Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zdravotní pojištění při dlouhodobém pobytu v cizině


Bc. Michaela Sobotková
20. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Lidé, kteří dlouhodobě pobývají v cizině, mohou požádat o vynětí ze systému zdravotního pojištění.

Foto: Fotolia

 

Pokud dlouhodobě pobýváte v cizině a kvůli tomu v České republice neplatíte zdravotní pojištění, musíte po svém návratu do domoviny předložit zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce.


 
Lidé, kteří dlouhodobě pobývají v cizině, mohou požádat o vynětí ze systému zdravotního pojištění – nebudou si tedy muset v ČR hradit pojistné (viz § 2 odst. 5 zákona o veřejném zdravotním pojištění). Pokud se zdržujete v cizině méně než 6 měsíců, jedná se o pobyt krátkodobý. To znamená, že jste i nadále účastníky českého systému veřejného zdravotního pojištění a platíte pojistné.
 
Pro odhlášení z českého systému veřejného zdravotního pojištění je třeba splnit tři podmínky:
  • pojištěnec je dlouhodobě v cizině (jde o nepřetržitý pobyt delší než 6 měsíců),
  • je v cizině zdravotně pojištěn a
  • učinil u své zdravotní pojišťovny písemné prohlášeníodhlásit se zpětně není možné, prohlášení (a průkaz pojištěnce) ale můžete doručit na pojišťovnu až v době, kdy už v cizině jste. Povinnost platit pojistné však zanikne až dnem, který je uveden v písemném prohlášení, ne však dříve než dnem následujícím po dni, kdy toto prohlášení bylo doručeno.
Tab.: Formuláře prohlášení jednotlivých zdravotních pojišťoven
 
Zdravotní pojišťovna Formulář prohlášení
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna Záznam o dlouhodobém pobytu v cizině
Oborová zdravotní pojišťovna Prohlášení k dlouhodobému pobytu v zahraničí
Revírní bratrská pokladna Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině
Všeobecná zdravotní pojišťovna Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda Oznámení o dlouhodobém pobytu v cizině
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině


Pokud dlouhodobě pobýváte v cizině a kvůli tomu v České republice neplatíte zdravotní pojištění, je třeba dodatečně předložit zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce, současně s opětovným přihlášením u své zdravotní pojišťovny. Pokud ho nepředložíte, musíte doplatit zpětně pojistné tak, jako by k odhlášení nedošlo – čili za celou dobu pobytu v cizině (penále v takovém případě zdravotní pojišťovna nevymáhá).
 
Jestliže by doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině nekryl celou dobu, museli byste doplatit zpětně pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém zdravotní pojištění v cizině netrvalo po celý takový kalendářní měsíc (penále v takovém případě pojišťovna rovněž nevymáhá).
 
Nezapomeňte také, že když se chcete odhlásit a neplatit v ČR pojistné z titulu dlouhodobého pobytu v cizině, musíte vrátit svůj průkaz pojištěnce a po celou dobu nesmíte na účet své české pojišťovny čerpat žádnou zdravotní péči, ať už v cizině, nebo v České republice. Není ani možné, aby vám pojišťovna dodatečně nahradila výdaje, které jste případně v zahraničí v té době zaplatili za poskytnutou zdravotní péči.

Doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině

Co je míněno „dokladem o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině“, který máte povinnost předložit své zdravotní pojišťovně, aby vám bylo uznáno odhlášení z pojištění v České republice při dlouhodobém pobytu v zahraničí?
 
Stačí předložit doklad o jakémkoli pojištění, které v případě potřeby pokryje náklady na léčení a případně repatriaci. Za pojištění v cizině se tedy považuje vedle zdravotního pojištění uzavřeného a placeného v cizině (zejména v souvislosti se zaměstnáním) také cestovní pojištění, které zahrnuje pojištění léčebných výloh. Cestovní zdravotní pojištění léčebných výloh v zahraničí poskytují komerční pojišťovny.
 
Akceptovat je možné též pojištění úhrady zdravotní péče v zahraničí prostřednictvím bankovní platební karty. Platnost pojištění se však u většiny platebních karet pohybuje jen v rozmezí 60-90 dní, přičemž pojištění vzniká překročením hranice České republiky. Bývá tedy využíváno pro opakované krátkodobé zahraniční cesty. Pokud přesto tento způsob pojištění využijete při dlouhodobém pobytu, musíte pak předložit doklad o uzavřeném pojištění v zahraničí na zbývající období tak, aby pojištění pokrylo celou dobu pobytu.

Za „cizinu“ se nepovažují země EU

Je důležité ještě připomenout, že pro odhlášení se z českého systému zdravotního pojištění platí jiná pravidla v zemích EU. Pojištěnec se musí odhlásit z českého zdravotního pojištění, jestliže vykonává v jiné zemi EU výdělečnou činnost, na jejímž základě se stává tamním pojištěncem.
 
I v zemích EU však můžete ustanovení o dlouhodobém pobytu využít, pokud tamním právním předpisům o sociálním a zdravotním zabezpečení nepodléháte.


Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Ivan
9. 8. 2019 7:53:11
My si sjednáváme cestovní pojištění u https://www.insiacare.cz/ i když jedeme jen na týdenní dovolenou. Člověku se něco může stát i za jeden den, proto je lepší se vždy před odjezdem do ciziny pojistit.
Hlášení závadného obsahu

Petr
25. 1. 2019 17:43:03
Ziju v Anglii pres 20 let a ze zacatku jako au-pair jsem bohuzel pojisteni nemel ikdyz jsem byl v CR odhlasen. Jak daleko zpetne po me budou vymahane poplatky kdyz nebudu moct ty roky dolozit? Je v tohle pripade nejaka promlceci doba treba 10 let? Dekuji.
Hlášení závadného obsahu

Johanuska
26. 11. 2015 23:31:53
Docela by bylo fajn tady zmínit, že i při kratším pobytu v zahraničí je dobré se připojistit - minimálně pro klid duše, a také proto, že vím jaké jsou například v Rakousku ceny převozu vrtulníkem... :)
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
RAZÍTKA a VIZITKY
EXPRESNÍ výroba razítek a vizitek
www.4321.cz

Geodézie Pardubice s.r.o.
Geodetické práce v katastru nemovitostí a inženýrské geodezii
www.geodeziepce.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,80 Kč
0,000 Kč
23,23 Kč
-0,058 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 21.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru