Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

DPH u přepravy osob


Ing. Michal Kadlec
14. 8. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Patnáctiprocentní sazbě DPH podléhá pravidelná doprava, tj. pozemní, vodní a letecká doprava osob, a také osobní doprava lanovými drahami a lyžařskými vleky.

Foto: 123RF

 

Přeprava osob není z hlediska DPH tak složitou záležitostí jako přeprava zboží, nicméně má svá specifika, kterými se odlišuje od běžných služeb. Pojďme se na ni podívat podrobněji v následujícím článku.


 

Tuzemská přeprava osob

Místem plnění při poskytnutí služby přepravy osob je místo, kde se příslušný úsek přepravy uskutečňuje. Při přepravě osob z jednoho místa na území ČR do druhého místa na území ČR podléhá české dani z přidané hodnoty. Není tedy rozhodující, kdo přepravu osob poskytuje ani komu jí poskytuje.

Přeprava osob v tuzemsku podléhá první snížené sazbě daně (15 %) i základní sazbě (21 %). První snížené sazbě daně (15 %) podléhá:
  • Pravidelná doprava, tj. pozemní/vodní/letecká hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel. Pravidelnost dopravy je dána pevným jízdním řádem, předem určenými zastávkami nebo stanicemi s možností nástupu a výstupu a s přesně stanovenou cenou za přepravní úsek (např. městská hromadná doprava, linková autobusová doprava osob apod.).
  • Osobní doprava lanovými a visutými drahami a lyžařskými vleky.
Základní sazbě daně (21 %) podléhá veškerá ostatní přeprava osob (např. taxi).

Mezinárodní přeprava osob

Přeprava osob a jejich zavazadel jak mezi jednotlivými členskými státy, tak mezi členskými státy a třetími zeměmi je v tuzemsku osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně. Stejné platí u služeb přímo souvisejících s touto přepravou.

Tato přeprava je osvobozena, i když ji provádí osoba registrovaná k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osoba povinná k dani. Zpáteční přeprava se považuje za samostatnou přepravu.

Je důležité si uvědomit, že osvobozený je pouze úsek přepravy osob v tuzemsku (na území České republiky). Úseky přepravy osob po území jiných států podléhají zdanění vždy podle konkrétní právní úpravy v daném státě.

Například Slovensko přepravu osvobozuje stejně jako Česká republika, ale Německo nebo Rakousko nikoliv. Je tedy vždy nutné striktně oddělovat jednotlivé úseky přepravy podle najetých kilometrů po území daného státu.

Služby související s přepravou osob

Za služby přímo související s přepravou osob se považují zejména služby:
  • zajištění přepravy osob jménem a na účet jiné osoby,
  • prodej přepravních dokladů,
  • vystavení dokladů,
  • vytvoření rezervace a její změna,
  • výměna přepravních dokladů.

Přeprava osob jako součást cestovní služby

Cestovní službou je poskytnutí kombinace služeb (popřípadě i zboží) cestovního ruchu zákazníkovi, pokud jsou tyto jednotlivé služby (nebo zboží) nakoupené od jiných osob povinných k dani. Poskytnutí cestovní služby se pak považuje za poskytnutí jediné služby, přestože k jejímu uskutečnění využijeme více služeb (nebo zboží).
 
Co se týče služby ubytování nebo dopravy osob, považují se za službu cestovního ruchu, i když se nejedná o kombinaci služeb, ale o službu jedinou. Cestovní službou je pak tedy vždy „balíček“ služeb cestovního ruchu nebo samostatně poskytnuté ubytování či doprava osob.
 
Cestovní služby podléhají v oblasti DPH zvláštnímu režimu pro cestovní službu – ten povinně použije poskytovatel cestovní služby, který při jejím poskytování jedná se zákazníkem vlastním jménem.
 
Poskytovatelem cestovní služby je osoba povinná k dani, která cestovní službu zákazníkovi nabízí. Zákazníkem je pak osoba, které je cestovní služba poskytnuta (jako konečnému spotřebiteli).
 
Specifikem tohoto zvláštního režimu pro cestovní službu je stanovení základu daně – základem daně je přirážka poskytovatele cestovní služby snížená o daň z přirážky.
 
Pokud daňový subjekt pořádá např. tzv. tuzemské zájezdy s dopravou, pak má dvě možnosti, jak dopravu zajistit – z toho vyplývá i způsob zdanění:
  • Buď realizuje přepravu osob „vlastními prostředky“ – pak přeprava netvoří součást cestovní služby a fakturuje se základní sazbou daně (21 %) a uplatňuje si nárok na odpočet na vstupu.
  • Nebo nakoupí přepravu od externího subjektu – pak je tato přeprava součástí cestovní služby a musí být uplatněn zvláštní režim pro cestovní služby (daň odvádí pouze z přirážky) a zároveň si neuplatní nárok na odpočet daně na vstupu (zvláštní režim pro cestovní služby mu to zakazuje).
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

David
18. 3. 2019 15:01:00
Volal jsem pred chvili Ing. Kadlecovi, a k preprave osob po uzemi DE vubec nic neci. V tom pripade nechapu proc pise takoveto clanky ktere neumi ani vysvetlit.
Hlášení závadného obsahu

bohackova
21. 10. 2018 16:16:43
cist
Hlášení závadného obsahu

iris
5. 10. 2018 13:52:42
dobrý den, prosím o info jak mám zúčtovat dph u fa za dopravu zaměstnacnů autobusem na výstavu do Mnichova a zpět, oba jsou plátci dph
Hlášení závadného obsahu

Katerina
29. 8. 2018 17:46:02
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně DPH při přijetí služby ze zahraničí EU - přeprava osob.
Jsem Identifikovaná osoba a od španělské firmy objednávám autobusovou dopravu s řidičem na týdenní zájezd, který se uskuteční ve Španělsku (jedná se o dopravu pouze na území Španělska). Je to tak, že místem plnění je Španělsko a španělská firma odvede DPH?
Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Tomáš Skuhravý
26. 8. 2018 14:31:53
Miko, oprava.. řekl bych, že autor vycházel z § 10a, kde je skutečně uvedeno, že "Místem plnění při přepravě osob je místo, kde se příslušný úsek přepravy uskutečňuje" - z tohoto pohledu není podstatné, kdo tuto službu poskytuje, nebo pro koho je tato služba poskytnuta... Řekl bych, že v tomto paragrafu se bavíme o přepravě v rámci ČR. Nutno ale brát v potaz, že fakturace může být jak v základní sazbě, tak i ve snížené sazbě (viz příloha č. 2 k zákonu DPH)..
Pokud jde o přepravu mezi jednotlivými členskými státy a třetími zeměmi, musí se brát v potaz § 70, který osvobozuje část přepravy osob a jejich zavazadel mezi členskými státy (s nárokem na odpočet). Ze zákona je patrné, že se musí jednotlivé úseky takové přepravy řešit zvlášť s ohledem na daňovou legislativu jednotlivých států + zpáteční přeprava se považuje za samostatnou přepravu...
Hlášení závadného obsahu

Tomáš Skuhravý
26. 8. 2018 14:01:51
Miko, řekl bych, že autor vycházel ze základního pravidla §9. Co se týče snížené sazby, vychází to z přílohy č.2 k zákonu DPH. Nebo co se Vám konkrétně nezdá?
Hlášení závadného obsahu

Mika
3. 8. 2018 12:00:57
Dobrý den, prosím Vás, odkud jsou čerpány výše uvedené podrobné informace? V zákonu o DPH § 70 je pouze toto: § 70
Osvobození přepravy osob

Přeprava osob a jejich zavazadel mezi jednotlivými členskými státy a dále mezi členskými státy a třetími zeměmi, včetně služeb přímo souvisejících s touto přepravou, je v tuzemsku osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně. Za služby přímo související s touto přepravou osob se považují zejména služby zajištění přepravy osob jménem a na účet jiné osoby, prodej přepravních dokladů, vystavení dokladů, vytvoření rezervace a její změna a výměna přepravních dokladů. Tato přeprava je osvobozena, i když je prováděna osobami, které jsou registrovány k dani v jiném členském státě, nebo zahraniční osobou povinnou k dani. Zpáteční přeprava se považuje za samostatnou přepravu.
Děkuji předem za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Libuše Trzaskaliková
11. 1. 2018 8:52:53
Dobrý den, jak je to prosím, když OSVČ - plátce DPH (české DIČ) provádí přepravu osob po České republice, ale jedná se zaměstnance slovenské firmy (slovenské DIČ) nebo zaměstnance např. švýcarské firmy (NEčlen EU)? Řekla bych, že když se služba uskuteční u nás, DPH by tam být mělo, ale kam to dát do kontrolního hlášení? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
ÚČETNICTVÍ UMB s.r.o.
Vedení účetnictví, mzdy, správa pohledávek, daňové poradenství.
www.umb.cz

Kramara s.r.o.
Vývoj a návrh elektroniky na klíč
www.kramara.com

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru