Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019


Redakce
27. 2. 2020
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnanci, kteří měli v roce 2019 příjmy pouze ze závislé činnosti na území ČR, mohou využít zjednodušený dvoustránkový formulář.

Foto: 123RF

 

Ještě necelých pět týdnů zbývá do dne, který je posledním pro podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 i pro úhradu této daně. Letos termín připadl na středu 1. dubna. Co byste měli vědět, než daňové přiznání odevzdáte?


 
Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání pro poplatníky daně z příjmů za rok 2019 je středa 1. dubna 2020. Tento den je zároveň posledním dnem lhůty pro úhradu daně.

Daňové přiznání můžete podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou, nebo elektronicky. Elektronické podání je povinné pro všechny poplatníky, kteří mají zpřístupněnu datovou schránku.

K pohodlnějšímu podání daňových přiznání můžete využít nejen elektronickou podobu, ale i výjezdy pracovníků Finanční správy do vybraných obcí, kde nejsou finanční úřady. Přehled o jejich výjezdech naleznete na webových stránkách Finanční správy.

V posledních dnech před koncem lhůty pro podání budou též rozšířeny úřední hodiny finančních úřadů a jejich územních pracovišť, a to takto:
  • od pondělí 23. 3. 2020 do pátku 27. 3. 2020 (od 8:00 do 17:00 hodin)
  • v pondělí 30. 3. 2020 a úterý 31. 3. 2020 (od 8:00 do 17:00 hodin)
  • v poslední den lhůty, tj. ve středu 1. 4. 2020 (od 8:00 do 18:00 hodin)

Jak na podání daňového přiznání

Zaměstnanci, kteří měli v roce 2019 příjmy pouze ze závislé činnosti na území České republiky, mohou využít zjednodušený dvoustránkový formulář k dani z příjmů fyzických osob. Pokud podávají daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, měli by si dát pozor na správné předčíslí bankovního účtu, které je 721. Toto předčíslí platí i pro zjednodušený dvoustránkový formulář k dani z příjmů fyzických osob.

Ostatním je k dispozici standardní „dlouhý“ tiskopis přiznání k dani z příjmů fyzických osob. A to jak v klasické, tak v interaktivní podobě.

Daňové přiznání je možné podat i elektronicky prostřednictvím elektronické podatelny orgánů Finanční správy (aplikace Elektronická podání pro finanční správu, dále jen „EPO“). V nápovědě k elektronickému formuláři najdete veškeré informace, které potřebujete k vyplnění a podání daňového přiznání.

Pokud má daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, musí podat daňové přiznání pouze elektronicky (více informací naleznete v metodickém pokynu k povinnému elektronickému podání).

Elektronické podání můžete učinit buď prostřednictvím aplikace EPO (toto podání musí být podepsané uznávaným elektronickým podpisem, nebo ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky), nebo přes datovou schránku.

Pokud máte zpřístupněnu datovou schránku a nemáte uznávaný elektronický podpis, můžete vyplnit a odeslat daňové přiznání v aplikaci EPO a při odesílání zvolit: Ověření identity přihlášením do datové schránky.


Související články:
Jak zaplatit daň finančnímu úřadu v roce 2020?
Zdanění ostatních příjmů fyzických osob v příkladech
Roční zúčtování záloh je pro zaměstnance výhodné


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

INOXI
1. 3. 2020 14:09:33
Dobrý den, dovolil bych si doplnit, že uznávaný elektronický podpis je podpis založený na KVALIFIKOVANÉM certifikátu (dodá např. PostSignum České pošty). Může a nemusí být používán s USB tokenem (kartou). Více zde: https://www.elektronicky-podpis.info/pojmy/uznavany-elektronicky-podpis.dot
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Jak bude fungovat kurzarbeit

29. 9. 2020 | Vláda schválila pravidla pro fungování kurzarbeitu, který má zaměstnavatelům pomoci tak, že stát převezme část jejich nákladů na zaměstnance v případě překážek v práci, které činí 20–80 % pracovní doby (tj. 1 až 4 dny v týdnu) u každého podpořeného zaměstnance po dobu maximálně 12 měsíců. Zaměstnancům bude finanční prostředky poskytovat Úřad práce prostřednictvím zaměstnavatele. Příspěvek státu za dobu nepřidělování práce činí 70 % předchozí čisté mzdy. Zaměstnavatel hradí za dobu nepřidělování práce pojistné na zdravotní pojištění v plné výši. Pojistné na sociální pojištění platí z částky odpovídající 70 % čisté mzdy.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
PAREXPO, s.r.o.
Nabízíme reklamní a marketingový servis.
www.parexpo.cz

SLUTO - nejen účetnictví
Účetní kancelář roku 2019!
www.vedeni-ucetnictvi.cz

Daňový kalendář

30. 9. 2020 Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za srpen 2020
30. 9. 2020 Žádost o vrácení DPH z EU dle § 82 zákona o DPH
15. 10. 2020 Daň silniční (záloha za 3. čtvrtletí 2020)
20. 10. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti

Další termíny

Kurzovní lístek

27,15 Kč
0,045 Kč
23,20 Kč
-0,091 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 29.09.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru