Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přeplatek na dani z příjmů fyzických osob


Redakce
30. 3. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro vrácení přeplatku je stanovena třicetidenní lhůta, která začíná běžet až po vyměření daně.

Foto: Shutterstock

 

Podali jste daňové přiznání a očekáváte přeplatek na dani? Dokdy vám ho musí finanční úřad vrátit? Jaká jsou pravidla při vracení přeplatku daně z příjmů fyzických osob vyplývající z daňového řádu, se dozvíte v tomto článku.


 
Pro vrácení přeplatku je stanovena třicetidenní lhůta, která začíná běžet až po vyměření daně. Aktuálně podávaná přiznání k dani z příjmů budou vyměřena ke dni 3. dubna 2017. Pokud nebude důvod k zahájení postupu k odstranění pochybností a následující den začne třicetidenní lhůta běžet, uplyne dnem 3. května 2017.

Takže v případě, že vám na základě včas podaného přiznání k dani z příjmů vznikne vratitelný přeplatek, dostanete jej nejpozději do 3. května. Za den vrácení přeplatku se považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu.

Jakým způsobem vám finanční úřad přeplatek vrátí, si sami určíte přímo v daňovém přiznání. Na konci formuláře (strana 4) zvolíte, zda vám ho má zaslat poštou, nebo na účet.

Poplatníci registrovaní u správce daně

Poplatníci, kteří jsou u správce daně registrováni, tedy obdrželi „Osvědčení o registraci“, jsou povinni určit k vrácení přeplatku jeden z bankovních účtů uvedených v registraci.

Pokud bude registrovaný daňový subjekt žádat o vrácení přeplatku na účet, který v registračních údajích neoznámil (správce daně jej nemá v registru), je nezbytné, aby tak učinil do doby vzniku přeplatku.

Registraci podléhají účty, na nichž jsou soustředěny prostředky z podnikatelské činnosti a jsou využívány k ekonomické činnosti. Za tím účelem podáte u správce daně tiskopis „Oznámení o změně registračních údajů“, který naleznete na Daňovém portálu nebo ve formátu PDF na webu Finanční správy.

V případě, že máte u správce daně registrovaný účet, nemůžete požadovat vrácení přeplatku poštovním poukazem nebo na jiný neregistrovaný účet.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
OSCOM.CZ
Autorizovaný obchod a velkoobchod s profesionálním nářadím
www.oscom.cz

ALTOMA spol. s r.o.
Garážová vrata HÖRMANN. Montáž vratové techniky a závor.
www.altoma.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,82 Kč
0,030 Kč
23,18 Kč
0,092 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 23.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru