Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zdravotní pojištění a studenti nad 26 let


Bc. Michaela Sobotková
6. 10. 2015
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Po dovršení věku 26 let studenti již nepatří do kategorie „nezaopatřené dítě“ a stát za ně proto přestává platit zdravotní pojištění.

Foto: Fotolia

 

Studujete a blíží se vám 26. narozeniny? Pokud budete poté i nadále studovat a nebudete zároveň zaměstnaní ani nebudete podnikat, musíte si začít platit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů, v roce 2015 ve výši 1 242 Kč měsíčně.


 
Stát platí pojistné na zdravotní pojištění za nezaopatřené děti, mezi které se počítají mimo jiné také studenti ve věku do 26 let, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání. Po dovršení věku 26 let studenti již nepatří do kategorie „nezaopatřené dítě“ a stát za ně proto přestává zdravotní pojištění platit.
 
Pravidlem však je, že za každého účastníka systému veřejného zdravotního pojištění musí být hrazeno pojistné. A musí být hrazeno alespoň v minimální výši, která je stanovena pro danou skupinu plátců (zaměstnanec, OSVČ).
 
Pokud jste jako studenti starší 26 let souběžně zaměstnáni, platíte pojistné jako každý jiný zaměstnanec, už včetně povinnosti případného doplatku do minima. Je-li totiž vyměřovací základ zaměstnance nižší, než je minimální vyměřovací základ (kterým je aktuální minimální mzda), je zaměstnanec povinen doplatit zdravotní pojišťovně prostřednictvím svého zaměstnavatele pojistné ve výši 13,5 % z rozdílu těchto základů.
 
Jinak řečeno, pokud je váš příjem menší než 9 200 Kč (minimální mzda v roce 2015), musíte jako zaměstnanec doplácet pojistné do minima, tedy aktuálně do částky 1 242 Kč, přičemž celý doplatek do minima hradíte sami, zaměstnavatel se na něm nepodílí.

Student nad 26 let jako osoba bez zdanitelných příjmů

Jako studenti můžete také provozovat samostatnou výdělečnou činnost a pak si za sebe platíte pojistné jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Jestliže za vás už neplatí pojistné stát, musíte platit měsíční zálohy na pojistné v minimální částce. V roce 2015 je to 1 797 Kč.
 
Pokud budete studovat i po svých 26. narozeninách a nebudete zároveň zaměstnaní ani nebudete podnikat jako OSVČ, musíte si začít platit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), aktuálně ve výši 1 242 Kč měsíčně. Výše této částky se odvíjí od minimální mzdy, proto se zvýšením minimální mzdy od roku 2016 dojde též ke zvýšení tohoto pojistného (stejně jako u minimálního pojistného zaměstnanců).
 
Od příštího roku se minimální mzda zvýší na 9 900 Kč, proto OBZP v roce 2016 zaplatí na zdravotním pojištění vyšší částku, a to 1 337 Kč.


Zdroj: Všeobecná zdravotní pojišťovna
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
NEST.HB spol. s r.o.
generální dodávky staveb na Vysočině i v celé ČR
www.nesthb.cz

Masáže v Kroměříži
Masérna Bazén - Radim Horenský, klasické i wellness procedury
www.masernabazen.cz

Daňový kalendář

1. 4. 2020 Vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za zd. období 2019
1. 4. 2020 Přiznání k dani z příjmů za rok 2019
15. 4. 2020 Daň silniční (záloha za 1. čtvrtletí 2020)
20. 4. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti

Další termíny

Kurzovní lístek

27,30 Kč
-0,250 Kč
24,88 Kč
-0,205 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.03.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru