Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Elektronické podání DPH v programu POHODA


Bc. Michaela Padrtová
25. 2. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Fyzické osoby s obratem do šesti milionů korun za uplynulých 12 měsíců si mohou vybrat, zda budou se správcem daně komunikovat elektronicky, nebo zvolí klasické papírové tiskopisy.

Foto: Fotolia

 

Přiznání k DPH se od ledna letošního roku vyřizuje už pouze elektronicky. Změna se ale netýká všech podnikajících subjektů, existují i výjimky. Jak vám pomůže s elektronickým podáním program POHODA? Dozvíte se v následujícím článku.


 
S příchodem nového roku přibyla plátcům DPH nová povinnost. Daňová přiznání, dodatečná daňová přiznání a hlášení včetně příloh odteď putují na Daňový portál Finanční správy už jen elektronickou cestou. Stejným způsobem musí plátci DPH podat také Přihlášku k registraci za plátce DPH a Oznámení o změně registračních údajů u plátce DPH.

Jedinou výjimku tvoří fyzické osoby s obratem do šesti milionů korun. Pokud jste tedy podnikateli a váš obrat nepřesáhnul za uplynulých 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců uvedenou částku, můžete si zatím stále vybírat. Buď budete se správcem daně komunikovat elektronicky, nebo zvolíte klasické papírové tiskopisy.

Jen upozorňujeme, že pro všechny plátce DPH bez rozdílu platí i nadále povinnost podávat elektronicky Výpis z evidence pro daňové účely v režimu přenesení daňové povinnosti (§ 92a odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty).

Ti z vás, kteří elektronické zasílání tiskopisů na Daňový portál Finanční správy v minulosti řešili, zajisté ví, že program POHODA umožňuje tento druh komunikace již delší dobu.

Základní kroky při podání přiznání k DPH na EPO v programu POHODA

1. Nejprve zvolte agendu Přiznání DPH přes nabídku Účetnictví/Daň z přidané hodnoty a vystavte přiznání k dani z přidané hodnoty za příslušné období. Poté zvolte povel Záznam/Odeslání přiznání…
 

 
2. Po zvolení tohoto povelu se zobrazí Průvodce pro elektronické podání DPH, který vám již se samotným procesem odeslání pomůže.
 
3. Na první straně průvodce zadejte číslo finančního úřadu, číslo územního pracoviště a číslo hlavní činnosti podle klasifikace ekonomických činností CZ-NACE.
 
4. Tady na druhé straně průvodce už vidíte přehled záznamů, které se vyexportují a odešlou se na Daňový portál Finanční správy. Jedná se o datovou větu podání. Uložit ji můžete kliknutím na povel Uložit XML.
 

 
5. Následně se vám zobrazí informace o kontrole vyplněných vstupních údajů. Pokud je vše v pořádku, můžete kliknutím na tlačítko Další pokračovat dál. V opačném případě se musíte vrátit a chyby opravit.
 
6. Čtvrtá strana průvodce je tu od toho, abyste si připravené přiznání k DPH uložili do svého počítače ve formátu XML a zároveň jej odsud rovnou odeslali na EPO...
 

… A jak dál?

K automatickému elektronickému odeslání přiznání k DPH z programu POHODA musíte ještě opatřit data podpisovým certifikátem. Pokud podpisový certifikát nevlastníte, uložte si soubor ve formátu XML do složky ve vašem počítači. Nicméně volbu Uložit DPH do souboru vám doporučujeme mít vždy zatrženou, abyste si případně mohli zkontrolovat data, která na EPO odesíláte.
 
1) automatické odeslání na EPO
Zatržením volby Odeslat DPH na Daňový portál Finanční správy provedete automatické odeslání. V tomto případě je nutné data podepsat výše zmíněným certifikátem.
 

 
2) ruční načtení na Daňový portál
Nechcete provést automatické odeslání, popř. nemáte podpisový certifikát? Na čtvrté straně Průvodce pro elektronické podání DPH odtrhněte volbu Odeslat DPH na Daňový portál Finanční správy a zvolte volbu Další. Na poslední straně průvodce klikněte na tlačítko Otevřít, čímž se vám zobrazí internetové stránky Daňového portálu. Zde přejděte do sekce Elektronická podání pro finanční správu/Elektronické formuláře a vyberte požadovaný typ formuláře. Nyní ručně načtěte váš XML soubor s přiznáním k DPH.
 

 
 
Více informací o elektronickém podání naleznete na: www.stormware.cz/podpora/faq/elektronicka-podani.aspx.
 
 
Související článek:
Povinné elektronické podávání DPH od roku 2014


Zdroj: Moje POHODA (leden 2014)
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
IPsecure.cz s.r.o.
Prodejce a instalační firma bezpečnostních IP kamerových systémů.
www.ipsecure.cz

Plastické logo na zeď
Dáme vašemu logu 3D rozměr a umístíme například do recepce.
www.aproduction.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru