Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

ČSSZ připravila nové interaktivní tiskopisy


Bc. Michaela Sobotková
14. 7. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Celkem 105 nových interaktivních tiskopisů připravila Česká správa sociálního zabezpečení. Hlavní výhodou nových tiskopisů je logická kontrola vyplňovaných údajů, která upozorní na případné chyby či neúplné vyplnění, a jednoduché odeslání.


 
Celkem 105 nových interaktivních tiskopisů připravila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jejich poslední sérii nasadila ČSSZ na svém ePortálu na začátku července. Hlavní výhodou nových tiskopisů je logická kontrola vyplňovaných údajů, která upozorní na případné chyby či neúplné vyplnění, a jednoduché odeslání na ČSSZ nebo příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Interaktivní tiskopisy fungují i na tabletech a chytrých telefonech.
 
Nejvíce frekventované tiskopisy mohli zájemci začít využívat již v průběhu prvního pololetí letošního roku. Jen letos za prvních šest měsíců ČSSZ automatizovaně zpracovala 9,8 milionu elektronicky zaslaných tiskopisů. Oproti stejnému období loňského roku je to o zhruba 1,8 milionu e-tiskopisů více, což představuje meziroční nárůst o více než 20 %.
 
Možnosti elektronického odeslání formulářů zůstávají beze změny. Lidé, firmy či instituce mají možnost vybrané interaktivní tiskopisy odeslat podepsané kvalifikovaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky, pokud ji mají zřízenou. Vyplněný a odeslaný tiskopis si samozřejmě můžete vytisknout a založit do své evidence. Nechybí ani funkce uložit data rozepsaného formuláře na disk počítače.
 
Načtení datové věty (xml souboru), které si vytvoříte ve svých mzdových či účetních programech, do interaktivního tiskopisu umožní jednoduše a rychle zkontrolovat její správnost, což je předpokladem k přijetí tiskopisu systémy ČSSZ.

Klasické papírové tiskopisy můžete posílat i nadále

Práce s tiskopisy není podmíněna přihlášením se do systému datových schránek. Pokud se však k ePortálu ČSSZ za pomoci přihlašovacích údajů do své datové schránky přihlásíte, budete mít při práci s tímto formulářem automaticky předvyplněné identifikační údaje z databází ČSSZ.
 
Kromě elektronického podání nadále zůstává zachována možnost používat klasické papírové tiskopisy, které jsou k dispozici na webu ČSSZ pro ruční vyplnění, anebo lze vyplnit jejich interaktivní verzi na počítači. Po nezbytné kontrole vyplněných dat si tiskopis vytisknete, připojíte vlastnoruční podpis a zašlete či odevzdáte ČSSZ nebo příslušné OSSZ. Tento postup nadále platí zejména pro tiskopisy, které se týkají výplaty důchodu či souvisí se zahraniční agendou.


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Vyřešíme Vaše DLUHY
oddlužení dle zákona


Kateřina Slaná, DiS.
Účetní nabízí komplexní vedení účetnictví, poradenství, mzdy
www.uctoslana.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru