Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přeplatek na dani z příjmů fyzických osob


Redakce
30. 3. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro vrácení přeplatku je stanovena třicetidenní lhůta, která začíná běžet až po vyměření daně.

Foto: Shutterstock

 

Podali jste daňové přiznání a očekáváte přeplatek na dani? Dokdy vám ho musí finanční úřad vrátit? Jaká jsou pravidla při vracení přeplatku daně z příjmů fyzických osob vyplývající z daňového řádu, se dozvíte v tomto článku.


 
Pro vrácení přeplatku je stanovena třicetidenní lhůta, která začíná běžet až po vyměření daně. Aktuálně podávaná přiznání k dani z příjmů budou vyměřena ke dni 3. dubna 2017. Pokud nebude důvod k zahájení postupu k odstranění pochybností a následující den začne třicetidenní lhůta běžet, uplyne dnem 3. května 2017.

Takže v případě, že vám na základě včas podaného přiznání k dani z příjmů vznikne vratitelný přeplatek, dostanete jej nejpozději do 3. května. Za den vrácení přeplatku se považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu.

Jakým způsobem vám finanční úřad přeplatek vrátí, si sami určíte přímo v daňovém přiznání. Na konci formuláře (strana 4) zvolíte, zda vám ho má zaslat poštou, nebo na účet.

Poplatníci registrovaní u správce daně

Poplatníci, kteří jsou u správce daně registrováni, tedy obdrželi „Osvědčení o registraci“, jsou povinni určit k vrácení přeplatku jeden z bankovních účtů uvedených v registraci.

Pokud bude registrovaný daňový subjekt žádat o vrácení přeplatku na účet, který v registračních údajích neoznámil (správce daně jej nemá v registru), je nezbytné, aby tak učinil do doby vzniku přeplatku.

Registraci podléhají účty, na nichž jsou soustředěny prostředky z podnikatelské činnosti a jsou využívány k ekonomické činnosti. Za tím účelem podáte u správce daně tiskopis „Oznámení o změně registračních údajů“, který naleznete na Daňovém portálu nebo ve formátu PDF na webu Finanční správy.

V případě, že máte u správce daně registrovaný účet, nemůžete požadovat vrácení přeplatku poštovním poukazem nebo na jiný neregistrovaný účet.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Sanace, izolace, injektáž
zděné a betonové konstrukce, stavební chemie
www.regiocz.cz

ADaKa & MK s.r.o.
Společnost poskytuje účetní služby, zpracování mezd i daň. přiznání
www.adakamk.cz

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,74 Kč
-0,145 Kč
23,24 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 16.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru