Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Nárok podnikatele na odpočet DPH u bytu


Bc. Michaela Hauzarová
24. 11. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Má podnikatel nárok na odpočet DPH u bytu, který si původně pořídil spolu s manželkou a do obchodního majetku jej vložil až později? Odpovídáme na další z vašich dotazů, které pokládáte do naší online poradny.


 
 Dotaz:
Manželé koupili v září 2014 byt, který se tak stal společným jměním manželů (SJM). Na tento byt manželé uzavřeli v květnu 2015 pachtovní smlouvu se společností, která bude byt využívat k ubytování turistů. Manžel, který je podnikatel, je od července 2015 plátcem DPH a uplatnil na pořízení bytu nárok na odpočet DPH (od května má tento byt zařazený v obchodním majetku). Finanční úřad nárok na odpočet DPH zpochybnil z důvodu pořízení bytu manželi (SJM) a nikoliv podnikatelem. Opravdu podnikatel nemá nárok na odpočet DPH?
 
 Odpovídá Bc. Michaela Hauzarová, účetní:

Podnikatel zřejmě uplatnil nárok na odpočet daně při registraci podle ustanovení § 79 zákona o DPH („ZDPH“), kde je uvedeno, že osoba povinná k dani má nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění pořízeného v období 12 po sobě jdoucích měsíců přede dnem, kdy se stala plátcem, pokud toto plnění je k tomuto dni součástí jejího obchodního majetku.
 
Obchodním majetkem je podle zákona o DPH souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností.
 
Majetek, který je součástí společného jmění manželů, může vložit do podnikání jako obchodní majetek pouze jeden z manželů. Nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění pořízeného v období 12 po sobě jdoucích měsíců přede dnem registrace lze uplatnit pouze v prvním daňovém přiznání k DPH.
 
Nárok na odpočet daně se uplatní způsobem, v rozsahu a za podmínek stanovených v § 72 až § 78d ZDPH. Pro výpočet částky nároku na odpočet daně u dlouhodobého majetku se přiměřeně použije § 78d odst. 2.

Úprava odpočtu daně

Jelikož byl byt pořízen v roce 2014, kdy ještě nebyl používán k ekonomické činnosti podnikatele, je nutné provést úpravu odpočtu podle § 78a ZDPH, kdy se částka úpravy odpočtu daně za příslušný kalendářní rok vypočte ve výši 1/10. To znamená, že podnikatel by mohl uplatnit nárok na odpočet daně na příslušnou nemovitost ve výši 9/10. Takto postupovat podnikatel však mohl pouze v případě, že majetek je používán pro účely, které zakládají nárok na odpočet.
 
V prvé řadě předpokládám, že byt byl pořízen také od plátce DPH. V případě nájmu či pachtu je situace poměrně složitější v tom, že obecně je nájem (pacht) osvobozen od DPH bez nároku na odpočet daně. Uplatnit daň může plátce pouze v případě nájmu vybrané nemovité věci jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností. Při splnění výše uvedených podmínek má plátce nárok na odpočet DPH.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
HLEDÁTE DAŇOVÉHO PORADCE?
Vše od běžných konzultací až po převzetí celé účetní a daňové agendy.
www.filipmacoun.cz

Zlínské účetnictví s. r.
Účetní firma -účetnictví podnikatelů,přísp.org., neziskových org.
www.mipra.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
0,015 Kč
23,07 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru