Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Spolupráce se školami bude pro firmy daňově výhodnější


Bc. Michaela Sobotková
31. 12. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Novinkou od roku 2014 bude zavedení odečitatelné položky ve výši 200 Kč na žáka či studenta a hodinu odborného výcviku nebo praxe na pracovišti poplatníka.

Foto: Fotolia.eu

 

Poslanci schválili zákonné opatření, které rozšiřuje podporu odborného vzdělávání. Od 1. 1. 2014 se zvyšují limity daňové uznatelnosti motivačních příspěvků a novinkou je také zavedení odečitatelné položky na žáka či studenta ve výši 200 korun.


 
Přijatá zákonná opatření by měla pomoci absolventům s nalezením uplatnění v průmyslu a dalších oborech, kde je moderní vybavení pro školy finančně nedostupné.
 
Zvyšují se limity daňové uznatelnosti stipendií již využívaných firmami pro motivaci žáků a studentů v rámci odborných praxí a na podporu nedostatkových oborů. Opatření konkrétně zvyšuje limity pro daňovou uznatelnost motivačního příspěvku z 2 000 Kč na 5 000 měsíčně u středoškoláků a z 5 000 Kč na 10 000 u vysokoškoláků.
 
Důvodem je mimo jiné i to, aby se s ohledem na zvyšování cenové hladiny a hrozící konkurenční boj o studenty technických oborů nedostaly české podniky do nevýhody.

Dodatečný odpočet vstupní ceny majetku

Další novinkou je zavedení odečitatelné položky ve výši 200 Kč na žáka či studenta a hodinu odborného výcviku nebo praxe na pracovišti poplatníka. Zaměstnavateli totiž v souvislosti s vyčleněním zaměstnance, prostor a strojů pro odborný výcvik vznikají náklady, které se mohou stát překážkou jeho zapojení do systému. Cílem opatření tak je alespoň částečně tyto náklady kompenzovat a přilákat ke spolupráci se školami další firmy.
 
Pomoci by měl i dodatečný odpočet 50 % nebo 110 % vstupní ceny majetku pořízeného a alespoň částečně využívaného pro účely odborného vzdělávání. Výše odpočtu se přitom bude odvíjet od míry jeho využití pro vzdělávací účel. Toto zvýhodnění umožní, aby se žáci a studenti připravovali pro praxi na stejných typech strojů, jaké podniky aktuálně využívají.
 
Těchto výhod mohou firmy využívat už od 1. ledna 2014.


Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Pat
13. 5. 2015 11:18:14
odborný výcvik
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
E-stavebniny.cz
Vše pro váš dům, byt a zahradu.
www.e-stavebniny.cz

AIT-Outsourcing.CZ,s.r.o.
IT správa, vedení účetnictví a zpracování mezd
www.ait-outsourcing.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,59 Kč
-0,030 Kč
23,47 Kč
-0,191 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru