Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Na „příspěvek na dojíždění“ dosáhne více lidí


Redakce
4. 8. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Příspěvek na dojíždění je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce.

Foto: Fotolia

 

Příspěvek na dojíždění cílí na dlouhodobě nezaměstnané. Podmínky pro jeho přiznání se nedávno změnily a rozšířil se i počet regionů, ve kterých o něj mohou zájemci žádat. Kdo má na tento příspěvek nárok a v jaké výši a jak o něj můžete zažádat?


 
Podpora zaměstnanosti uchazečů ze skupin ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností a snaha o sladění nabídky a poptávky na trhu práce. To jsou hlavní cíle příspěvku na podporu regionální mobility, který v pilotním provozu poskytuje od dubna 2016 Úřad práce ČR (dále jen „ÚP ČR“). Podmínky jeho přiznání se nyní mění a rozšiřuje se i počet regionů, ve kterých o něj mohou zájemci žádat. Na příspěvek tak dosáhne více lidí.
 
Tzv. příspěvek na dojíždění cílí na dlouhodobě evidované uchazeče o zaměstnání. ÚP ČR jej poskytuje pátým měsícem v pěti krajích, a to v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském. Nově o něj mohou žádat i nezaměstnaní z Královéhradeckého regionu.
 
„Cílem tohoto nástroje aktivní politiky zaměstnanosti je posílení mobility uchazečů o zaměstnání. Právě omezená možnost dojíždění za prací je, kromě neodpovídající kvalifikace, jednou z bariér, která snižuje šance k jejich uplatnění na trhu práce. Dosavadní praxe ukázala, že zájem o příspěvek je ze strany uchazečů značný. Řada klientů ale nesplňovala podmínky pro jeho přiznání, proto dochází k jejich úpravě,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Kdo může o příspěvek na dopravu požádat?

O příspěvek si mohou požádat uchazeči, kteří budou do nového zaměstnání dojíždět mimo svoje bydliště a jsou v evidenci úřadu práce déle než pět měsíců. Žádost může podat také osoba, která je bez práce i kratší dobu, ale není možné zprostředkovat jí zaměstnání v místě bydliště kvůli jejímu zdravotnímu stavu, nedostačující praxi nebo péči o dítě.
 
Možnost kratší doby evidence se vztahuje i na uchazeče a zájemce o zaměstnání, pokud přišli o práci (či o ni přijdou) v důsledku hromadného propouštění. Nový zaměstnavatel musí zároveň uzavřít pracovní poměr s podpořeným uchazečem či zájemcem o zaměstnání na dobu neurčitou nebo na dobu určitou delší než šest měsíců. V pracovní smlouvě musí uvést konkrétní místo výkonu práce, tedy konkrétní adresu. Další podmínkou pro poskytnutí příspěvku je potvrzení o bezdlužnosti žadatele.
 
Naopak příspěvek nemůže ÚP ČR poskytnout žadateli, který u nového zaměstnavatele v posledních 24 měsících už pracoval, nebo bydlí ve stejné obci, jako je místo výkonu práce. ÚP ČR neposkytuje příspěvek na dojíždění do zahraničí (kromě Moravskoslezského kraje). A nevyplatí jej ani v případě, že výše hrubé mzdy žadatele přesáhne v konkrétním měsíci 1,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku.

Žádost o příspěvek na dopravu

V rámci žádosti, kterou žadatel musí podat ještě v době, kdy je v evidenci ÚP ČR, je třeba uvést datum nástupu do nového zaměstnání a místo výkonu práce a následně také předložit pracovní smlouvu.
 
Pokud ÚP ČR žádost schválí, uzavře se žadatelem písemnou dohodu. Zaměstnanec pak bude každý měsíc dokládat výplatní list, který mu vždy vydává zaměstnavatel za odpracovaný kalendářní měsíc. Částku tedy obdrží až po předložení tohoto dokumentu. Právě na jeho základě ÚP ČR prověří nárok na příspěvek za konkrétní měsíc, a to podle docházky do zaměstnání a výše hrubé mzdy. Za dobu absence na pracovišti ÚP ČR finance nevyplatí. Příspěvek bude ÚP ČR poskytovat po dobu trvání pracovního poměru – maximálně však 12 měsíců.
 
Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Přitom minimum je deset kilometrů. Výjimku v tomto případě tvoří žádosti, kdy mezi bydlištěm a místem výkonu práce prokazatelně neexistuje pravidelné spojení veřejnou dopravou. Na nejvyšší částku pak dosáhnou ti, kteří budou za prací dojíždět více než 50 kilometrů.
 
Tab.: Příspěvek na dopravu dle dojezdové vzdálenosti:
 
Dojezdová vzdálenost Výše měsíčního příspěvku
Do 10 km bez nároku
(v případě, že není spojení
veřejnou dopravou, 1 000 Kč)
10 km až 25 km 1 500 Kč
25 km až 50 km 2 500 Kč
Nad 50 km 3 500 Kč


Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít např. na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování nebo třeba hlídání dětí.

Mezi žadateli jsou lidé různých profesí

Od dubna do konce června 2016 podalo žádost o příspěvek celkem 85 zájemců. Nejvíce jich bylo v Olomouckém (33) a Moravskoslezském (28) kraji. Právě na severu Moravy se dá, v souvislosti s vývojem kolem OKD, počítat s tím, že počet žadatelů poroste. ÚP ČR uzavřel do konce června celkem 21 dohod, v jejichž rámci přiznal příspěvek nejčastěji ve výši 1 500 Kč měsíčně.
 
Mezi žadateli jsou lidé různých profesí, např. administrativní pracovníci, montážní dělníci, uklízeč, elektromechanik, dispečerka, kuchař, pracovníci v obchodě, strážný, specialista IT, obsluha směnárny nebo laboratorní technik.
 
První příspěvek ve výši 2 500 Kč měsíčně schválil ÚP ČR uchazeči z Olomouckého kraje, který nastoupil jako pracovník vztahů k veřejnosti.
 
Formulář žádosti („Žádost o příspěvek na regionální mobilitu“) je k dispozici na Integrovaném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Zájemcům ho poskytnou také zaměstnanci příslušných kontaktních pracovišť ÚP ČR.


Související článek:
Příspěvek na dojíždění za prací je již pro všechny


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Na kompenzační bonus dosáhnou i „dohodáři“

3. 7. 2020 | Lidé pracující na DPČ nebo DPP, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, mají nárok na kompenzační bonus. Ten pro ně bude ve výši 350 Kč a žádat mohou zpětně za období 12. března až 8. června. Zpětně o něj mohou žádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Více informací najdete na webu Ministerstva financí.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
MEDIA MARKET s.r.o.
Překladatelská agentura s historií od roku 1991.
www.mem.cz

FINASO, s.r.o.
Poskytujeme kompletní služby v oblasti karavaningu.
www.karavany-lovosice.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,67 Kč
0,040 Kč
23,76 Kč
0,167 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru