Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Čechy práce se služebními cestami do zahraničí neláká


Redakce
5. 1. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

O zaměstnání vyžadující služební cesty do zahraničí by stála jen zhruba třetina českých zaměstnanců.

Foto: Shutterstock

 

O zaměstnání vyžadující služební cesty do zahraničí by stála jen zhruba třetina českých zaměstnanců. Ani o práci za hranicemi Češi příliš velký zájem nejeví. Většinu našinců by nemotivovala k opuštění republiky ani dobrá pracovní nabídka.


 
Podívat se do zahraničí na účet firmy a ještě za to dostat zaplaceno? To pro spoustu lidí může vypadat jako splněný sen. Podle průzkumu Randstad Workmonitor by však o zaměstnání, které vyžaduje služební cesty do ciziny, ve skutečnosti stálo jen 38 % českých zaměstnanců. O práci za hranicemi se Češi nezajímají už vůbec, a to ani v případě, že by se jim naskytla zajímavá nabídka.
 
Pro pětinu českých zaměstnanců představují služební cesty do zahraničí nezbytnou součást jejich pracovní náplně. Závist svých kolegů tím ale oproti všeobecným představám příliš nevzbuzují. Přestože 9 z 10 pracujících vnímá možnost pracovních výjezdů jako přidanou hodnotu, 62 % o zaměstnání, které vyžaduje cesty mimo republiku, ve skutečnosti moc nestojí.
 
Podle názorů 46 % dotazovaných časté cestování představuje zátěž pro osobní život a právě to může být i důvodem, proč k němu zaujímají Češi rezervovaný postoj.
 
„Práce s možností cestování je pro mnoho lidí velkým lákadlem, má ale samozřejmě také své stinné stránky. Je to psychicky i fyzicky náročné. Ať už jde o nutnost se soustředit při řízení auta, nebo o vyrovnání se s časovými pásmy při leteckých cestách. Taková práce zcela jistě není vhodná pro někoho, kdo chce mít pevně danou pracovní dobu a jistotu, že každý den usedne s rodinou k večeři,“ říká Hana Púllová, ředitelka společnosti Randstad.

Většina Čechů nestojí ani o práci v cizině

Cestování a poznávání jiných kultur je jedna věc, jakmile se ale otázky v průzkumu stočily k případnému stěhování do ciziny, drtivá většina byla proti. Myšlenka pracovat v zahraničí se zamlouvala jen necelé čtvrtině Čechů, což bylo nejméně ze všech 34 zemí, kde svůj průzkum společnost Randstad prováděla.
 
Naprostou většinu českých zaměstnanců by nemotivovalo k opuštění republiky ani získání dobré pracovní nabídky. Za tou by bylo ochotno odejít pouze 33 % dotazovaných. Podobný, i když o něco méně zdrženlivý přístup mají například lidé v Lucembursku, Rakousku nebo Slováci. Velký zájem o práci v zahraničí naopak projevili Indové, Mexičané, Turci nebo například Číňané. Z evropských zemí pak nejvíce Italové.
 
„Češi se do ciziny rádi podívají o dovolené, odejít nastálo jen kvůli práci už je ale tolik neláká. To jistě výrazně ovlivňuje i situace na trhu práce v tuzemsku. Vzhledem k tomu, že se Česká republika momentálně pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v celé Evropě, není tento postoj velkým překvapením,“ komentuje výsledky průzkumu Hana Púllová.

Čeští zaměstnanci nejsou ochotni stěhovat se za prací ani v rámci ČR

Pro zaměstnavatele je však čím dál větším oříškem fakt, že Češi se nejsou ochotni stěhovat za prací ani v rámci České republiky. „Přesun celé rodiny kvůli práci jednoho z jejích členů se totiž málokdy finančně vyplatí, především kvůli malé nabídce cenově dostupných pronájmů. To platí zejména o dělnických profesích, ale i o profesích ve středním příjmovém pásmu. České firmy ve většině případů ještě nejsou – ke své škodě – připraveny motivovat potenciální zaměstnance relokačními balíčky. Děje se tak pouze v případě vysokých manažerských postů nebo u specializovaných odborníků, kteří jsou pro danou firmu klíčoví,“ doplňuje Hana Púllová.
 
Práce v cizině pro Čechy není lákavá a stejně tak i zájem o spolupráci se zahraničními kolegy je průměrný. Mít spolupracovníky jiných národností a kultur by uvítalo celkem 44 % českých zaměstnanců. V tomto směru jsou Češi oproti ostatním národům více uzavření. Méně přístupní jiným kulturám na pracovišti jsou podle průzkumu už jen Japonci. Naopak v mnoha zemích jižní Ameriky a Evropy tuto možnost lidé vítají s větším nadšením.


Zdroj: Randstad
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
DOMEO KOUPELNY s.r.o.
e-shop s koupelnovým vybavením
www.domeokoupelny.cz

Prodej a servis laserů
Prodáváme a servisujeme laserové stroje, dodáváme také náhradní díly
www.narran.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru