Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Přeplatek na dani z příjmů fyzických osob


Redakce
30. 3. 2017
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Pro vrácení přeplatku je stanovena třicetidenní lhůta, která začíná běžet až po vyměření daně.

Foto: Shutterstock

 

Podali jste daňové přiznání a očekáváte přeplatek na dani? Dokdy vám ho musí finanční úřad vrátit? Jaká jsou pravidla při vracení přeplatku daně z příjmů fyzických osob vyplývající z daňového řádu, se dozvíte v tomto článku.


 
Pro vrácení přeplatku je stanovena třicetidenní lhůta, která začíná běžet až po vyměření daně. Aktuálně podávaná přiznání k dani z příjmů budou vyměřena ke dni 3. dubna 2017. Pokud nebude důvod k zahájení postupu k odstranění pochybností a následující den začne třicetidenní lhůta běžet, uplyne dnem 3. května 2017.

Takže v případě, že vám na základě včas podaného přiznání k dani z příjmů vznikne vratitelný přeplatek, dostanete jej nejpozději do 3. května. Za den vrácení přeplatku se považuje den, kdy došlo k odepsání částky z účtu finančního úřadu.

Jakým způsobem vám finanční úřad přeplatek vrátí, si sami určíte přímo v daňovém přiznání. Na konci formuláře (strana 4) zvolíte, zda vám ho má zaslat poštou, nebo na účet.

Poplatníci registrovaní u správce daně

Poplatníci, kteří jsou u správce daně registrováni, tedy obdrželi „Osvědčení o registraci“, jsou povinni určit k vrácení přeplatku jeden z bankovních účtů uvedených v registraci.

Pokud bude registrovaný daňový subjekt žádat o vrácení přeplatku na účet, který v registračních údajích neoznámil (správce daně jej nemá v registru), je nezbytné, aby tak učinil do doby vzniku přeplatku.

Registraci podléhají účty, na nichž jsou soustředěny prostředky z podnikatelské činnosti a jsou využívány k ekonomické činnosti. Za tím účelem podáte u správce daně tiskopis „Oznámení o změně registračních údajů“, který naleznete na Daňovém portálu nebo ve formátu PDF na webu Finanční správy.

V případě, že máte u správce daně registrovaný účet, nemůžete požadovat vrácení přeplatku poštovním poukazem nebo na jiný neregistrovaný účet.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Sport 2000 Česká Lípa
Prodej sportovních potřeb, servis a půjčovna lyží, snowboardů a přísl.
www.sportsarka.cz

3 S Computers Petr Smrče
SW, HW, Windows, Linux, Android, FreeBSD
www.3scomputers.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,77 Kč
0,015 Kč
23,07 Kč
0,025 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 20.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru