Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Zavedení rozdílné sazby sociálního pojištění


Redakce
9. 5. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Čím víc dětí máte, tím méně zaplatíte na sociálním pojištění, pokud návrh vlády projde. V rámci rodiny si nižší sazbu bude moci uplatnit pouze jeden z rodičů.

Foto: 123RF

chystase
 

Vláda podpořila zavedení rozdílné sazby pojistného na sociální zabezpečení podle počtu nezaopatřených dětí u zaměstnanců a OSVČ. O čím víc dětí se staráte, o to méně byste na sociálním pojištění zaplatili. Návrh putuje ke schválení poslancům.


 
Vláda přijala návrh Ministerstva práce a sociálních věcí ohledně zavedení rozdílné sazby pojistného na sociální zabezpečení podle počtu nezaopatřených dětí u zaměstnanců a OSVČ. Zatím jsou tyto sazby jednotné a počet nezaopatřených dětí se při jejich stanovení nezohledňuje.
 
Pro ty, kteří nepečují o žádné nezaopatřené dítě, nebo pečují o jedno nezaopatřené dítě, by sazby pojistného zůstaly stejné jako doposud. Snížily by se pouze pro poplatníky, kteří pečují o dvě a více nezaopatřených dětí, přičemž při péči o čtyři a více dětí by se pojistné již vůbec neplatilo.
 
Vymezení nezaopatřenosti dítěte by bylo stejné jako pro daňové účely. V rodině by měl mít nárok na stanovení pojistného v nižších sazbách vždy jen jeden poplatník na základě vzájemné dohody. Nárok na snížení sazby by zaměstnanec uplatňoval u svého zaměstnavatele, OSVČ u okresní správy sociálního zabezpečení.
 
Pro lidi, kteří nepečují o žádné dítě nebo pečují jen o jedno dítě, by se situace nezměnila, jejich sazba pojistného by zůstala stejná – tj. u zaměstnanců 6,5 % a u OSVČ 29,2 %. Poplatníci, kteří pečují o dvě nezaopatřené děti, by měli sazbu sníženou o 1,5 %, poplatníci pečující o tři nezaopatřené děti o 4 %.
 
Ti, kteří pečují o čtyři a více nezaopatřených dětí, by měli sazbu sníženou o 6,5 %, což by znamenalo, že by pojistné neplatili vůbec.
 
Zaměstnavatel by odváděl pojistné i nadále ve výši 25 % z vyměřovacího základu.
 
Tab.: Konkrétní výše sazeb pojistného (v % z vyměřovacího základu) podle návrhu zákona bude u zaměstnanců vypadat následovně:
 
  Dosud Podle návrhu
Zaměstnanec nepečující o dítě 6,5 6,5
Zaměstnanec pečující o 1 dítě 6,5 6,5
Zaměstnanec pečující o 2 děti 6,5 5,0
Zaměstnanec pečující o 3 děti 6,5 2,5
Zaměstnanec pečující o 4 a více dětí 6,5 0,0

Návrh putuje na posouzení do Poslanecké sněmovny

Vláda navrhovala snížení odvodů na sociální pojištění rodičům dvou a více dětí už před čtvrt rokem. Tehdy k tomu měli výhrady jak Ministerstvo financí, tak zaměstnavatelé a odbory. Takovýto model s nižšími odvody pro rodiče více dětí nemá žádná země Evropské unie. Slovensko dokonce od toho po dvou letech ustoupilo. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale i tak doufá, že se díky této změně zvýší porodnost.
 
Návrh vlády nyní posoudí Poslanecká sněmovna. Nabytí účinnosti zákona se předpokládá od prvního dne sedmého kalendářního měsíce po vyhlášení zákona, aby orgány sociálního zabezpečení měly čas se na změny připravit a organizačně a technicky je zabezpečit.
 
Tato účinnost rovněž umožní zaměstnavatelům, kteří jsou plátci pojistného, aby se připravili na novou právní úpravu, která by na ně kladla větší nároky než dosavadní právní úprava.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Kompenzační bonus pro společníky malých s. r. o.

28. 5. 2020 | Společníci malých s. r. o. si budou moci podávat žádost o kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně za období od 12. 3. do 8. 6. 2020. Sněmovna dnes přehlasovala Senát.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
TUMAKOV Ostrava
AUTOJEŘÁB, MONTÁŽNÍ PLOŠINA
www.auto-jeraby.cz

A-D consult spol. s r.o.
Komplexní ekonomické služby pro podnikatele.
www.adconsult.cz

Daňový kalendář

1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)
1. 6. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2020
15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,92 Kč
-0,100 Kč
24,17 Kč
-0,353 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru