Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Brigádník se stal letos „nedostatkovým zbožím“


Redakce
7. 6. 2018
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Mezi oblíbené letní brigády patří například prodej zmrzliny.

Foto: 123RF

 

Zaměstnavatelé nenechali nic náhodě a začali letos nabízet brigádnická místa již v dubnu. I když je nabízená hodinová mzda oproti loňsku napříč všemi regiony vyšší, například v Praze až 150 Kč za hodinu, zájem o dočasnou práci přes léto není valný.


 
Již koncem dubna začali čeští zaměstnavatelé nabízet brigádnické pozice na letní měsíce. Zájem ze strany uchazečů je však malý a nedokáže volná místa pokrýt. Hodinová mzda brigádníků přitom meziročně vzrostla napříč všemi regiony České republiky. V Praze v některých případech atakuje dokonce až 150 Kč za hodinu.

Nabídkou brigád se zaměstnavatelé snaží řešit nejen zástup za pracovníky na dovolené, ale obecně nedostatek pracovních sil. Nejvíce brigádnických pozic je k dispozici ve výrobních firmách, obchodech a logistických a zákaznických centrech.

„Situaci letos komplikuje velmi nízká nezaměstnanost, která způsobila pokles počtu zájemců o letní brigády a sezonní práce. Dříve totiž často na brigády nastupovali lidé, kterým se nedařilo najít zaměstnání na hlavní pracovní poměr,“ vysvětluje Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment. Podle ní poptávka po brigádách klesá i ze strany českých studentů a důchodců.

Největší zájem o brigády mají studenti ze zahraničí

Největší zájem o brigády mají zahraniční vysokoškolští studenti z Ruska, Ukrajiny či Běloruska, kteří v České republice studují a obvykle zde zůstávají i přes léto. Nejčastěji se zajímají o brigádnické pozice v administrativě a v zákaznických centrech, kde je nutné ovládat cizí jazyky.

„O manuální práce brigádníci příliš nestojí. Nabízených pozic je přitom v této oblasti nesrovnatelně více a jejich ohodnocení se od administrativy příliš neliší. Když už manuální brigádu lidé vezmou, preferují pozice bez směn, a to i přesto, že například za noční či víkendové směny mohou získat výrazné příplatky,“ říká Jitka Součková.

Například v Brně si může brigádník ve výrobě vydělat 127 Kč za hodinu a za noční směnu dostane ještě o 27 Kč více. „Menší zájem studentů o manuální brigády je dán také tím, že firmy studentům ve stále větší míře umožňují placené stáže v jimi studovaném oboru. Motivace pro brigádu na dělnické pozici je proto čím dál menší,“ doplňuje Jitka Součková.

Také brigádníci jsou motivováni benefity

Stejně jako u klasických mezd je i u brigádnických hodinových sazeb možné pozorovat rozdíly napříč jednotlivými regiony. Ve všech oblastech České republiky však došlo k meziročnímu růstu o více než 10 %. Zároveň je také brigádníkům nabízena celá řada benefitů, jako například docházkový bonus, stravenky či dotované stravování.

Na Ostravsku si brigádník běžně vydělá 80 Kč až 130 Kč za hodinu, v Brně 90 Kč až 130 Kč, v Praze dosahují mzdy až ke 150 Kč, na Zlínsku jsou do 110 Kč, na Liberecku do 120 Kč a na Vysočině do 130 Kč za hodinu.

Nejvíce pozic je tradičně k dispozici ve výrobě, ať už jde o operátory výroby, či skladníky, dále v retailu, kde se jedná o pozice asistentů prodeje či pracovníky, kteří mají na starosti inventury.

Velké množství pozic lze nalézt i v zákaznických službách, kde je ovšem důraz kladen na znalost angličtiny, případně dalšího cizího jazyka.

Nezletilí studenti, kteří hledají možnost prázdninového přivýdělku, nachází uplatnění zejména při prodeji zmrzliny či ve stánku s občerstvením, na koupalištích anebo ve výrobě, ovšem jen v nesměnném provozu a v případě jednoduchých manuálních prací.


Zdroj: Grafton Recruitment
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
OSCOM.CZ
Autorizovaný obchod a velkoobchod s profesionálním nářadím
www.oscom.cz

TEMPO-českomoravská audit
Audit, účetní poradenství, oceňování podniků, movit. věcí
www.malimanek.cz

Daňový kalendář

25. 7. 2019 Souhrnné hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Kontrolní hlášení (za červen 2019 a 2. čtvrtletí 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za červen 2019)
25. 7. 2019 Přiznání DPH (za 2. čtvrtletí 2019)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,55 Kč
-0,040 Kč
22,76 Kč
-0,055 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.07.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru