Z dětských skupin se stanou znovu jesle – počítá s tím novela zákona o jeslích. Nové a srozumitelnější jméno však není jedinou změnou. Úprava zajistí také stabilní financování po vzoru soukromých školek a vyšší standard kvality. Rodiče by také měli mít jistotu, že dát dítě do jeslí si budou moci dovolit.
Cílem novely je zlepšit kvalitu péče a zajistit stabilní financování ze státního rozpočtu pro všechny děti do tří let, tedy do dne jejich 4. narozenin. To je zásadní zejména proto, že v polovině roku 2022 skončí podpora těchto zařízení z evropských fondů. V současnosti Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje tisíc dětských skupin, ve kterých se díky sdíleným místům pečuje o zhruba 16 tisíc dětí od jednoho roku.
Ministerstvo počítá s financováním po vzoru soukromých školek. „Rodiče ale musí na jesle mít. Nikdo tedy za ně nezaplatí víc než třetinu minimální mzdy,“ upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
„A protože se jedná o péči o děti do tří let, budou v té době rodiče pobírat rodičovský příspěvek, který by se měl od příštího roku ještě zvýšit. Takže když budou maminka nebo tatínek pracovat, můžou rodičovskou využít na poplatek v jeslích,“ nastínila Maláčová.
Na financování jeslí se mohou podílet i zaměstnavatelé
Na financování jeslí se mohou podílet také zaměstnavatelé. V časech vysoké zaměstnanosti a velké poptávky zaměstnavatelů po lidech tak může jít o zajímavý benefit. Provoz jeslí mohou částečně financovat též obce. Zřizování je pro obce snadné a administrativně nenáročné.
Nemalou částkou by měl přispívat i stát, který bude na jedno místo v jeslích dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně. „Už s minimální mzdou jsou odvody do státního rozpočtu měsíčně za jednoho zaměstnance zhruba šest tisíc korun, s mediánovou mzdou pak jde o víc než jedenáct tisíc měsíčně, tedy více než dvojnásobek předpokládaného příspěvku státu na jedno místo v jeslích,“ vysvětlila ministryně.
Drobnou, ale přesto důležitou změnou je přejmenování dětských skupin na jesle. Důvodem je fakt, že se jedná o obecně zažitý název a většina lidí si pod ním představí konkrétní zařízení.
Jeslemi ale předškolní péče nekončí. Rodiče pak mají jistotu, že jejich děti budou moci z jeslí přejít rovnou do školky, předškolní péče tak bude lépe provázaná.
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí