Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

„Důchodové konto“ můžete sledovat na internetu


Bc. Michaela Sobotková
12. 5. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Od letošního března máte možnost vidět aktuální stav svého konta evidovaných dob pojištění, aniž byste museli žádat o „papírové“ zaslání výpisu.

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Chcete zjistit, zda máte do důchodu započteny všechny doby pojištění a výdělky? Od března si svoje „důchodové konto“ můžete zkontrolovat na internetu. Stačí mít zřízenou datovou schránku a přihlásit se do ePortálu ČSSZ.


 
Od letošního března máte možnost vidět aktuální stav svého konta evidovaných dob pojištění, aniž byste museli žádat o „papírové“ zaslání výpisu. Umožní vám to ePortál České správy sociálního zabezpečení („ČSSZ“).
 
Díky němu mají zejména zaměstnaní lidé nástroj, jak si zkontrolovat, že jejich zaměstnavatelé potvrdili ČSSZ dobu jejich důchodového pojištění a hrubé příjmy (výdělky) ve správné výši.
 
Služba poskytuje informace o dobách důchodového pojištění, které jsou v evidenci ČSSZ, jako výdělečná činnost, případně náhradní doby pojištění (např. studium, evidence na úřadu práce, péče o dítě, výkon vojenské služby atp.). Součástí přehledu jsou také vyměřovací základy a tzv. vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně atp.), které se zaznamenávají od roku 1986.
 
Údaje o době pojištění OSVČ jsou do centrální evidence ČSSZ zasílány zpravidla do konce kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém byla OSVČ účastna důchodového pojištění a za který zaplatila pojistné. Obdobně to platí i pro osobu účastnou dobrovolného důchodového pojištění.

Přihlášení do „důchodového konta“

Abyste mohli nahlédnout do přehledu dob důchodového pojištění, je nutné přihlásit se do ePortálu ČSSZ. K jeho používání potřebujete přístupové údaje ke své datové schránce.
 
Systém individuálních kont pojištěnců umožňuje, že se konto průběžně aktualizuje na základě každého nově doručeného a zpracovaného dokladu.
 
Kromě náhledu na „konto“ mají lidé stále možnost požádat jednou za kalendářní rok ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).
 
Doklady, které ČSSZ o svých pojištěncích eviduje, mohou v některých případech posloužit i jinak než jen pro účely důchodu. Jde o situace, kdy lidé potřebují svou pracovní minulost prokázat např. novému zaměstnavateli, v souvislosti s podnikáním pro doložení praxe, nebo pro různé jiné účely.
 
Návod na zobrazení konta na ePortálu naleznete na webových stránkách ČSSZ.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Pítr
30. 5. 2015 18:49:00
Skvělý článek slečno. Máte přítele?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Bc. Hana Harvanová
Vedení účetnictví, daňové evidence, daňová přiznání a mzdy
www.hhucetnictvi.cz

Sváříme pro Vás nerez již
Výroba, dodávka a montáž strojních zařízení pro potravinářský průmysl
www.svarkon.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru