Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Brigády: Roste zájem o hlídání dětí i manuální práce


Bc. Michaela Sobotková
10. 7. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Šance sehnat brigádu jako číšník v restauraci se s létem rapidně zvyšuje.

Foto: Fotolia

 

Podle aktuálních statistik zájem o brigády zhruba pětinásobně převyšuje nabídku. Nejméně brigádních příležitostí mají studenti a senioři. Největší šance je díky sezonním pracím ve stavebnictví a jako výpomoc na letních zahrádkách restaurací.


 
Sezonní přivýdělek nehledají pouze čerství středoškoláci a vysokoškolští studenti, přilepšit si často chtějí i uchazeči evidovaní na úřadu práce (ÚP). Nabídka nekvalifikovaných prací se pro ně totiž s letním obdobím zvyšuje.

„Lidé, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, však musejí svou brigádu nahlásit příslušnému kontaktnímu pracovišti úřadu práce nejpozději v den nástupu a neměli by zapomenout, že jejich přivýdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy, což je 4.250 korun,“ upozorňuje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková (více viz článek Evidence na úřadu práce a nekolidující zaměstnání).
 
A o jaké brigády mají momentálně Češi největší zájem? Podle porovnání květnových a červnových inzerátů v ANNONCI poptávajících přivýdělky vzrostl zájem především o hlídání dětí a manuální práce. Inzerentek nabízejících postarání se o malé ratolesti je dokonce dvakrát více než v květnu.
 
„Je zajímavé, že se nejedná o mladé slečny hledající si brigádu na léto jako au-pair. Naopak, hlídání nejčastěji nabízejí starší dámy, které mají v tomto oboru dlouholeté zkušenosti. Dobře vědí, že v létě je kvůli početnému počtu společenských akcí poptávka největší,“ vysvětluje nárůst Petr Langer, odborník ANNONCE na segment práce.

Nabídka červnových brigád vzrostla o 20 procent

O pětinu se zároveň zvýšil zájem o manuální práce. „Důvodem je především začátek sezony stavebních prací. Tímto způsobem si chtějí přivydělat muži všeho věku. Ženy zase nejčastěji nabízejí pomoc s úklidem domácností či kanceláří,“ upřesňuje Langer.
 
Zájem o zaměstnání v tradičně nejsilnějším segmentu služeb však lehce opadl. V porovnání s květnem nyní poptává v tomto odvětví brigádu o sedm procent inzerentů méně. Nejčastěji se jedná o číšníky, číšnice a kuchaře. „A pro ty práce je. Řada restaurací a hospod stále hledá přes inzerát výpomoc kvůli nedávno otevřeným letním zahrádkám,“ uvádí Langer.
 
Díky sezonním příležitostem tak nabídka brigád vzrostla, červnových inzerátů bylo podle dat ANNONCE ve srovnání s květnovými anoncemi o pětinu více. Ani to však nezabraňuje velkému rozdílu mezi poptávkou a nabídkou – zájem o přivýdělek převyšuje počet dostupných míst přibližně pětinásobně.

Pro studenty je vhodná každá desátá brigáda, pro seniory až každá třicátá

Především studenti a senioři tak nemají velkou šanci najít si dočasné pracovní uplatnění. „Pokud budeme brát v potaz pouze brigády zmiňující vhodný přivýdělek pro studující, budou si moci studenti vybírat zhruba z deseti procent nabídek,“ potvrzuje Langer.
 
Studenti by však své hledání vzdávat neměli, do budoucna se jim tato zkušenost může hodit. „Je pravda, že zaměstnavatelé dávají při výběru zaměstnanců přednost lidem s praxí. Pokud si ale mladý člověk najde práci už během studia a nejlépe v oboru, v němž chce působit i nadále, bude pro něj zápis z brigády bonusem, na který budoucí zaměstnavatel uslyší,“ dodává Marie Bílková, generální ředitelka ÚP ČR.
 
Mladí Češi na tom ale nejsou při hledání brigády na inzerát nejhůře. Ještě méně je přivýdělků, které by byly vhodné pro seniory. Konkrétně se jedná o každou třicátou poptávku brigádního místa. „Tuzemské společnosti jsou dlouhodobě neochotny zaměstnat lidi starší padesáti let. A pokud již tato skupina práci dostane, jedná se většinou o méně lukrativní pozice. To dokládá i poptávka po brigádách – firmy nejčastěji hledají uklízečky či obsluhu a hlídače parkovišť,“ uzavírá Petr Langer.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
účetnictví
DPH, mzdy, daňová přiznání
seznam.cz

www.INPAP-PLUS.cz
OBALOVÉ MATERIÁLY, KANCELÁŘSKÉ POTŘEBY, DROGISTICKÉ ZBOŽÍ
www.inpap.eu

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,80 Kč
0,000 Kč
23,23 Kč
-0,058 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 21.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru