Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

DPH se bude od ledna přiznávat už jen elektronicky


Bc. Michaela Sobotková
12. 12. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Pouze elektronicky budou nově komunikovat plátci DPH se svým místně příslušným správcem daně. Od 1. 1. 2014 budou všichni plátci DPH povinně podávat daňová přiznání, dodatečná daňová přiznání a hlášení včetně příloh elektronicky.


 
Od 1. 1. 2014 budou všichni plátci DPH povinně podávat daňová přiznání, dodatečná daňová přiznání a hlášení včetně příloh elektronicky. Stejným způsobem budou podávat také Přihlášku k registraci za plátce DPH a Oznámení o změně registračních údajů u plátce DPH.
 
Výjimku budou tvořit pouze plátci DPH – fyzické osoby, jejichž obrat za nejvýše dvanáct bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců nepřesáhne šest milionů korun a nemají zákonem stanovenou povinnost činit podání elektronicky. Ti si budou moci vybrat, zda budou svá podání zasílat správci daně elektronicky, v papírové podobě poštou, či doručovat osobně.
 
K uvedeným změnám došlo v souvislosti se zákonem č. 502/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, kdy začal platit nový § 101a zákona o DPH.
 
Elektronická podání mohou plátci DPH zasílat prostřednictvím aplikace „Elektronická podání pro daňovou správu“ na Daňovém portálu. Bližší informace lze nalézt též na internetových stránkách Finanční správy ČR.

Další možnost elektronického podávání

Finanční správa připravuje i další možnost elektronického podávání, a sice s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky (viz § 71 odst. 1 písm. c) daňového řádu, ve znění zákonného opatření č. 344/2013 Sb.). Jakmile bude tento nový způsob elektronické komunikace technicky možný, finanční správa zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup, jaká podání lze takto učinit.
 
Pro všechny plátce DPH bez rozdílu zůstává nadále zachována povinnost elektronického podání, pokud jde o podání Výpisu z evidence pro daňové účely v režimu přenesení daňové povinnosti (§ 92a odst. 5 zákona o DPH) a souhrnného hlášení (§ 102 odst. 3 zákona o DPH).
 
 
Související článek:
Změny v DPH od 1. 1. 2014
Povinné elektronické podávání DPH od roku 2014


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Jozef
22. 1. 2014 14:40:01
Dobrý deň, ako slovenskej sro bez sídla a prevádzky v ČR nám vyplynula na základe par 6c odst. 2 povinnosť registrácie DPH v ČR. Túto registráciu sme zrealizovali elektronickou formou v zákonnej lehote. FU nás ešte neinformoval o výsledku registrácie, ako aj o dátume, ku ktorému bude firma zaregistrovaná. Keďže sa blíži termín podania daňového priznania DPH, poprosím o radu, či máme toto priznanie vôbec podávať, alebo ako v tomto prípade postupovať.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Hlášení závadného obsahu

Blanka S.
16. 1. 2014 11:47:11
Dobrý den,
na FU jsem se dozvěděla, že pokud máme přenesenou daňovou povinnost (výpis se musí podávat elektronicky), pak musím za leden nebo 1. čtvrtletí podat přiznání DPH také elektronicky bez ohledu na výši obratu. V článku to nebylo zřejmé.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
RenPep Ekonomia, s.r.o.
Firma s více než dvacetiletými zkušenostmi s vedením účetnictví.
www.renpep.cz

Účetní poradenství
Zpracování účetnictví, daňové evidence, mezd a daňových přiznání

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
-0,020 Kč
23,27 Kč
0,013 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru