Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Část příspěvku na živobytí se vyplácí v poukázkách


Redakce
1. 12. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část své dávky vyplacenou ve formě poukázek na nákup základního zboží.

Foto: 123RF

 

Úřad práce musí podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi vyplácet část příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek. Od prosince tak každý, kdo pobírá příspěvek na živobytí déle než půl roku, dostane část v poukázkách.


 
Tato změna je účinná od 1. června 2017, poprvé se tedy bude povinně poukázkami část příspěvku na živobytí vyplácet v prosinci 2017.

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část dávky vyplacenou ve formě poukázek na nákup potravin, drogistického a dalšího základního zboží. Poukázky se nebudou moci využít k nákupu alkoholu ani tabákových výrobků.

Změna se týká každého člověka, který pobírá příspěvek na živobytí déle než šest měsíců, přičemž v poukázkách dostane nejméně 35 % a nejvýše 65 % dávky. Úřad práce ČR poskytne příjemcům seznamy obchodníků, u nichž mohou poukázky uplatnit, a rovněž je bude informovat o termínech, ve kterých si budou moci poukázky vyzvednout.

Poměr vyplácených peněz a poukázek je v zákonném rozptylu na uvážení pracovníků Úřadu práce ČR. Ti musí přihlížet k řadě faktorů – jednak k situaci samotného příjemce dávky, jednak k možnosti efektivního využití poukázek v místě bydliště příjemce. Větší část dávky vyplacená v poukázkách bude tam, kde má pracovník Úřadu práce podezření, že příjemce nevyužije příspěvek k jeho účelu, tzn. k zajištění základních životních potřeb.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Rollerová Helena
17. 12. 2017 19:55:46
na poukázky jsem nedostala žádný seznam obchodníků a ani ho nemůžu na internetu najít
Hlášení závadného obsahu

Jarda
13. 12. 2017 16:48:51
A skvěle to funguje! Jak už bylo předem avizováno, týká se to nejen nepřizpůsobivých, ale i nemocných, kteří potřebují pomoc od státu. Také mezi ně patřím. A vzhledem k mým dietám, mezi něž patří i celiakie a intolerance na laktózu (navíc jsem veganem), nakupuji podstatnou část potravin ve zdravých výživách. Jedna ze dvou ZV, kde nakupuji, vůbec tyto lístky nebere, druhá je podle seznamu, který jsem dostal na ÚP, má brát, ovšem prodavačky v pondělí nevěděly, jestli skutečně ano a musí si to ověřit. Teď jsem se vrátil z Penny marketu, který je také má brát a tam mi řekli, že je neberou. Takže mně osobně jsou momentálně tyto poukázky naprosto k ničemu a pokud by to takto mělo fungovat, tak mi de facto stát naprosto nesmyslně snížil dávky a místo toho dostávám zbytečné papírky... A pak se někdo může divit, proč lidi volí komunisty. Tento stát lidi jen buzeruje, problémy neřeší a nic se nedotáhne do konce. Tenkrát to sice taky stálo s odpuštěním za hovno, ale pro chudé, nemocné, staré a podobně to tenkrát bylo lepší. Lidi aspoň měli nějaké jistoty a věděli, že budou mít z čeho žít.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zdravotní pojištění v nové výši je potřeba odvést už za leden

18. 1. 2021 | Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ se od roku 2021 zvýšila na 2 393 Kč za měsíc, pro osoby bez zdanitelných příjmů na 2 052 Kč měsíčně. Termín splatnosti je pro OSVČ i osoby bez zdanitelných příjmů od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve správné výši je tedy třeba odvést mezi 1. lednem a 8. únorem na účet vaší zdravotní pojišťovny.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Účetnictví Vlašim
Komplexní služby v oblasti vedení účetnictví, daňové evidence, mezd
www.ucetnictvi-vlasim.cz

NSD International CZ
Výroba etiket, bookletů.
www.nsd.cz

Daňový kalendář

25. 1. 2021 Kontrolní hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,13 Kč
-0,035 Kč
21,59 Kč
0,032 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru