Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Část příspěvku na živobytí se vyplácí v poukázkách


Redakce
1. 12. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část své dávky vyplacenou ve formě poukázek na nákup základního zboží.

Foto: 123RF

 

Úřad práce musí podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi vyplácet část příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek. Od prosince tak každý, kdo pobírá příspěvek na živobytí déle než půl roku, dostane část v poukázkách.


 
Tato změna je účinná od 1. června 2017, poprvé se tedy bude povinně poukázkami část příspěvku na živobytí vyplácet v prosinci 2017.

Příjemci příspěvku na živobytí dostanou část dávky vyplacenou ve formě poukázek na nákup potravin, drogistického a dalšího základního zboží. Poukázky se nebudou moci využít k nákupu alkoholu ani tabákových výrobků.

Změna se týká každého člověka, který pobírá příspěvek na živobytí déle než šest měsíců, přičemž v poukázkách dostane nejméně 35 % a nejvýše 65 % dávky. Úřad práce ČR poskytne příjemcům seznamy obchodníků, u nichž mohou poukázky uplatnit, a rovněž je bude informovat o termínech, ve kterých si budou moci poukázky vyzvednout.

Poměr vyplácených peněz a poukázek je v zákonném rozptylu na uvážení pracovníků Úřadu práce ČR. Ti musí přihlížet k řadě faktorů – jednak k situaci samotného příjemce dávky, jednak k možnosti efektivního využití poukázek v místě bydliště příjemce. Větší část dávky vyplacená v poukázkách bude tam, kde má pracovník Úřadu práce podezření, že příjemce nevyužije příspěvek k jeho účelu, tzn. k zajištění základních životních potřeb.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Rollerová Helena
17. 12. 2017 19:55:46
na poukázky jsem nedostala žádný seznam obchodníků a ani ho nemůžu na internetu najít
Hlášení závadného obsahu

Jarda
13. 12. 2017 16:48:51
A skvěle to funguje! Jak už bylo předem avizováno, týká se to nejen nepřizpůsobivých, ale i nemocných, kteří potřebují pomoc od státu. Také mezi ně patřím. A vzhledem k mým dietám, mezi něž patří i celiakie a intolerance na laktózu (navíc jsem veganem), nakupuji podstatnou část potravin ve zdravých výživách. Jedna ze dvou ZV, kde nakupuji, vůbec tyto lístky nebere, druhá je podle seznamu, který jsem dostal na ÚP, má brát, ovšem prodavačky v pondělí nevěděly, jestli skutečně ano a musí si to ověřit. Teď jsem se vrátil z Penny marketu, který je také má brát a tam mi řekli, že je neberou. Takže mně osobně jsou momentálně tyto poukázky naprosto k ničemu a pokud by to takto mělo fungovat, tak mi de facto stát naprosto nesmyslně snížil dávky a místo toho dostávám zbytečné papírky... A pak se někdo může divit, proč lidi volí komunisty. Tento stát lidi jen buzeruje, problémy neřeší a nic se nedotáhne do konce. Tenkrát to sice taky stálo s odpuštěním za hovno, ale pro chudé, nemocné, staré a podobně to tenkrát bylo lepší. Lidi aspoň měli nějaké jistoty a věděli, že budou mít z čeho žít.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ladera Solutions, s.r.o.
Komplexní účetnictví a daně. Vzdělávání a personální poradenství.
www.ladera.cz

Ing. Petr Šimon
vedení účetnictví, daň. evidence, mzdové účetnictí aj.
www.petr-ucetnictvi.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,210 Kč
23,85 Kč
-0,313 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 02.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru