Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zdaňování fotovoltaických elektráren za rok 2016


Ing. Radek Bílý, QÚD
24. 2. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Licenci nepotřebují zařízení s instalovaným výkonem do 10 kW, která jsou určená pro vlastní potřebu zákazníka.

Foto: Shutterstock

 

Novelou zákona o daních z příjmů s účinností od 1. 5. 2016 došlo ke změně přístupu ve zdaňování příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterým není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem.


 
Novelou zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“) s účinností od 1. 5. 2016 došlo ke změně přístupu ve zdaňování příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterým není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem („ERÚ“).
 
Které subjekty musí nebo nemusí mít licenci, vymezuje § 3 odst. 3 zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů („energetický zákon“).
 
„Podnikat v energetických odvětvích na území ČR mohou za podmínek stanovených tímto zákonem osoby pouze na základě licence vydané ERÚ. Licence se dále vyžaduje na výrobu elektřiny ve výrobnách elektřiny s instalovaným výkonem nad 10 kW určené pro vlastní spotřebu zákazníka, pokud je výrobna elektřiny propojena s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou nebo s distribuční soustavou, nebo na výrobu elektřiny vyrobenou ve výrobnách elektřiny s instalovaným výkonem do 10 kW včetně, určené pro vlastní spotřebu zákazníka, pokud je ve stejném odběrném místě připojena jiná výrobna elektřiny držitele licence.“
 
Z uvedeného v podstatě vyplývá, že licenci nepotřebují zařízení s instalovaným výkonem do 10 kW, která jsou určená pro vlastní potřebu zákazníka. U takových zařízení se zdanění příjmů z jejich provozu přesouvá z § 7 ZDP (příjmy z podnikání) do § 10 ZDP (ostatní příjmy).
 
Změna se netýká těch zařízení, která jsou provozována výhradně za účelem podnikání, a to bez ohledu na instalovaný výkon.
 
Jiný režim zdaňování uvedených příjmů se týká již zdaňovacího období 2016 s tím, že na základě přechodných ustanovení se v roce 2016 mohou poplatníci rozhodnout, zda ponechají zdanění v § 7 ZDP, nebo přesunou zdanění do § 10 ZDP. Od zdaňovacího období 2017 by pak mělo probíhat zdanění již jen v režimu § 10 ZDP.
 
Tab.: Jaké jsou daňové dopady z titulu přesunu příjmu z § 7 do § 10 ZDP?
 
Dopady § 7
Příjmy z podnikání
§ 10
Ostatní příjmy
Uplatňování skutečných výdajů Výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů, tj. včetně odpisů Pouze výdaje na dosažení příjmů, tj. prakticky žádné, ani odpisy
Uplatňování paušálních výdajů ANO – 40 % z příjmů NE
Odvody povinného sociálního a zdravotního pojištění ANO NE
Osvobození od daně z příjmů NE ANO – do výše 30 000 Kč*)
Právo na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů (§ 7 odst. 3 zákona č. 165/2012 Sb.) ANO – držitel licence NE
 
*) Na základě podmínek uvedených v § 10 ZDP.
 

Z uvedené tabulky je vidět, jak rozdílné jsou dopady u jednotlivých hledisek při zdaňování. Bude na každém poplatníkovi, aby zvážil, zda alespoň pro rok 2016 zvolí ten či onen způsob zdanění.Článek byl připravený ve spolupráci s Daňovou kanceláří Ing. Radek Bílý.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Eret
19. 2. 2018 21:58:48
Dobrý den, provozuji střešní FVE o výkonu do cca 5kw od jara r.2010. Mám licenci od ERU, mám zelenou podporu a část výroby i spotřebuji v domě. Prosím o informaci, jak je to v mém případě s odpisy, daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním. Děkuji Eret J.
Hlášení závadného obsahu

Eret
19. 2. 2018 21:56:22
Dobrý den, provozuji střešní FVE o výkonu do cca 5kw od jara r.2010. Mám licenci od ERU, mám zelenou podporu a část výroby i spotřebuji v domě. Prosím o informaci, jak je to v mém případě s odpisy, daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním. Děkuji Eret J.
Hlášení závadného obsahu

David K.
30. 3. 2017 12:28:37
Dobrý den, provozuji střešní FVE o výkonu 6,3KWp od roku 2009. V té době byla licence nutností. Pokud dobře chápu článek, tak jsem se posunul do kategorie bez nutnosti licence a výnos patří do § 10 ostatní příjmy.

Je to tak správně?


Děkuji Kužela
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
FOODSPOL, s.r.o.
Výroba a distribuce knedlíků
foodspol.zaridi.to

Věra Zajícová
Vedení a zpracování účetnictví a DE pro malé a střední firmy.
seznam.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,05 Kč
-0,020 Kč
24,61 Kč
-0,052 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 27.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru