Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Stravenky, nebo peníze? Novela nabídne obojí


Redakce
14. 8. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zaměstnavatel v současné době buď pro své zaměstnance zajistí stravu například v rámci podnikové jídelny, nebo jim poskytuje poukazy, za které si jídlo mohou opatřit sami.

Foto: 123RF

chystase
 

Peníze místo stravenek? Přesně to by mohla přinést novela zákona o daních z příjmů. Podnikatelé i zaměstnanci by tak mohli využívat daňové zvýhodnění na stravování novým způsobem. Jak by to v praxi mělo vypadat, se dozvíte v následujícím článku.


 
Možnost používat peníze namísto dnešních stravenek. Přesně to by se mělo objevit v novele zákona o daních z příjmů, která by podnikatelům a zaměstnancům umožnila používat daňové zvýhodnění na stravování novým a jednodušším způsobem.

Podle návrhu by tato novinka měla fungovat jako alternativa dnešního režimu, který bude beze změn zachován ve stejné výši. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci by měl být i nadále osvobozen od daní i pojistných.

Daňové zvýhodnění na stravování je dnes prakticky možné využívat dvojím způsobem. Zaměstnavatel buď pro své zaměstnance zajistí stravu např. v rámci podnikové jídelny, nebo jim poskytuje poukazy, za které si jídlo mohou opatřit sami. V obou případech je daňově uznatelným nákladem zaměstnavatele až 55 % ceny jídla či poskytnuté stravenky a zbylých 45 % si hradí zaměstnanec sám z čisté výplaty.

Původním smyslem vzniku tohoto daňového zvýhodnění byla právě podpora závodního stravování, tj. benefitu poskytovaného zaměstnavatelem zaměstnancům. Tuto možnost však dnes má jen necelá polovina zaměstnanců. Další zaměstnanci od svých zaměstnavatelů dostávají stravenky a téměř čtvrtina tento benefit nevyužívá vůbec.

Velká administrativa a vysoké poplatky

Zásadní nevýhodou systému stravenek a také hlavním důvodem, proč jej někteří malí zaměstnavatelé vůbec nepoužívají, je velká administrativa. A to jak na straně zaměstnavatele, tak na straně podnikatele, který za stravenky prodává své zboží či služby. A v neposlední řadě i vysoké poplatky stravenkářským společnostem.

Odborům se plány ministerstva nezamlouvají. Podle nich by znamenaly rušení podpory stravování zaměstnanců. Po změně dnešního systému ale již dlouho volají samotní provozovatelé hospod a restaurací, kteří platí na úkor své marže mnohdy velmi vysoké provize pohybující se běžně ve výši pěti až sedmi procent stravenkářským společnostem.

Značné procento restaurací přijímá stravenky jen z důvodu konkurenceschopnosti s okolními restauracemi. Podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací ČR (dále jen „AHR ČR“) se 60 % restaurací přijímajících stravenky nebojí toho, že by z dlouhodobého hlediska přišlo o své hosty. Pokud by došlo k úbytku hostů, pak by se jednalo pouze o malou část návštěvníků v době obědových menu a tento jev by byl pouze dočasný.

„Lidé, kteří preferují teplé jídlo s obsluhou v restauracích, budou v případě poskytnutí finanční částky ke mzdě navštěvovat restaurace i nadále. Nebudou měnit svůj životní styl jen proto, že nemají stravenky. Ti, kteří stravenky používají již nyní na nákupy potravin v obchodech, budou tak jako doposud využívat finančních příspěvků k zajištění jiných forem stravování,“ podotýká Václav Stárek, prezident AHR ČR.

Ministerstvo financí chce tedy zachovat možnost dál beze změn používat dnešní režim stravenek. Nově pouze nabídne zaměstnavatelům alternativu. Zaměstnancům budou moct místo „papírků“ přímo vyplácet peníze ve stejné hodnotě. „Bude tak na svobodném rozhodnutí každého podnikatele, jestli novou možnost využije, nebo zůstane u dnešního zajetého modelu,“ uzavírá ministryně financí Alena Schillerová.


Zdroj: Ministerstvo financí, Asociace hotelů a restaurací České republiky
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Žádost o kompenzační bonus za druhé období lze podat do 7. 8.

5. 8. 2020 | OSVČ a společníci malých s. r. o. mohou požádat o kompenzační bonus za období od 1. května do 8. června do pátku 7. srpna. Kromě nich mohou o kompenzační bonus žádat lidé vykonávající práci na základě dohod, kteří jsou účastníky nemocenského pojištění, a jejich činnost byla omezena z důvodu ohrožení zdraví nebo krizových opatření.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
mihocar s.r.o.
Firma mihocar s.r.o. se zabývá prodejem použitých náhradních autodílů.
www.mihocar.cz

RAZÍTKA a VIZITKY
EXPRESNÍ výroba razítek a vizitek
www.4321.cz

Daňový kalendář

20. 8. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
25. 8. 2020 Přiznání DPH (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Souhrnné hlášení (za červenec 2020)
25. 8. 2020 Kontrolní hlášení (za červenec 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,09 Kč
-0,130 Kč
21,99 Kč
-0,295 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 05.08.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru