Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Čeští zaměstnanci nejraději vše řeší „z očí do očí“


Redakce
2. 8. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pracoviště vybavená nejmodernějšími technologiemi, chytré telefony a počítače, které lidem umožňují spolupracovat, aniž by se vůbec museli potkat – to je běžná realita v mnohých firmách. Zaměstnanci však preferují spíše osobní kontakt.

Foto: Fotolia

 

Skype, Facebook či e-mail? Ani jedno. Osobní kontakt jako nejlepší formu komunikace upřednostňuje 90 % českých zaměstnanců. Více jak polovině se navíc nedostávají potřebné znalosti, aby veškeré technologie mohli plně využívat.


 
Pracoviště vybavená nejmodernějšími technologiemi, chytré telefony a počítače, které lidem umožňují spolupracovat, aniž by se vůbec museli potkat. Taková je dnes realita v mnohých firmách. Ale co na to říkají jejich pracovníci? Opravdu všechny tyto technologické vymoženosti oceňují?
 
Jak ukázal poslední průzkum společnosti Randstad, digitalizace zdaleka není vítána s takovým nadšením, jak by se možná dalo očekávat. Osobní kontakt jako nejlepší formu komunikace upřednostňuje 90 % českých zaměstnanců a větší interakce s kolegy jim v pracovním prostředí vyloženě chybí. Více jak polovině se navíc nedostávají potřebné znalosti, aby veškeré dostupné technologie mohli plně využívat.

Technologie čím dál více mění a ovlivňují způsob naší práce

To, že technologie čím dál více mění a ovlivňují způsob naší práce, si myslí dvě třetiny českých zaměstnanců a téměř všichni z nich zároveň uvedli, že tuto skutečnost vnímají jako příležitost. Rostoucí vliv technologií na způsob, jakým žijeme, pracujeme a bavíme se, však zdaleka nepřináší jen pozitiva.
 
V průzkumu 56 % zaměstnanců připustilo, že se díky všudypřítomné digitalizaci cítí méně propojeni s lidmi v „reálném světě“. A 45 % respondentů uvedlo, že si připadají více odtrženi od svých spolupracovníků. Důvodem těchto pocitů je podle 43 % menší počet osobních interakcí v práci. Schůzek, které probíhají z očí do očí, podle 57 % dotazovaných díky využívání technologií čím dál více ubývá. A to i přesto, že drtivá většina lidí vnímá osobní setkání jako jednoznačně nejlepší způsob, jak s někým komunikovat.
 
„Moderní technologie jsou důležitou součástí našich životů a jejich vliv se bude zvětšovat, ať už chceme, nebo ne. Umožňují nám jednat rychleji, efektivněji i přesněji, ale je vždy nutné mít na paměti, že pravá podstata komunikace a spolupráce spočívá v interakci, vnímání a pochopení. Lidská stránka by se z pracovního prostředí nikdy neměla vytratit, protože to je to, co ho doopravdy utváří,“ říká ředitelka společnosti Randstad Hana Púllová.

Nedostatek technických informací a znalostí

Problémem pro mnohé zaměstnance ovšem není jen nedostatek osobního kontaktu, ale také nedostatek technických informací a znalostí. V průzkumu se 52 % českých pracovníků svěřilo, že by potřebovali další školení, aby s technickým vývojem dokázali udržet krok a mohli to, co nabízí, opravdu dobře využít ve svůj prospěch.
 
„Výsledky našeho průzkumu přinášejí důležitou informaci i všem zaměstnavatelům. Nestačí pouze poskytnout svým lidem ty nejmodernější prostředky, je zároveň nutné se ujistit, zda je doopravdy dokáží správně využívat. Investice nejen do technologií, ale hlavně i do technického vzdělávání zaměstnanců by měla být součástí politiky každé firmy, která chce jít s dobou, nebo ještě lépe, trochu ji předběhnout,“ komentuje výsledky Hana Púllová.
 
A jaký mají technologie vliv na celkový stav naší společnosti? Podle názoru 62 % českých zaměstnanců se díky nim stává méně lidskou. Jen 39 % dotazovaných si myslí, že technický vývoj by naopak díky svému globálnímu dosahu mohl k její větší lidskosti přispět. Zajímavé je, že v tomto ohledu se Češi projevili jako nejskeptičtější národ ze všech 34 zemí, ve kterých svůj průzkum společnost Randstad prováděla.


Zdroj: Randstad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
MUSICWEAR
Oblékni si hudbu
www.musicwear.cz

KRAJAN
Radost z jídla. Výroba hotových teplých a chlazených jídel.
www.krajan.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,07 Kč
-0,205 Kč
24,66 Kč
-0,342 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 26.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru