Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Firmy vyrazily do boje s neotřelými benefity


Redakce
16. 3. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mezi aktuální novinky v oblasti benefitů patří například nabídka masáží na pracovišti, kancelářská jóga či kurzy zdravého sezení.

Foto: Shutterstock

 

Firmy začaly bojovat s nedostatkem zaměstnanců pomocí nových benefitů. K běžným výhodám typu dotované stravování, nápoje na pracovišti zdarma či příspěvky na očkování se přidalo nově třeba hlídání dětí, úřední volno i příspěvky na dojíždění.


 
Pracovní prostředí a nefinanční benefity se stávají hlavním nástrojem boje o zaměstnance. Firmy z různých segmentů by měly zohledňovat nejen výši poskytovaných benefitů, ale i preference svých zaměstnanců. Ty se diametrálně odlišují segment od segmentu.
 
Zaměstnanci napříč obory se však shodují v jednom – výše poskytovaných benefitů by měla být alespoň o 100 % vyšší, než v tuto chvíli je. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment.
 
Zatímco například dělnické profese jednoznačně preferují 13. plat a dovolenou navíc, pro pracovníky z podnikových služeb je větším přínosem jazykový kurz anebo pružná pracovní doba. Zaměstnanci v IT zase nejvíce ocení home office či možnost práce s nejmodernějšími technologiemi a na zajímavých projektech.
 
Výše poskytovaných benefitů se rovněž liší. Ve výrobním segmentu se nejčastěji pohybují na úrovni 1 000 Kč měsíčně, v segmentu podnikových služeb činí hodnota benefitů průměrně 2 000 Kč měsíčně. Dle představ zaměstnanců by to však mělo být zhruba 5 000 Kč.
 
Zaměstnavatelé z oboru podnikových služeb se však vedle standardních benefitů zaměřují i na špičkové pracovní prostředí, což představuje výrazné investice. „Z našich průzkumů vyplývá, že právě vybavenost kanceláří je důležitým argumentem pro přijetí pracovní nabídky a že až 73 procent zaměstnanců chce před podpisem pracovní smlouvy vidět své pracovní místo,“ uvedl Jonathan Appleton, ředitel asociace ABSL, která zastupuje firmy z oblasti podnikových služeb.
 
„Platí to zejména u generace Y, která je pro náš sektor velmi důležitá. Proto naši členové nabízejí řadu unikátních benefitů, aby se zde zaměstnanci cítili skutečně příjemně a kromě práce se zde mohli i zrelaxovat, což je v případě intelektuální a kreativní činnosti důležité,“ dodal Appleton.
 
K moderním vymoženostem patří například:
  • běžecké tratě na střeše budovy – zaměstnanci se mohou proběhnout a vychutnat si přitom pohled na město,
  • rockové místnosti vybavené kytarami a bubny,
  • relaxační prostory připomínající alpské chaty s krbem,
  • tmavé místnosti pro meditaci či krátký ozdravný spánek,
  • koktejlové bary či venkovní kuchyně s grilem,
  • možnost zapůjčit si elektrické auto a zajet si s ním na schůzku.

Firmy se předhánějí ve snaze přetáhnout pracovníky od konkurence

Nejen v podnikových službách, ale například i ve finanční sféře a obecně v administrativních provozech se samozřejmostí stává i „children friendly office“ neboli kancelář přátelská k dětem a některé firmy experimentují i s „dog friendly office“ neboli kanceláří přátelskou ke psům. O tento benefit však dle průzkumu není mezi kandidáty téměř zájem. Mezi aktuální novinky pak patří nabídka masáží na pracovišti, kancelářská jóga či kurzy zdravého sezení.
 
V případě výrobního sektoru se prosazují i další novinky, které mají nalákat nové pracovníky a případně udržet ty stávající. „Nabídka dovolené navíc, dotované stravování či stravenky jsou již téměř všude standard. Časté jsou i příspěvky na dojíždění či svozové autobusy zdarma. Právě v těchto benefitech vidíme meziročně největší nárůst,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.
 
Přidávají se však stále nové benefity a firmy se v nich předhánějí ve snaze přetáhnout pracovníky konkurence. Jedním z posledních výjimečných benefitů je například hlídání dětí. „Zaměstnavatel zajistí vyzvednutí dítěte ze školky a jeho odvoz na určené místo, třeba na kroužek, domů či k příbuzným. Dělníkům může být v této souvislosti hrazeno zaměstnavatelem až 70 procent souvisejících nákladů,“ komentuje Jitka Součková.
 
Běžné jsou v současné době i dotované stravování, nápoje na pracovišti zdarma a příspěvky na očkování. Praktickou novinkou je pak zavádění úředního volna, aby zaměstnanci měli možnost vyřídit si potřebné úřední formality v úředních hodinách.
 
Narazit se nově dá i na odměny za to, že člověk nemarodí nebo že si nevybírá dovolenou v hlavní sezoně. „Takoví zaměstnanci mají pak nárok na finanční odměnu nebo mohou být zařazeni do slosování o věcné ceny, třeba televizor,“ vysvětluje Jitka Součková.


Zdroj: Grafton Recruitment
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
BS Daně s.r.o.
Vážíme si klientů, kteří znají cenu svého času. Účtujeme v Pohoda
www.bsdane.cz

Zpracování účetnictví
Zpracování účetnictví, daňové evidence

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru