Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Daňový balíček – více peněz rodinám i změny v DPH


Bc. Michaela Sobotková
26. 7. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

chystase
 

Pokud změny v daňových zákonech projdou legislativním procesem, můžeme od roku 2017 očekávat novinky v oblasti daně z příjmů i DPH. Dojít by mělo k dalšímu zvýšení daňového zvýhodnění na dítě i třeba k rozšíření přenesení daňové povinnosti.


 
Začátkem července schválila vláda zásadní změny daňových zákonů z dílny Ministerstva financí, které by měly od 1. ledna 2017 přinést některá zjednodušení daňového systému či nová opatření pružně reagující na nové projevy daňových úniků například prostřednictvím tzv. virtuálních měn. Pokud tedy úspěšně projdou celým legislativním procesem.
 
Prozatím jen vládou schválený daňový balíček také zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé, třetí a další vyživované dítě. Na druhé dítě o 200 Kč měsíčně (tj. o 2 400 Kč ročně) na částku 1 617 Kčna třetí a každé další dítě o 300 Kč měsíčně (tj. o 3 600 Kč ročně) na částku 2 017 Kč oproti roku 2016.
 
Zákon reaguje též na požadavky praxe a otevírá cestu k vyšší elektronizaci platebního styku s úřady. Využití možnosti hradit daň platební kartou předpokládá ministerstvo v první fázi zejména u soudních a správních poplatků, u dovozního cla, popřípadě u pokut v blokovém řízení.
 
„Doposud zákon nevytvářel vhodné podmínky pro placení daní, cel, poplatků a jiných peněžitých plnění platební kartou. Od příštího roku již bude záležet pouze na rozhodnutí příslušného úřadu, jestli svým klientům nabídne i platební terminál,“ vysvětlil ministr financí Andrej Babiš.
 
Dalším zjednodušením je zavedení zdanění příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu (do 2 500 Kč měsíčně) srážkovou daní. Nebude tedy již nutné podávat daňové přiznání v situaci, kdy obdržíte vedle příjmů od svého zaměstnavatele současně i jiný typ příjmů ze závislé činnosti, který představuje zanedbatelný příjem.
 
K této změně ministerstvo přistoupilo hlavně kvůli volebním komisím, jejíž členové nebudou muset kvůli tomuto nepatrnému výdělku podávat daňové přiznání. Povinnost podávat daňové přiznání odpadne také u svědečného zaměstnanců.

Institut nespolehlivé osoby

Daňový balíček přináší také nová opatření v boji s daňovými úniky. Zavádí institut nespolehlivé osoby, která doplní dosavadní institut nespolehlivého plátce. Institut zamezí snaze některých podnikatelů zařazených na seznam nespolehlivých plátců o své fiktivní očištění tím, že účelově zruší svou registraci plátce a následně ji opět získají.
 
Dalším cílem tohoto opatření je také možnost označit statusem nespolehlivosti i jiné osoby, než jsou plátci, pokud vykazují srovnatelné společensky škodlivé jednání tak, aby v momentě vzniku plátcovství již měly označení nespolehlivého plátce. Nespolehlivou osobou se totiž bude moci stát jakákoli fyzická nebo právnická osoba, jestliže závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě DPH.

Rozšíření přenesení daňové povinnosti

Součástí balíčku je také rozšíření přenesení daňové povinnosti i na poslední skupiny komodit, u kterých to směrnice EU výslovně umožňuje. Jedná se o:
  • poskytnutí pracovníků pro provedení stavebních prací,
  • dodání zboží poskytovaného jako záruka při realizaci této záruky,
  • poskytnutí zprostředkovatelské služby spočívající v obstarávání dodání investičního zlata,
  • dodání zboží po postoupení výhrady vlastnictví nabyvateli a
  • dodání nemovitosti prodávané dlužníkem z rozhodnutí soudu.
Novela také zavádí ručení příjemce zdanitelného plnění při poskytnutí úplaty virtuální měnou.

Kompenzace za zadržování finančních prostředků u DPH

V návaznosti na vývoj judikatury Soudního dvora Evropské unie ve věci kompenzací za zadržování finančních prostředků ve formě daňových odpočtů na DPH dochází k rozšíření situací, kdy bude vznikat finanční kompenzace v podobě úroku z daňového odpočtu.
 
Podle platné právní úpravy úrok vzniká pouze v případě dlouhotrvajícího postupu k odstranění pochybností, nově bude důvod zadržování daňového odpočtu pro vznik úroku irelevantní (bude testována pouze skutečnost, zda byl uplatněný daňový odpočet daňovému subjektu vrácen).
 
V praxi tak bude úrok zejména vznikat při dlouhotrvajících kontrolních postupech (daňové kontrole) a dlouhotrvajícím postupu k odstranění pochybností.

Novou právní úpravou zároveň dojde ke zkrácení doby bezúročného zadržování daňového odpočtu (čtyři měsíce od posledního dne lhůty pro podání daňového tvrzení) a ke zvýšení sazby úroku z daňového odpočtu, která bude nově odpovídat ročně výši repo sazby stanovené ČNB zvýšené o dva procentní body (současná výše úroku odpovídá repo sazbě zvýšené o jeden procentní bod).


Zdroj: Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Účetnictví SCHWARZER
Účetnictví, daňová evidence, mzdy, poradenství
www.schwarzer-net.cz

Alfa tax consulting s.r.o
účetnictví - daně - mzdy
www.alfataxconsulting.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru