Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Dočkáme se zavedení zálohovaného výživného?


Redakce
11. 10. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Podle odhadů by mělo zálohované výživné pomoci asi 24 tisícům dětí.

Foto: 123RF

chystase
 

Česká republika se chce inspirovat slovenským modelem a zavést zálohované výživné. Dosáhnout by na něj měli samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.


 
O zálohovaném výživném se v České republice diskutuje již 15 let. Tři čtvrtiny Čechů s jeho vyplácením podle průzkumu souhlasí. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto inspirovalo slovenským modelem a přichází s návrhem zákona na jeho zavedení.

Zálohované výživné má zajistit, že ve chvíli, kdy selžou veškeré dostupné nástroje k vymáhání výživného, nastoupí stát. Na zálohované výživné by měli dosáhnout samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.

Dlužná částka pak musí odpovídat alespoň dvouměsíčnímu výživnému. Zároveň děti samoživitelů musí plnit povinnou školní docházku.

Jak by mělo zálohované výživné fungovat?

Rodič, který splňuje podmínky nároku, by se měl obrátit na úřad práce. Ten situaci posoudí a o zálohovaném výživném rozhodne do 30 dní. V případě příjmů pečujícího rodiče do výše průměrné mzdy bude poskytnuto zálohované výživné v původně stanovené výši. Ministerstvo ale chce zavést maximální hranice tak, aby se vyhnulo extrémům.

Drtivá většina dětí dostane to, co měl zaplatit rodič. Vyplacenou částku bude následně stát vymáhat přes krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s neplatičem.

Podle odhadů by zálohované výživné, které by pomohlo 24 tisícům dětí, přišlo stát na zhruba 876,5 mil. Kč ročně. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň spustí kampaň o možnostech řešení při neplacení výživného a také kampaň na téma „platit výživné je normální“. Cílem bude informovat samoživitele a samoživitelky o tom, na co mají nárok a zároveň upozornit na to, že neplacení výživného se nepromíjí.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Milada
20. 10. 2019 15:20:06
Je pravda, že desítky tisíc bezdomovců výživné na děti neplatí. Skutečným důvodem dluhů je z podstatné části vyměřování jim výživného z potenciálního (fiktivního) příjmu. Dluhy na výživném jsou peníze „fiktivní,“ nejde o skutečné existující peníze. Jejich exekuce proto žádný smysl nemají. Zájem na kampani pro zálohované výživné má skupinka převážně političek (které dobře živí) a lobby advokátů a exekutorů, kteří na úhradu svých nákladů mají právo vždy, i když nevymůžou nic.
Přes 80 % lidí je proti zavedení zálohovaného výživného. Ať si ČSSD ty fiktivní dluhy od samoživitelek odkoupí a pak ať si své peníze vymáhá na bezdomovcích sama.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

„Dohodáři“ a OSVČ s dohodou mohou žádat o kompenzační bonus

6. 8. 2020 | V pátek 7. 8. 2020 nabyde účinnosti novela zákona o kompenzačním bonusu, lidé pracující tzv. na dohodu mohou žádat o kompenzační bonus ve výši 350 Kč denně, a to zpětně za období od 12. 3. do 8. 6. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a společníci malých s. r. o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
A-D consult spol. s r.o.
Komplexní ekonomické služby pro podnikatele.
www.adconsult.cz

Daňová a účetní kancelář
Účetnictví a daně pro podnikatele a neziskové organizace.

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,12 Kč
-0,040 Kč
22,19 Kč
-0,009 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 12.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru