Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Český důchod putoval vloni do všech koutů světa


Redakce
8. 9. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Počet příjemců českého důchodu v cizině každoročně stoupá.

Foto: Fotolia

 

České důchody mají své příjemce po celém světě. Nejvíce důchodů v loňském roce zamířilo do sousedního Slovenska, Německa a Polska. Počet příjemců českého důchodu v cizině každoročně stoupá.


 
Důchody vyplácené Českou správou sociálního zabezpečení („ČSSZ“) mají své příjemce po celém světě. Nejvíce důchodů v loňském roce tradičně mířilo do Evropy, a to do sousedního Slovenska, Německa a Polska. ČSSZ v prosinci minulého roku evidovala celkem 87 588 důchodců s nárokem na český důchod v 87 zemích.
 
Celkem 28 702 příjemců českého důchodu žilo na Slovensku, 18 641 v Německu a v Polsku pak 14 549. Pouze do těchto tří států byly české důchody zasílány v řádech desítek tisíc příjemců. Několik tisícovek důchodců s nárokem na důchod z ČSSZ žilo v Kanadě, Švýcarsku, USA, Rakousku, Austrálii, Bulharsku, Řecku a Švédsku. Do Francie nebo Velké Británie byl český důchod vyplácen necelé tisícovce příjemců.
 
Do exotičtějších států, jako jsou například Fidži, Portoriko, Seychely, Madagaskar, Singapur, Sýrie či Pákistán, jde o počty důchodců v řádu jednotek.
 
Počet příjemců českého důchodu v cizině každoročně stoupá. V porovnání s obdobím před třemi lety se zvýšil o více než deset tisíc. Stejně tak roste i počet žádostí o důchod s tzv. mezinárodním prvkem (tj. s potřebou rozhodnout o době pojištění získané v cizině). Zatímco v roce 2012 jich ČSSZ obdržela přes 15 000, o tři roky později zaznamenala 16% nárůst.

Způsob výplaty důchodu do ciziny a tzv. potvrzení o žití

Obecně platí, že lidem trvale žijícím v zahraničí ČSSZ vyplácí důchody buď na účet u peněžního ústavu v cizině, nebo šekem na adresu v cizině, či na účet banky v České republice. Celkově převažují výplaty na účet. Způsob si lidé volí sami a zpravidla jej sdělí při sepisování žádosti o důchod, kterou lze podat v zemi, kde žadatel aktuálně žije.
 
Výjimkou je výplata důchodu na Slovensko, kam je možné penzi vyplácet pouze na účet u peněžního ústavu, tj. bezhotovostně.
 
Podmínkou pro provádění všech typů výplat důchodu do zahraničí, není-li jinak upraveno, je pravidelné předkládání tzv. „potvrzení o žití“. Musí být vlastnoručně podepsané důchodcem s úředně ověřeným podpisem. Podpis ověřuje orgán nebo úřad k tomu zmocněný podle právních předpisů státu trvalého bydliště (např. místní úřad, nositelé sociálního pojištění, notář apod.), či zastupitelský úřad. Tiskopis „potvrzení o žití“ je v různých jazycích dostupný na webu ČSSZ.
 
Detailní informace o podmínkách výplaty důchodu do ciziny jsou k nalezení na webu ČSSZ v sekci Evropská unie nebo Mezinárodní smlouvy.
 
Tab.: Prvních deset států podle počtu příjemců českého důchodu v zahraničí k 31. 12. 2015
 
Pořadí Stát Počet příjemců českého důchodu v roce 2015
1. Slovensko 28 702
2. Německo 18 641
3. Polsko 14 549
4. Kanada 3 714
5. Švýcarsko 3 234
6. USA 2 918
7. Rakousko 2 799
8. Austrálie 2 289
9. Bulharsko 2 087
10. Řecko 1 872


Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KLEMPO CZ s.r.o.
povrchová úprava kovů práškovou barvou, kovovýroba
www.klempo.estranky.cz

Aleš Tichý
tvorba webových stránek
atw.oslavany.info

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru