Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Muži mají v průměru o 29 % vyšší platy než ženy


Bc. Michaela Sobotková
19. 9. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Platové rozdíly mezi muži a ženami se za poslední rok mírně snížily. Zatímco loni byl průměrný plat muže 131,4 % průměrného platu ženy, letos to je 128,8 %. Existují ale i pozice, v nichž si žena vydělá více než muž.


 
Nejlépe placeným zaměstnáním, v němž si ženy vydělají více než muži, je finanční analytik, kde průměrný ženský plat dosahuje 40 857 Kč, což je 102 % průměrného platu muže na stejné pozici. Nejvyšší rozdíl ve prospěch žen služba Platy.cz eviduje v případě pozice správce budov, kde ženy berou v průměru o 2 217 Kč (to je o 9 %) více než muži.
 
Naopak nejvyšší poměr průměrných platů ve prospěch mužů je 145 %. Jde o pozici provozní manažer, kde muži berou v průměru 47 406 Kč, zatímco ženy 32 766 Kč. Nejvyšší rozdíl mezi průměrným mužským a ženským platem (16 940 Kč ve prospěch mužů) je na pozici finanční manažer.
 
Existují ale i pozice, na kterých není možné spolehlivě vypočítat průměrný plat pro obě pohlaví, protože žen či mužů v nich pracuje příliš málo. Zde se jasně projevuje výrazná dominance mužů ve vysokopříjmových skupinách. Průměrný plat na nejlépe placeném typicky mužském místě přesahuje 138 tisíc Kč. Průměrný plat na nejlépe placeném typicky ženském místě dosahuje jen přibližně 70 500 Kč a celkově jde až o jedenáctou nejlépe placenou pozici.

Rozdíly jsou na obou koncích platové škály

Výrazné rozdíly mezi mužskými a ženskými platy jsou vidět na obou koncích platové škály. „U vysokopříjmových profesí jde převážně o vrcholový management, doplněný špičkově placenými odborníky v „tradičně“ mužských oborech, jako je IT architekt nebo pilot,“ říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.
 
V oblasti nízkopříjmových pozic pak naopak převažují ty, které jsou zastávané především ženami, jako je uklízečka, pomocný kuchař nebo šička. „Zde se projevuje slabší pozice žen vůči zaměstnavatelům kvůli případnému mateřství a péči o děti,“ dodává Zdeněk Němec.


Zdroj: Platy.cz
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PneuPremium.cz
Internetový obchod s pneumatikami, alu disky a příslušenstvím.
www.pneupremium.cz

KAMAP s.r.o.
Počítačový servis a internetový obchod "vše pro domácnost a kancelář".
www.kamap.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru