolní a poradenské činnosti seznamuje zaměstnavatele, OSVČ i veřejnost se zdroji a možnými riziky, které zapříčinily nebo mohou být příčinou vzniku takovýchto pracovních úrazů,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Kontroly u zaměstnavatelů

Pracoviště SÚIP dostávají podněty ke kontrole u zaměstnavatelů, nejčastěji anonymní, zaslané e-mailem, mnohdy s elektronickou adresou pravděpodobně vytvořenou pouze za tímto účelem. Pokud je z něj patrné místo výkonu práce (název zaměstnavatele) či jej na základě dotazu podatel doplní, pak inspektoři místně příslušného oblastního inspektorátu práce provedou u tohoto zaměstnavatele kontrolu.
 
Zájemci mohou využít také bezplatného poradenství na pracovištích inspekce práce, pokud si nejsou jisti v oblasti zákonných postupů a zásad pracovního práva, bezpečnosti práce nebo zákona o zaměstnanosti.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
NH Agentura s.r.o.
Eshop který nabízí kvalitní dětské oblečení, sukýnky tutu, pettiskirts
www.mykidscube.cz

BO-IMPORT s.r.o.
Česká firma zabývající se prodejem kvalitního nářadí a nástrojů.
www.bo-import.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,84 Kč
0,005 Kč
23,07 Kč
-0,017 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru