Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Co žene Čechy do změny zaměstnání?


Redakce
10. 7. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V případě příliš nízkého platu v porovnání s konkurencí odchází od stávajícího zaměstnavatele více než polovina mužů.

Foto: 123RF

 

Nízká nezaměstnanost nahrává vyšší fluktuaci. Co jsou však hlavní důvody, kvůli kterým Češi opouští své zaměstnavatele a hledají nové? A co je naopak přiměje zůstat věrnými? Dozvíte se v následujícím článku.


 
Příliš nízká odměna, nedostatek uznání a omezený kariérní růst – kvůli tomu nejčastěji lidé opouští svoji dosavadní práci. Naopak jistota zaměstnání, finanční zdraví zaměstnavatele, mzda a zajímavý obsah práce patří k důvodům, kvůli kterým Češi zůstanou k stávajícímu zaměstnavateli loajální. Vyplynulo to z nedávného průzkumu zaměstnaneckých preferencí, který provedla personálně poradenská společnost Randstad.

„Stále důležitějším faktorem se pro Čechy stává rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Svědčí o tom i skutečnost, že více než čtvrtina respondentů našeho průzkumu, kteří uvedli, že v minulém roce změnili práci nebo ji plánují změnit v příštím roce, kvůli ní opustila svého zaměstnavatele a hledala nového, který by ji umožnil,“ vysvětluje Alžběta Honsová, marketingová manažerka Randstad.

Podle Honsové je zajímavé pozorovat i rozdíly mezi preferencemi mužů a žen. „Například výše platu je důležitějším faktorem pro muže než pro ženy,“ doplňuje. V případě příliš nízkého platu v porovnání s konkurencí odchází od stávajícího zaměstnavatele 57 % mužů. Naopak pro ženy je výrazným faktorem doba dojíždění do práce. Čtvrtina žen odejde od svého zaměstnavatele, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.

Rozdíly u různých věkových skupin

Rozdíly lze zaznamenat i v případě různých věkových skupin. Například mladší pracující ve věku od 18 do 24 let odchází od zaměstnavatele častěji v případě, že postrádají možnost kariérního postupu. Pracovníci ve věku 25 až 44 let zase častěji odejdou z důvodu absence uznání nebo odměny než zaměstnanci mladší 25 let. Věková skupina 45 až 64 let se zase častěji rozhodne zaměstnavatele opustit kvůli výši mzdy, pokud je nižší než u jiných firem.

Respondenti s vyšším vzděláním častěji odejdou od zaměstnavatele, pokud postrádají možnosti kariérního postupu, pracující se středním vzděláním z důvodu absence uznání nebo odměny a zaměstnanci s nízkým vzděláním, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.

Top pět důvodů, proč Češi odcházejí od svého zaměstnavatele:
  • příliš nízká odměna (52 %)
  • nedostatek uznání/ocenění (36 %)
  • omezený kariérní růst (33 %)
  • rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (26 %)
  • špatné vedení (25 %)
„Jak pro udržení stávajících zaměstnanců, tak i pro nábor nových lidí musí zaměstnavatelé pochopit, co Češi považují za důležité. Na prvním místě je to i dnes, v době velmi nízké nezaměstnanosti, jistota zaměstnání, na druhém pak finanční zdraví firmy a na třetím místě plat a benefity,“ konstatuje Alžběta Honsová.

Stabilita a úspěch je tedy pro zaměstnance atraktivním atributem značky – Češi chtějí pracovat pro známé a úspěšné firmy.

I v případě důvodů pro setrvání u stávajícího zaměstnavatele lze pozorovat rozdíly v preferencích jednotlivých věkových skupin. Věková skupina 18–24 let považuje za velmi důležitý aspekt kariérní postup, věková skupina 25–44 let atraktivní plat a benefity a pracující ve věku 45–64 let zůstanou u svého současného zaměstnavatele, pokud jim nabídne dlouhodobou jistotu zaměstnání.

Respondenti s vyšším vzděláním častěji zůstávají u svého zaměstnavatele, pokud jim poskytuje dobrou rovnováhu mezi osobním životem a prací, pracující se středním vzděláním kvůli dobré poloze a zaměstnanci s nízkým vzděláním, pokud má zaměstnavatel dobrou pověst.

Pět důvodů, proč Češi setrvávají u stávajícího zaměstnavatele:
  • jistota zaměstnání (54 %)
  • finanční zdraví firmy (52 %)
  • plat a benefity (48 %)
  • zajímavý obsah práce (46 %)
  • dobře dostupná lokalita (41 %)


Zdroj: Randstad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ÚČETNICTVÍ V POHODĚ
Už Vás to prostě nebaví? Jdou Vám na nervy starosti s papírováním?
accounting.cz

DANĚ, ÚČETNICTVÍ, MZDY
Účetní firma s komplexními službami - Břeclav
www.filipkova.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,86 Kč
-0,055 Kč
24,16 Kč
-0,005 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 01.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru