Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Možnosti výdělku při pobírání starobního důchodu


Bc. Michaela Sobotková
14. 4. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Lidé v důchodovém věku pobírající starobní důchod nejsou limitováni výší výdělku ani druhem činnosti.

Foto: Fotolia

 

Můžete při pobírání důchodu pracovat? Jaký druh práce můžete vykonávat? A jak je to s přivýdělkem u předčasných starobních důchodců? Tyto dotazy si často klade nejeden člověk v důchodovém věku. Pojďme se podívat, jaké existují možnosti.


 
Určitá „pracovní omezení“ platí pouze pro příjemce předčasného starobního důchodu do doby, než dosáhnou důchodového věku. Lidé, kteří již dosáhli důchodového věku a pobírají starobní důchod (tzv. řádný), mohou i při jeho pobírání současně bez obav pracovat.
 
Lidé v důchodovém věku pobírající starobní důchod nejsou limitováni výší výdělku ani druhem činnosti. To znamená, že mohou pracovat v pracovním poměru na dobu určitou i neurčitou, vykonávat činnosti na základě dohody o provedení práce i dohody o pracovní činnosti a mohou dokonce i podnikat (vykonávat samostatnou výdělečnou činnost).
 
Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. Dosažení důchodového věku a splnění podmínek nároku na důchod není ani důvodem pro skončení výdělečné činnosti. Pokud se rozhodnete dále vykonávat výdělečnou činnost, můžete v zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti pokračovat i po vzniku nároku na starobní důchod.
 
Možností máte tedy hned několik – pracovat bez pobírání důchodu, pracovat a zároveň pobírat důchod, a to buď v plné, nebo poloviční výši.

Vliv výdělečné činnosti po dosažení důchodového věku na výši důchodu

Pokud pobíráte starobní důchod v plné výši a přitom vykonáváte výdělečnou činnost, která zakládá účast na důchodovém pojištění, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 0,4 % výpočtového základu za každých 360 kalendářních dnů této činnosti. Toto zvýšení náleží pouze za dobu výdělečné činnosti vykonávané v období od 1. 1. 2010. Zvýšení se neprovádí automaticky, důchodce si o něj musí požádat. Žádost je třeba podat prostřednictvím okresní správy sociálního zabezpečení nebo přímo na Českou správu sociálního zabezpečení.
 
Pokud se příjemce důchodu rozhodne pobírat starobní důchod v poloviční výši a přitom vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů výkonu této činnosti. Také o toto zvýšení si důchodce musí požádat a současně sdělit datum, od kdy požaduje opět důchod vyplácet v plné výši. V praxi tuto možnost, tj. pobírat důchod ve výši jedné poloviny, však lidé příliš nevyužívají.
 
Pokud důchod nepobíráte a vykonáváte po dosažení důchodového věku výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění, procentní výměra důchodu se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu za každých 90 kalendářních dnů výkonu této činnosti. Tímto způsobem se tedy procentní výměra důchodu navýší nejvýrazněji (6 % za 360 dní výdělečné činnosti).

Přivýdělek při výplatě předčasného starobního důchodu

Při výplatě předčasného starobního důchodu není možné až do data dosažení důchodového věku vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na důchodovém pojištění. Pokud začnete vykonávat takovouto výdělečnou činnost, máte povinnost tuto skutečnost oznámit plátci důchodu a výplata předčasného starobního důchodu vám nenáleží.
 
I lidé, kteří pobírají předčasný starobní důchod a nedosáhli ještě důchodového věku, však určité možnosti přivýdělku mají. Mohou vykonávat tzv. zaměstnání malého rozsahu, kdy rozhodný příjem nedosahuje 2 500 Kč za kalendářní měsíc, také činnost na základě dohody o provedení práce, pokud výše započitatelného příjmu v měsíci nepřesahuje částku 10 000 Kč, nebo podnikat (vykonávat samostatnou výdělečnou činnost) v rozsahu, který nezaloží v daném kalendářním roce účast na důchodovém pojištění (tj. v roce 2016 do výše ročního příjmu 64 813 Kč).
 
Od data, kdy příjemce předčasného starobního důchodu dosáhne důchodového věku, pro něj platí stejná pravidla a možnosti jako pro řádného důchodce a může vykonávat výdělečnou činnost a vydělávat si (souběžně s pobíráním důchodu) bez omezení.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
DAMEDIS s.r.o.
Společnost zabývající se prodejem spotřeb. materiálu k tiskárnám a PC.
www.damedis.cz

Hana Sítková
Vedení účetnictví, daňové evidence a mezd.
www.uctotrutnov.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru