Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Omezení daňových odpočtů a slev u cizinců


Ing. Martin Děrgel
27. 11. 2007
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů přinese od 1. 1. 2008 podstatné omezení pro uplatňování nezdanitelných částek a slev na dani pro cizince.

Foto: Fotolia.eu

 

Zákon č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů, přinese počínaje 1. 1. 2008 i podstatné omezení, resp. zpřísnění podmínek pro uplatňování nezdanitelných částek a slev na dani pro nerezidenty ČR.


 

Lidé, kteří dle českého zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů („ZDP“), nebo podle mezinárodních daňových smluv, nemají svou daňovou rezidenci v ČR („cizinci“) zejména ztrácejí paušální nárok na základní osobní slevu na poplatníka. Což je zvláště tristní s nástupem rovného zdanění sazbou 15 % a s radikálním zvýšením této slevy na dani ze stávajících 7.200 Kč (do konce roku 2007) na 24.840 Kč (pro rok 2008) ročně.

I pro tuto osobní slevu na dani, stejně jako pro všechny ostatní (s výjimkou slevy na dani za studium poplatníka do 26, resp. 28 let) a taktéž pro daňové zvýhodnění na vyživované děti tak budou muset cizinci splnit dodatečnou podmínku, že ze zdrojů na území ČR mají nejméně 90 % všech svých celosvětových příjmů (vyjma těch, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozeny od daně anebo podléhají srážkové dani).

Navíc se o tento nárok bude muset každý cizinec aktivně přihlásit vždy až v rámci daňového přiznání, nemůže jej uplatnit prostřednictvím zaměstnavatele, a to ani v rámci ročního zúčtování záloh. Jedinou zbývající slevou na dani, kterou mohou cizinci nárokovat přímo u zaměstnavatele během roku i v rámci ročního zúčtování záloh tak zůstává sleva na dani z titulu studia dotyčného cizince (4.020 Kč ročně), resp. soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem v souladu s § 12 až 15 zákona o státní sociální podpoře.

V praxi to tedy znamená, že cizinci budou v ČR platit po celý rok 2008 citelně vyšší zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti, sice zdánlivě nižší rovnou sazbou (15 %), ovšem z podstatně vyššího základu daně (z tzv. superhrubé mzdy navýšené o pojistné zaměstnavatele).

Pokud splní podmínku, že nejméně 90 % svých celosvětových příjmů mají ze zdrojů na území ČR, pak jejich jedinou možností, jak uplatnit osobní slevy na dani (vyjma slevy za studium), případně i daňové zvýhodnění na vyživované děti, bude podat v ČR daňové přiznání.

Zaplacené úroky z úvěrů na financování bytových potřeb

K obdobnému zpřísnění dochází od 1. 1. 2008 také u nezdanitelné částky z titulu zaplacených úroků z úvěrů na financování bytových potřeb podle § 15 odst. 3 a 4 ZDP. Také pro tento daňový odpočet je nově u cizinců stanovena podmínka, že ze zdrojů na území ČR mají nejméně 90 % všech svých celosvětových příjmů (vyjma těch, které nejsou předmětem daně nebo jsou osvobozeny od daně anebo podléhají srážkové dani). Ani tento odpočet nebude možno nárokovat u zaměstnavatele ale pouze v přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Na závěr dlužno dodat, že takový přístup nelze a priori považovat za diskriminaci, a to ani vůči rezidentům jiných států EU. Což posvětil i Evropský soudní dvůr, který umožnil prvky státní sociální politiky, kam obecně spadají i osobní daňové úlevy, vázat na většinový příjem z členského státu poskytujícího takovéto výhody.

Zaměstnavatelům cizinců se tak zjednodušuje administrativa výpočtu záloh na daň i daně z příjmů. Tím, že jsou tito poplatníci kvůli uplatnění odpočtů zaplacených úroků z úvěrů na bydlení a většiny slev na dani nuceni podávat daňová přiznání budou skutečnosti o svých příjmech prokazovat až na výzvu správce daně.

Pro srovnání, pokud např. ukrajinský dělník pracoval v ČR pro českou firmu za mzdu 20.000 Kč, přičemž zde podepsal prohlášení k dani, tak v roce 2007 platil po slevě na dani na zálohách 2.601 Kč měsíčně. V roce 2008 to ze superhrubé mzdy 27.000 Kč bude 4.050 Kč bez nároku na slevu na dani.

Rozhodně se mu tedy vyplatí podat za rok 2008 v ČR daňové přiznání, čímž se mu za celý rok sníží daňová povinnost o 24.840 Kč. Je přitom otázkou jak důkladně budou finanční úřady prověřovat, že skutečně alespoň 90 % všech příjmů má z ČR.

Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
MH Sexshop
On-line sexshop zaměřený na latexové oblečení, kůži, bdsm a fetish.
www.mhsexshop.com

NEJVÝHODNĚJŠÍ ÚVĚRY AUT
Vyberte si jakýkoliv vůz a my vám na něj zajistíme nejvýhodnější úvěr!
www.nasplatky.eu

Daňový kalendář

26. 8. 2019 Souhrnné hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Kontrolní hlášení (za červenec 2019)
26. 8. 2019 Přiznání DPH (za červenec 2019)
2. 9. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka - popl. provozující zeměd. výrobu a chov ryb s daní vyšší než 5000 Kč)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,80 Kč
0,000 Kč
23,23 Kč
-0,058 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 21.08.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru