Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Největší zájem je o jazykové vzdělávání a 13. plat


Redakce
27. 9. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mezi benefity, o které mají uchazeči o práci největší zájem, vede letos jazykové vzdělávání.

Foto: Fotolia

 

Lidé mají největší zájem o jazykové vzdělávání, 13. plat a dovolenou navíc. Naopak malý zájem je o benefity, jako je vánoční večírek, dárky od zaměstnavatele, občerstvení na pracovišti a teambuildingové či sportovní aktivity.


 
Mezi benefity, o které mají uchazeči o práci největší zájem, vede letos jazykové vzdělávání, 13. plat dovolená nad rámec zákona. Naopak malý zájem mají lidé o benefity, jako je vánoční party, dárky od zaměstnavatele, občerstvení na pracovišti a teambuildingové či sportovní aktivity. Prokázal to průzkum personální agentury Grafton Recruitment, do kterého se letos v létě zapojilo 2 286 respondentů.
 
„Velkým tématem dnes nejsou pouze samotné mzdy, ale také benefity a způsoby nefinančního ohodnocení zaměstnanců,“ říká Martin Ježek, Business Development Director Grafton Recruitment.
 
loňském roce byly na prvních třech místech žebříčku nejvíce žádaných benefitů 13. plat, dovolená navíc a automobil pro soukromé účely. „V letošním roce se 13. plat odsunul na druhé místo a nahradilo ho jazykové vzdělávání, které vloni nebylo ani v TOP 10. Dovolená nad rámec zákona se pak dostala na třetí místo, čtvrté zaujala pružná pracovní doba a páté home office,“ vyjmenovává Martin Ježek.

Tab.: Nejposkytovanější a nejžádanější benefity
 
TOP 10 nejposkytovanějších benefitů TOP 10 nejžádanějších benefitů
Stravenky Jazykové vzdělávání
Placená dovolená nad rámec čtyř týdnů 13. plat/14. plat/pravidelné bonusy
Vánoční party Placená dovolená nad rámec čtyř týdnů
Pružná pracovní doba Pružná pracovní doba
Firemní mobil k soukromým účelům Home office – práce z domova
Jazykové vzdělávání Stravenky
Občerstvení na pracovišti Placená krátkodobá nemoc, sick days
13. plat/14. plat/pravidelné bonusy Vzdělávání/training program
Teambuilding a sportovní aktivity Firemní mobil k soukromým účelům
Home office – práce z domova Možnost napracovat si hodiny
 
 
U jazykového vzdělávání, podobně jako u 13. platu, poptávka kandidátů výrazně převyšuje nabídku zaměstnavatelů. Podobné rozdíly lze pozorovat i u dalších benefitů, např. u profesního kouče, služebního vozu pro soukromé účely, příspěvku na bydlení či placeného studijního volna. Vyrovnaná nabídka s poptávkou je viditelná zejména u stravenek a dovolené nad rámec zákona.
 
„Společnosti by měly také věnovat pozornost faktu, že různé podoby volné pracovní doby, jako pružná pracovní doba, home office či sick days, se objevují v žebříčku poměrně vysoko a dohromady by se staly nejžádanějším benefitem,“ podotýká Martin Ježek.
 
Nižší poptávku než nabídku zaznamenal průzkum po firemních telefonech, noteboocích a internetovém připojení i pro soukromé účely, občerstvení na pracovišti, teambuildingových, společenských a dalších sportovních aktivitách a vánočních večírcích.
 
A o které benefity je obecně nejnižší zájem a talentovaní lidé se za nimi příliš nepohrnou? Je to třeba kancelář vstřícná k dětem či psům, příspěvky na nadstandardní a individuální zdravotní péči či dárky od zaměstnavatele k různým výročím.

Benefity zaměstnavatelé postupně přidávají a jejich hodnota roste

Oproti loňskému roku se snížil o dva procentní body počet lidí, kteří nedostávají žádný benefit a snížil se i počet zaměstnanců, kteří mají v práci benefity v hodnotě do 499 Kč (o 9 procentních bodů) anebo v hodnotě 500 Kč až 999 Kč (o 10 procentních bodů).
 
Naopak se zvýšilo procento lidí s benefity ve výši mezi 2 000 Kč a 2 499 Kč, a to téměř o dvojnásobek. Téměř o trojnásobek rostla kategorie zaměstnanců s benefity v hodnotě 2 500 Kč až 4 999 Kč. Celkem 52 % respondentů dostává benefity ve výši do 2 000 Kč, 24,5 % respondentů pak dokonce nad 3 000 Kč.
 
„Trend je tedy jasný. Benefity zaměstnavatelé postupně přidávají a jejich hodnota roste. Stravenky a týden dovolené navíc je dnes již standardem, nikoliv benefitem,“ komentuje Martin Ježek.
 
Jaká výše benefitů by tedy měla uchazeče uspokojit? Z průzkumu Grafton Recruitment vyplývá, že nejčastěji respondenti očekávají benefity ve výši 2 000 Kč až 2 499 Kč, případně 3 000 Kč až 3 499 Kč. Nadpoloviční většina uchazečů očekává benefity v hodnotě do 4 499 Kč.


Zdroj: Grafton Recruitment
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Majda-shop.cz
Internetové nákupní centrum vše pro Vaše děti, krásu, domov i kancelář
www.majda-shop.cz

Účetnictví a mzdy
Vedení účetnictví, mezd a daňové evidence.
www.kamilanavratilova.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru