Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nedostatek pracovníků poškozuje českou ekonomiku


Redakce
24. 5. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Vážné problémy, kvůli kterým některé podniky začaly omezovat výrobu, jsou patrné v oblastech s průmyslovými zónami.

Foto: 123RF

 

Nedostatek zaměstnanců dopadá skoro na každého zaměstnavatele v zemi. V každé firmě chybí v průměru více než jedna pracovní síla. Český trh se již vyčerpal a zaměstnavatelé čím dál častěji sahají po pracovnících ze zahraničí.


 
Kvůli rekordnímu počtu neobsazených pracovních míst dojde letos k obrovským škodám v české ekonomice. Kdyby firmy mohly přijímat více zakázek, česká ekonomika by rostla mnohem rychleji než na letos avizovaná 4,2 % dle predikce Hospodářské komory, 3,9 % podle České národní banky nebo 3,6 % dle Ministerstva financí.

Podle dat Hospodářské komory zaměstnavatelům chybí již minimálně 300 000 zaměstnanců. Problém s obsazením pracovních míst je mnohem větší, než jak se dosud obecně soudilo. „Nedostatek lidí už dopadá na téměř každého zaměstnavatele v zemi. V České republice je 280 000 zaměstnavatelů, v průměru tak v každé firmě chybí více než jedna pracovní síla,“ uvádí mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Vážné problémy, kvůli kterým některé podniky začaly omezovat výrobu, jsou patrné v oblastech s průmyslovými zónami. Do průmyslových zón přitom letos míří desítky zahraničních firem, které se chystají zaměstnat tisíce dalších lidí.

„Například na Prostějovsku vznikne nový závod pro automotive výrobu. Převážně strojírenské firmy by chtěly otevřít závody v nově chystané průmyslové zóně v Týnu nad Vltavou. Rozšíření výroby se chystá i v poličské průmyslové zóně a v Holešově ve Zlínském kraji vznikne závod na zpracování potravin,“ vyjmenovává Miroslav Diro.

Ze západu země odchází lidé do Německa

Hospodářská komora také zaznamenává zvýšený výskyt „predátorských“ praktik při přetahování zaměstnanců. Objevují se případy, kdy se zaměstnanci nechají přeplatit a přejdou k jinému zaměstnavateli, aniž by u toho prvního podali výpověď, což způsobuje firmám potíže (více se dočtete v článku Lidé opouští ze dne na den zaměstnání, bez výpovědi).

Zejména ze západní části země odčerpává pracovníky tuzemskému soukromému sektoru Německo, které se rovněž potýká s rekordním počtem volných míst. Konkurentem soukromé sféry je také veřejný sektor. Stát jen za pět let vysál z trhu práce 30 000 lidí.

Zaměstnavatelé ve skutečnosti postrádají nejméně o 40 000 lidí více, než jak uvádí Úřad práce. Podle mínění řady zaměstnavatelů jsou totiž možnosti využít tento kontingent kvůli vysoké poptávce po pracovnících a neochotě lidí evidovaných na úřadech vůbec pracovat vyčerpané. Inzeráty s nabídkami zaměstnání proto vyvěšují rovnou na pracovních portálech nebo angažují speciální HR agentury. A nejedná se jen o manažerské pozice na různých úrovních.

Firmy volají po zahraničních pracovnících

Firmy také žádají o zahraniční pracovníky u Hospodářské komory. Ta prostřednictvím Režimu Ukrajina od srpna 2016 firmám zajistila na 15 000 kvalifikovaných pracovních sil z Ukrajiny minimálně s výučním listem, převážně řemeslníky.

„O Ukrajince žádá už 2 000 firem měsíčně. Nedávno jsme začali vyřizovat žádosti firem také z Filipín a Mongolska. To ale nestačí, není proto divu, že jsou některé firmy nuceny se uchýlit i k pracovníkům z šedého trhu,“ podotýká Miroslav Diro.

Do České republiky míří však čím dál více cizinců i ze zemí Evropské unie. „Nepočítáme-li takřka „domácí“ Slováky, nejčastěji jde o občany Španělska, Řecka a Itálie. Tedy zemí, které se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti,“ upřesňuje Miroslav Diro. Zpravidla nastupují na technicky orientované pozice.

Řada podniků se také snaží zefektivnit výrobu robotizací a digitalizací. V loňském roce rostly investice firem tempem okolo pěti procent a letos by měl být tento růst ještě vyšší, Hospodářská komora jej očekává nad šest procent. Firmy ale i tady narážejí na značné bariéry.

Ani výrobci strojů a robotů totiž nestačí pokrývat poptávku a rovněž se potýkají s nedostatkem vysoce specializovaných personálních kapacit, tudíž se dodávky strojů zpožďují.


Zdroj: Hospodářská komora České republiky
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AveRTa s.r.o.
Účetní služby
www.averta.cz

SME Vision s.r.o.
Postaráme se o Vaše DPH v zahraničí, účetnictví a mzdy v ČR
www.smevision.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,69 Kč
0,070 Kč
23,67 Kč
0,198 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 10.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru