Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Co žene Čechy do změny zaměstnání?


Redakce
10. 7. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V případě příliš nízkého platu v porovnání s konkurencí odchází od stávajícího zaměstnavatele více než polovina mužů.

Foto: 123RF

 

Nízká nezaměstnanost nahrává vyšší fluktuaci. Co jsou však hlavní důvody, kvůli kterým Češi opouští své zaměstnavatele a hledají nové? A co je naopak přiměje zůstat věrnými? Dozvíte se v následujícím článku.


 
Příliš nízká odměna, nedostatek uznání a omezený kariérní růst – kvůli tomu nejčastěji lidé opouští svoji dosavadní práci. Naopak jistota zaměstnání, finanční zdraví zaměstnavatele, mzda a zajímavý obsah práce patří k důvodům, kvůli kterým Češi zůstanou k stávajícímu zaměstnavateli loajální. Vyplynulo to z nedávného průzkumu zaměstnaneckých preferencí, který provedla personálně poradenská společnost Randstad.

„Stále důležitějším faktorem se pro Čechy stává rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Svědčí o tom i skutečnost, že více než čtvrtina respondentů našeho průzkumu, kteří uvedli, že v minulém roce změnili práci nebo ji plánují změnit v příštím roce, kvůli ní opustila svého zaměstnavatele a hledala nového, který by ji umožnil,“ vysvětluje Alžběta Honsová, marketingová manažerka Randstad.

Podle Honsové je zajímavé pozorovat i rozdíly mezi preferencemi mužů a žen. „Například výše platu je důležitějším faktorem pro muže než pro ženy,“ doplňuje. V případě příliš nízkého platu v porovnání s konkurencí odchází od stávajícího zaměstnavatele 57 % mužů. Naopak pro ženy je výrazným faktorem doba dojíždění do práce. Čtvrtina žen odejde od svého zaměstnavatele, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.

Rozdíly u různých věkových skupin

Rozdíly lze zaznamenat i v případě různých věkových skupin. Například mladší pracující ve věku od 18 do 24 let odchází od zaměstnavatele častěji v případě, že postrádají možnost kariérního postupu. Pracovníci ve věku 25 až 44 let zase častěji odejdou z důvodu absence uznání nebo odměny než zaměstnanci mladší 25 let. Věková skupina 45 až 64 let se zase častěji rozhodne zaměstnavatele opustit kvůli výši mzdy, pokud je nižší než u jiných firem.

Respondenti s vyšším vzděláním častěji odejdou od zaměstnavatele, pokud postrádají možnosti kariérního postupu, pracující se středním vzděláním z důvodu absence uznání nebo odměny a zaměstnanci s nízkým vzděláním, pokud je doba dojíždění do práce příliš dlouhá.

Top pět důvodů, proč Češi odcházejí od svého zaměstnavatele:
  • příliš nízká odměna (52 %)
  • nedostatek uznání/ocenění (36 %)
  • omezený kariérní růst (33 %)
  • rovnováha mezi pracovním a soukromým životem (26 %)
  • špatné vedení (25 %)
„Jak pro udržení stávajících zaměstnanců, tak i pro nábor nových lidí musí zaměstnavatelé pochopit, co Češi považují za důležité. Na prvním místě je to i dnes, v době velmi nízké nezaměstnanosti, jistota zaměstnání, na druhém pak finanční zdraví firmy a na třetím místě plat a benefity,“ konstatuje Alžběta Honsová.

Stabilita a úspěch je tedy pro zaměstnance atraktivním atributem značky – Češi chtějí pracovat pro známé a úspěšné firmy.

I v případě důvodů pro setrvání u stávajícího zaměstnavatele lze pozorovat rozdíly v preferencích jednotlivých věkových skupin. Věková skupina 18–24 let považuje za velmi důležitý aspekt kariérní postup, věková skupina 25–44 let atraktivní plat a benefity a pracující ve věku 45–64 let zůstanou u svého současného zaměstnavatele, pokud jim nabídne dlouhodobou jistotu zaměstnání.

Respondenti s vyšším vzděláním častěji zůstávají u svého zaměstnavatele, pokud jim poskytuje dobrou rovnováhu mezi osobním životem a prací, pracující se středním vzděláním kvůli dobré poloze a zaměstnanci s nízkým vzděláním, pokud má zaměstnavatel dobrou pověst.

Pět důvodů, proč Češi setrvávají u stávajícího zaměstnavatele:
  • jistota zaměstnání (54 %)
  • finanční zdraví firmy (52 %)
  • plat a benefity (48 %)
  • zajímavý obsah práce (46 %)
  • dobře dostupná lokalita (41 %)


Zdroj: Randstad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nezapomeňte zaplatit druhou splátku daně z nemovitých věcí

27. 11. 2020 | Pokud máte daň z nemovitých věcí vyšší než 5 000 Kč, musíte do pondělí 30. 11. zaplatit její druhou splátku. První byla splatná 31. 5. Pro zemědělce a chovatele ryb spadá termín první splátky na 31. 8. Daň je možné zaplatit bezhotovostně převodem na účet finančního úřadu, prostřednictvím SIPO, daňovou či klasickou složenkou nebo hotově.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
JLS Spedition, s.r.o.
Vnitrostátní a mezinárodní doprava a spedice.
www.jlsspedition.cz

Reelton s.r.o.
Obchodní a poradenská společnost.
www.reelton.com

Daňový kalendář

30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka)
30. 11. 2020 Daň z nemovitých věcí (2. splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)
30. 11. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za říjen 2020
15. 12. 2020 Daň silniční (záloha za říjen a listopad 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,22 Kč
0,085 Kč
21,99 Kč
0,031 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.11.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru