Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Absolvent techniky může nastoupit i za 40 000 korun


Redakce
31. 3. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Šanci získat práci mají absolventi technických škol 7× vyšší než absolventi škol humanitních.

Foto: Shutterstock

 

Otevřených pozic určených přímo pro absolventy není mnoho. Často však zaměstnavatelé dají šanci absolventům, pokud dlouhodobě nemohou najít vhodného kandidáta s praxí. Týká se to ale téměř výhradně absolventů s technickým vzděláním.


 
I přesto, že nezaměstnanost klesá a firmy jsou stále otevřenější k přijímání čerstvých absolventů škol, stále je mnoho těch, kteří hledají práci těžko. Jde především o absolventy humanitních oborů bez znalostí cizích jazyků. Oproti tomu kandidáti, kteří mají technické vzdělání, a navíc hovoří anglicky či vládnou dalším světovým jazykem, si mohou aktuálně z pracovních nabídek vybírat. Vydělat si mohou až 40 000 Kč měsíčně.

Podle analýzy personální agentury Grafton Recruitment je otevřených pozic určených přímo pro absolventy všeobecně málo. Často však zaměstnavatelé absolventy přijmou v případě, že dlouhodobě nemohou najít vhodného kandidáta s praxí. Týká se to však téměř bez výhrad absolventů s technickým vzděláním. Šanci získat práci mají absolventi technických škol 7× vyšší než absolventi škol humanitních.

„I když existuje celá řada programů podporujících zaměstnanost absolventů, vidět je jasný trend – pokud neznají cizí jazyky, ani podpora jim nepomůže,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment, a dodává, že právě pro absolventy humanitních oborů dnes představují jako ideální zaměstnání podnikové služby. Zde však je znalost jazyků zcela klíčová.

Nejvhodnějšími a také nejčastějšími pozicemi pro absolventy jsou v současné době konstruktér, vývojář, tester, pracovník v administrativě či v zákaznických službách, finanční analytik, HR administrátor, logistik, účetní, inženýr kvality, technolog, elektroinženýr, obchodník, nákupčí, operátor v centru služeb či produktový manažer. Většina pozic je přitom spíše technická a téměř každá vyžaduje znalost alespoň anglického jazyka.

Mzdy absolventů se mohou lišit o desítky procent

Nejvyšší nabízená mzda pro absolventa vysoké školy technického směru se v závislosti na regionu pohybuje mezi 30 000 Kč až 40 000 Kč hrubého měsíčně. Například v Ústí nad Labem si vedoucí směny nebo inženýr vydělá 35 000 Kč až 40 000 Kč, v Brně si zkušební technik přijde na 35 000 Kč, v Hradci Králové a v Českých Budějovicích dosáhne konstruktér na 30 000 Kč, ve Zlíně produktový inženýr na 32 000 Kč a v Ostravě programátor Java/C++ na 35 000 Kč.

Humanitně zaměřený vysokoškolský absolvent by měl počítat s nižší nástupní mzdou, která se podle informací z regionů pohybuje maximálně mezi 25 000 Kč až 32 000 Kč hrubého měsíčně. Například v Praze může absolvent se znalostí dvou cizích jazyků dostat až 32 000 Kč v HR administrativě v podnikových službách, v Brně si v zákaznické podpoře vydělá až 28 000 Kč, ve Zlíně na stejné pozici až 26 000 Kč a v Českých Budějovicích činí obvyklá mzda pro absolventa v roli účetního, controllera či právníka až 25 000 Kč.

Úroveň absolventů a připravenost pro praxi

Podle jakých kritérií zaměstnavatelé uchazeče z řad absolventů hodnotí? Především podle typu studia, včetně úrovně konkrétní školy a jazykové vybavenosti, případně na základě osobního pohovoru. Dále se řada firem rozhoduje také podle praxe při studiu, stáže v zahraničí, tématu diplomové práce, zájmů při škole a tzv. měkkých dovedností.

„V poslední době je stále patrnější rozdíl mezi absolventy z různých VŠ, stejně jako mezi magisterskou a bakalářskou úrovní,“ říká Jitka Součková. „Správná volba vysoké školy se tedy stává skutečně důležitým kariérním krokem, podobně jako je to typické na západ od našich hranic,“ doplňuje.

Dle analýzy Grafton Recruitment má část absolventů nepřiměřené finanční nároky a příliš vysoké sebevědomí – jejich cílem je co nejdříve zakotvit na manažerské pozici. Na rozdíl od zkušenějších pracovníků je u absolventů patrná nízká časová flexibilita, včetně ochoty pracovat přesčas a neochoty absolvovat služební cesty. U absolventů je rovněž běžná vyšší míra fluktuace.

Jejich výhodou je naopak skutečnost, že si nepřinesli špatné návyky z předchozích zaměstnání a existuje možnost si je „vychovat“ a rozvíjet dle potřeb firmy.


Zdroj: Grafton Recruitment
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
LX, s.r.o.
kompletní počítačový servis, dodávky HW, SW, operačních systémů.
www.lxw.cz

SladkeBobule.cz
ledové víno,slámové víno, sladké víno, obaly,krabičky,taštičky na víno
www.sladkebobule.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,040 Kč
23,66 Kč
-0,155 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru