Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

„Důchodové konto“ můžete sledovat na internetu


Bc. Michaela Sobotková
12. 5. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Od letošního března máte možnost vidět aktuální stav svého konta evidovaných dob pojištění, aniž byste museli žádat o „papírové“ zaslání výpisu.

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Chcete zjistit, zda máte do důchodu započteny všechny doby pojištění a výdělky? Od března si svoje „důchodové konto“ můžete zkontrolovat na internetu. Stačí mít zřízenou datovou schránku a přihlásit se do ePortálu ČSSZ.


 
Od letošního března máte možnost vidět aktuální stav svého konta evidovaných dob pojištění, aniž byste museli žádat o „papírové“ zaslání výpisu. Umožní vám to ePortál České správy sociálního zabezpečení („ČSSZ“).
 
Díky němu mají zejména zaměstnaní lidé nástroj, jak si zkontrolovat, že jejich zaměstnavatelé potvrdili ČSSZ dobu jejich důchodového pojištění a hrubé příjmy (výdělky) ve správné výši.
 
Služba poskytuje informace o dobách důchodového pojištění, které jsou v evidenci ČSSZ, jako výdělečná činnost, případně náhradní doby pojištění (např. studium, evidence na úřadu práce, péče o dítě, výkon vojenské služby atp.). Součástí přehledu jsou také vyměřovací základy a tzv. vyloučené doby (např. doba dočasné pracovní neschopnosti, doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně atp.), které se zaznamenávají od roku 1986.
 
Údaje o době pojištění OSVČ jsou do centrální evidence ČSSZ zasílány zpravidla do konce kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém byla OSVČ účastna důchodového pojištění a za který zaplatila pojistné. Obdobně to platí i pro osobu účastnou dobrovolného důchodového pojištění.

Přihlášení do „důchodového konta“

Abyste mohli nahlédnout do přehledu dob důchodového pojištění, je nutné přihlásit se do ePortálu ČSSZ. K jeho používání potřebujete přístupové údaje ke své datové schránce.
 
Systém individuálních kont pojištěnců umožňuje, že se konto průběžně aktualizuje na základě každého nově doručeného a zpracovaného dokladu.
 
Kromě náhledu na „konto“ mají lidé stále možnost požádat jednou za kalendářní rok ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (IOLDP).
 
Doklady, které ČSSZ o svých pojištěncích eviduje, mohou v některých případech posloužit i jinak než jen pro účely důchodu. Jde o situace, kdy lidé potřebují svou pracovní minulost prokázat např. novému zaměstnavateli, v souvislosti s podnikáním pro doložení praxe, nebo pro různé jiné účely.
 
Návod na zobrazení konta na ePortálu naleznete na webových stránkách ČSSZ.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Pítr
30. 5. 2015 18:49:00
Skvělý článek slečno. Máte přítele?
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
AirFilters
výroba vzduchových filtrů, čištění vzduchotechniky suchým ledem.
www-airfilters.cz

KOLAGO s.r.o.
Sportovní obchod zaměřený na prodej a servis jízdních kol.
www.kolago.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru