Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Největší zájem je o jazykové vzdělávání a 13. plat


Redakce
27. 9. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mezi benefity, o které mají uchazeči o práci největší zájem, vede letos jazykové vzdělávání.

Foto: Fotolia

 

Lidé mají největší zájem o jazykové vzdělávání, 13. plat a dovolenou navíc. Naopak malý zájem je o benefity, jako je vánoční večírek, dárky od zaměstnavatele, občerstvení na pracovišti a teambuildingové či sportovní aktivity.


 
Mezi benefity, o které mají uchazeči o práci největší zájem, vede letos jazykové vzdělávání, 13. plat dovolená nad rámec zákona. Naopak malý zájem mají lidé o benefity, jako je vánoční party, dárky od zaměstnavatele, občerstvení na pracovišti a teambuildingové či sportovní aktivity. Prokázal to průzkum personální agentury Grafton Recruitment, do kterého se letos v létě zapojilo 2 286 respondentů.
 
„Velkým tématem dnes nejsou pouze samotné mzdy, ale také benefity a způsoby nefinančního ohodnocení zaměstnanců,“ říká Martin Ježek, Business Development Director Grafton Recruitment.
 
loňském roce byly na prvních třech místech žebříčku nejvíce žádaných benefitů 13. plat, dovolená navíc a automobil pro soukromé účely. „V letošním roce se 13. plat odsunul na druhé místo a nahradilo ho jazykové vzdělávání, které vloni nebylo ani v TOP 10. Dovolená nad rámec zákona se pak dostala na třetí místo, čtvrté zaujala pružná pracovní doba a páté home office,“ vyjmenovává Martin Ježek.

Tab.: Nejposkytovanější a nejžádanější benefity
 
TOP 10 nejposkytovanějších benefitů TOP 10 nejžádanějších benefitů
Stravenky Jazykové vzdělávání
Placená dovolená nad rámec čtyř týdnů 13. plat/14. plat/pravidelné bonusy
Vánoční party Placená dovolená nad rámec čtyř týdnů
Pružná pracovní doba Pružná pracovní doba
Firemní mobil k soukromým účelům Home office – práce z domova
Jazykové vzdělávání Stravenky
Občerstvení na pracovišti Placená krátkodobá nemoc, sick days
13. plat/14. plat/pravidelné bonusy Vzdělávání/training program
Teambuilding a sportovní aktivity Firemní mobil k soukromým účelům
Home office – práce z domova Možnost napracovat si hodiny
 
 
U jazykového vzdělávání, podobně jako u 13. platu, poptávka kandidátů výrazně převyšuje nabídku zaměstnavatelů. Podobné rozdíly lze pozorovat i u dalších benefitů, např. u profesního kouče, služebního vozu pro soukromé účely, příspěvku na bydlení či placeného studijního volna. Vyrovnaná nabídka s poptávkou je viditelná zejména u stravenek a dovolené nad rámec zákona.
 
„Společnosti by měly také věnovat pozornost faktu, že různé podoby volné pracovní doby, jako pružná pracovní doba, home office či sick days, se objevují v žebříčku poměrně vysoko a dohromady by se staly nejžádanějším benefitem,“ podotýká Martin Ježek.
 
Nižší poptávku než nabídku zaznamenal průzkum po firemních telefonech, noteboocích a internetovém připojení i pro soukromé účely, občerstvení na pracovišti, teambuildingových, společenských a dalších sportovních aktivitách a vánočních večírcích.
 
A o které benefity je obecně nejnižší zájem a talentovaní lidé se za nimi příliš nepohrnou? Je to třeba kancelář vstřícná k dětem či psům, příspěvky na nadstandardní a individuální zdravotní péči či dárky od zaměstnavatele k různým výročím.

Benefity zaměstnavatelé postupně přidávají a jejich hodnota roste

Oproti loňskému roku se snížil o dva procentní body počet lidí, kteří nedostávají žádný benefit a snížil se i počet zaměstnanců, kteří mají v práci benefity v hodnotě do 499 Kč (o 9 procentních bodů) anebo v hodnotě 500 Kč až 999 Kč (o 10 procentních bodů).
 
Naopak se zvýšilo procento lidí s benefity ve výši mezi 2 000 Kč a 2 499 Kč, a to téměř o dvojnásobek. Téměř o trojnásobek rostla kategorie zaměstnanců s benefity v hodnotě 2 500 Kč až 4 999 Kč. Celkem 52 % respondentů dostává benefity ve výši do 2 000 Kč, 24,5 % respondentů pak dokonce nad 3 000 Kč.
 
„Trend je tedy jasný. Benefity zaměstnavatelé postupně přidávají a jejich hodnota roste. Stravenky a týden dovolené navíc je dnes již standardem, nikoliv benefitem,“ komentuje Martin Ježek.
 
Jaká výše benefitů by tedy měla uchazeče uspokojit? Z průzkumu Grafton Recruitment vyplývá, že nejčastěji respondenti očekávají benefity ve výši 2 000 Kč až 2 499 Kč, případně 3 000 Kč až 3 499 Kč. Nadpoloviční většina uchazečů očekává benefity v hodnotě do 4 499 Kč.


Zdroj: Grafton Recruitment
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Účetnictví Daniela s.r.o.
...pro pořádek ve vašem účetnictví, abyste měli čas na své milované.
www.ucetnictvi-daniela.cz

Čerpací stanice Semerád
Čerpací stanice s PHM - Bantice, Brno, Hevlín
www.pavelsemerad.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru