Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Čechů pracujících v zahraničí je rok od roku více


Bc. Michaela Sobotková
21. 10. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V současné době je v zahraničí velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, například po cukrářích.

Foto: Fotolia

 

Čechů, kteří se rozhodnou odjet za prací do zahraničí, je čím dál víc. Nejčastěji lidé míří do Velké Británie, Německa, Irska a Rakouska. Jakým způsobem lze získat práci v cizině? Na co byste si měli dát pozor?


 
Počet Čechů, kteří cestují za prací do zahraničí, roste. Zatímco v roce 2006 jich podle orientačních údajů evropského portálu pracovní mobility EURES vycestovalo přibližně 55 600, letos v srpnu se jich rozhodlo pro práci v cizině téměř 86 500. Vzhledem k tomu, že lidé nemají povinnost hlásit své odjezdy do ciziny, má Úřad práce ČR (dále jen „ÚP ČR“) k dispozici jen kvalifikované odhady.
 
Možností, jak získat práci v cizině, je několik. Buď si ji člověk najde sám a odpoví třeba na inzerát, nebo se obrátí na agenturu či využije služeb EURES.
 
Pokud se rozhodnete pro agenturu práce, měli byste si v první řadě ověřit, jestli má povolení ÚP ČR ke zprostředkování zaměstnání do zahraničí. Pravidelně aktualizovaný seznam agentur je k dispozici na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí v sekci Pro občany – Agentury práce.
 
Další podmínkou je, že taková agentura musí mít sjednané pojištění proti úpadku. V tom případě pak máte jistotu, že pokud nedostanete v zahraničí domluvenou mzdu, můžete se obrátit na pojišťovnu. Neméně důležité je, abyste si hned na začátku ujasnili, s kým vlastně uzavíráte pracovněprávní vztah. Tedy kdo bude vaším zaměstnavatelem. Zda agentura, nebo firma v zahraničí, pro kterou budete pracovat.
 
Agentura si v žádném případě nesmí říct o jakýkoli finanční obnos za zprostředkování a nesmí požadovat procenta z domluvené mzdy. Výjimku tvoří uhrazení výdajů spojených s cestou (jízdenky, letenky apod.) či ubytováním.
 
Informace o volných pracovních místech v konkrétních zemích najdou zájemci na webových stránkách evropského portálu pracovní mobility EURES. Volné pozice, které nabízejí evropské firmy pracovníkům přímo z České republiky, jsou pak zveřejněny na webových stránkách české verze EURES.
 
V rámci sítě EURES, která je zájemcům k dispozici v celé EU, funguje 900 poradců. Celkem 16 z nich působí v České republice. Lidé se na ně mohou obracet s dotazy týkajícími se nejen práce v zahraničí, ale také životních podmínek. Pracovní místa, která zaměstnavatelé přes EURES nabízejí, jsou prověřená a minimalizuje se tak možnost podvodu.

Největší zájem je po profesích ve strojírenství, zdravotnictví a gastronomii

Nejčastěji lidé odjíždějící za prací do zahraničí míří do Velké Británie, Německa, Irska a Rakouska. Největší zájem mají evropští zaměstnavatelé o profese ve strojírenství, zdravotnictví a gastronomii.
 
„V současné době je velká poptávka po kvalifikovaných řemeslnících, jako jsou elektrikáři, instalatéři, pekaři, cukráři, truhláři a tesaři. Zaměstnavatelé také hledají sezonní pracovníky v turistickém ruchu a ve službách, a to ve většině zemí Evropské unie,” vyjmenovává manažer EURES ČR Miroslav Chytil.
 
Největší šanci na získání dobře placeného místa mají ti zájemci, kteří obstojně ovládají cizí jazyk, případně hned několik. Dalším výhodou je pak předchozí praxe.
 
„Vyjet za prací do zahraničí je obrovská zkušenost a člověk z ní může čerpat po celý život. Nejenže se naučí dobře cizí jazyk, ale získá také přehled o tom, jak se v konkrétní zemi žije a jak se dají určité věci dělat i jinak,“ podotýká generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková.
 
Každopádně je ale na místě být před odjezdem velmi obezřetný. „Doporučuji všem, aby si při hledání práce vždy ověřili veškeré skutečnosti. Jen tak se mohou vyhnout případným problémům,“ dodává Marie Bílková.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
JRS, spol. s r.o.
Účetnictví, mzdy, daňové poradenství, personalistika, agentura práce.
www.uctoprolidi.cz

Optimalizace daně
Pověřte nás vedením účetnictví a vy máte více času na podnikání
www.ucetnictvi-schvachova.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru