Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Odpovědi na dotazy ohledně zdaňování důchodů


Bc. Michaela Sobotková
27. 2. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Které důchody podléhají dani z příjmů a jaká částka důchodu je od daně osvobozena? Musí podat daňové přiznání důchodce, který prodal ovoce ze své zahrady? Nejen na tyto otázky ohledně zdaňování důchodů vám odpoví Finanční správa.


 
Které důchody mohou podléhat dani z příjmů fyzických osob?
 
Jedná se o pravidelně vyplácené důchody nebo penze z povinného systému důchodového pojištění, do kterých se započítává i případný důchod pozůstalostní vyplácený souběžně s důchodem starobním či invalidním. Naopak jednorázový doplatek důchodu za dobu od vzniku nároku v minulosti do data vyřízení žádosti vyplacený ve zdaňovacím období je od daně osvobozen. Zdanění také nepodléhá např. příplatek nebo příspěvek k důchodu vyplacený ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem.
 

Jaká částka důchodu je osvobozena?
 
Od daně z příjmů fyzických osob je osvobozena částka pravidelně vypláceného důchodu nebo penze ve výši 36násobku minimální mzdy, tzn. 288 000 Kč (za zdaňovací období 2013). Tato částka odpovídá důchodu ve výši 24 000 Kč měsíčně (§ 4 odst. 1 písm. h) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, dále jen „ZDP“).
 

Platí vždy limit pro osvobození pravidelně vyplácených důchodů podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů?
 
Pro úplnost lze uvést, že zákonem č. 346/2010 Sb. byla zavedena od 1. 1. 2011 (ust. § 4 odst. 3 ZDP) úprava pro zdanění důchodů uvedených v § 4 odst. 1 písm. h) ZDP, podle které, přesáhne-li součet příjmů ze závislé činnosti podle § 6 a dílčích základů daně z podnikání podle § 7 a z pronájmu podle § 9 za zdaňovací období částku 840 000 Kč, bude důchod podléhat zdanění v plné výši. U příjmů ze závislé činnosti podle § 6 ZDP se bude do limitu započítávat skutečný příjem (nikoliv příjem navýšený o povinné sociální a zdravotní pojištění, tzv. superhrubá mzda). U § 7 a § 9 ZDP je míněn dílčí základ daně, tj. příjem po odečtu daňově uznatelných výdajů.
 
Z výše uvedeného vyplývá, že důchodce, který (poprvé za kalendářní rok 2011) má součet příjmů ze zaměstnání a základů daně z podnikání a pronájmu vyšší než částku 840 000 Kč, musí tuto částku včetně celého vyplaceného důchodu zahrnout do základu daně pro výpočet daně z příjmů fyzických osob.
 
Pozor: Podle přechodných ustanovení novely zákona o daních z příjmů účinné od 1. 1. 2014 se pro zdaňovací období let 2013 až 2015 zmíněné ustanovení § 4 odst. 3 ZDP nepoužije.
 

Poplatníkovi byl ve zdaňovacím období 2013 vyplacen starobní důchod ve výši 220 000 Kč a současně má příjem z pronájmu. Má povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob?
 
Poplatník ve zdaňovacím období vykázal základ daně z pronájmu nemovitosti (příjem po odečtu výdajů) ve výši 900 000 Kč. Ve zdaňovacím období 2013 zdanění (mimo zmíněných příjmů z pronájmu) nepodléhá částka pravidelně vypláceného starobního důchodu, protože pro roky 2013 až 2015 platí výjimka podle přechodných ustanovení zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb., podle které se ustanovení § 4 odst. 3 ZDP nepoužije. To znamená, že poplatník podá daňové přiznání, kde uvede pouze příjmy z pronájmu.
 

Musí podat daňové přiznání důchodce, který v roce 2013 prodal ovoce ze své zahrady a obdržel za něj 9 000 Kč?
 
Jestliže neměl tento důchodce kromě důchodu (do 288 000 Kč) a příjmu 9 000 Kč za prodej ovoce jiný příjem, povinnost podat daňové přiznání nemá. Protože příjem z prodeje ovoce v této výši je příjmem od daně osvobozeným (příjmy z příležitostné činnosti, příležitostného pronájmu movitých věcí a příjmy ze zemědělské výroby provozované poplatníkem, který není zemědělským podnikatelem, jsou osvobozené od daně do výše 20 000 Kč podle § 10 odst. 3 písm. a) ZDP; tato částka platí pro zdaňovací období roku 2013, pro rok 2014 činí již 30 000 Kč).


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Hanka
29. 3. 2016 10:39:20
Ještě k tomuto dotazu - můžu uplatnit ztrátu z předchozích let i na §10 když v něm zdaňuji důchod?? Příjmy mám v §6, §7, §9 a teď §10 základ daně je bez §6 1045 tis. včetně §10
Hlášení závadného obsahu

Irma
29. 3. 2016 9:27:17
Hanka: Příjmy z důchodu uvedete v přiznání na ř. 40 (je to ostatní příjem dle §10) a na ř. 209 Přílohy č. 2 k přiznání.
Hlášení závadného obsahu

Hanka
25. 3. 2016 12:04:33
V kterého oddílu daňového přiznání se zdaňuje důchod při překročení příjmu nad 840 tis.? Děkuji H.
Hlášení závadného obsahu

jan dvorak
25. 11. 2014 15:03:33
Mám příjem z financnich investic a jsem v důchodu.musím je zdanit,když nepřesahují 20000 czk za rok?
Hlášení závadného obsahu

lidka
28. 3. 2014 8:45:07
pro kafr: To co překračuje hranici 288 tisíc korun, patří do přílohy číslo 2, do příjmů podle § 10.
Hlášení závadného obsahu

Zdena
27. 3. 2014 13:01:54
pobiram socialni davky po zemrelem manzelovi v USA,podlehaji dani v CR?
Hlášení závadného obsahu

kafr
1. 3. 2014 18:56:14
Týká se mne zdanění důchodu nad 24tisíc kč, ale nemohu přijít na to, do které kolonky mám zapsat. Příjmy ostatní? poradí mně někdo? díky
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
účetnictví Brno
Účetnictví, daně, mzdy, i on-line v dohodnutých termínech
ucetnictvibrno.cz

EWSA s.r.o.
montážní, výrobně-dodavatelská a obchodní společnost EWSA s.r.o.
www.ewsa.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,83 Kč
0,010 Kč
23,09 Kč
-0,090 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 24.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru