Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Odpovědi na dotazy ohledně prodeje nemovitostí


Bc. Michaela Sobotková
20. 2. 2014
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Foto: Fotolia

 

Finanční správa odpovídá na nejčastější dotazy týkající se prodeje nemovitostí. Kdy jsou příjmy z prodeje nemovitosti osvobozeny od daně z příjmů? Lze považovat refinancování hypotéky za bytovou potřebu? Dozvíte se v tomto článku.


 
O jaký druh příjmů se jedná, když prodám byt či dům?
 
Příjmy z prodeje bytů a nemovitostí (nezahrnutých do obchodního majetku) podléhají zdanění daní z příjmů fyzických osob podle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), pokud nejsou od této daně osvobozeny. Podmínky, za kterých je příjem z prodeje osvobozen, jsou uvedeny v § 4 odst. 1 písm. a), b) a u) ZDP.
 

V roce 2013 jsem prodal byt (nebyl zahrnut do obchodního majetku), ve kterém jsem měl bydliště od roku 2001. Jsou příjmy z prodeje osvobozeny?
 
Příjmy z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud jste v něm měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem, jsou osvobozeny podle § 4 odst. 1 písm. a) ZDP.
 

Jak se postupuje u příjmů z prodeje rodinného domu, pokud jsem v něm měl bydliště po dobu kratší než dva roky?
 
Obdobně se postupuje také u příjmů z prodeje rodinného domu, bytu, včetně podílu na společných částech domu nebo spoluvlastnického podílu, včetně souvisejícího pozemku, pokud v něm měl prodávající bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let, pokud použije získané prostředky na uspokojení vlastní bytové potřeby podle § 4 odst. 1 písm. u) ZDP.
 
V případě, že příjem z prodeje nebude použitý na uspokojení vlastních bytových potřeb, bude podléhat zdanění podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP. Zdaněn bude příjem snížený o výdaje podle § 10 odst. 5 ZDP.
 

Zdědila jsem po matce byt včetně příslušných nebytových prostor. V tomto bytě prozatím bydlím. Mám v úmyslu jej ještě letos prodat, protože mám svůj, který jsem před čtyřmi lety, kdy jsem se přestěhovala k matce z důvodu péče o ni, začala pronajímat. Jakou daň z příjmů z prodeje tohoto bytu musím zaplatit?
 
Za předpokladu, že jste měla v prodávaném bytě bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před jeho prodejem, jsou splněny podmínky § 4 odst. 1 písm. a) ZDP. Příjmy z prodeje bytu jsou proto osvobozené.
 

Vlastním od roku 2000 byt a část společných nebytových prostor v bytovém domě. Do roku 2002 jsem v bytě bydlel a od roku 2002 jej pronajímám. Zvažuji prodej nájemci. Slyšel jsem, že příjem z prodeje bych mohl mít osvobozený od daně z příjmů.
 
Protože doba mezi nabytím a prodejem již v tomto okamžiku (2013) přesahuje dobu pěti let, byl by případný příjem z prodeje osvobozen od daně z příjmů podle § 4 odst. 1 písm. b) ZDP. Uvedené platí za předpokladu, že byt není a po dobu nejméně pěti bezprostředně předcházejících let nebyl zahrnut do obchodního majetku.
 

Jednotliví majitelé bytů (od roku 2003) jsou v domě spoluvlastníky společných nebytových prostor (bývalá prádelna). Na stavebním odboru městského úřadu ohlásili změnu prostor prádelny na byt, aniž by byly provedeny jakékoliv úpravy. Tyto prostory prodávají. Budou příjmy spoluvlastníků z prodeje těchto prostor osvobozeny od daně z příjmů?
 
Příjmy z popsaného prodeje budou osvobozeny z důvodu splnění podmínky vlastnictví po dobu 5 let podle ustanovení § 4 odst. 1 písm. b) ZDP.
 

V roce 2013 jsem prodal rodinný dům, ve kterém jsem měl bydliště od roku 2012. Jaké musím splnit podmínky pro osvobození příjmů z prodeje domu?
 
Pokud částku odpovídající úhradě použijete na obstarání vlastních bytových potřeb nejpozději do jednoho roku následujícím po roce, v němž jste částku přijal. Tento příjem je osvobozen i tehdy, pokud jste částku odpovídající úhradě vynaložil na bytové potřeby v době do jednoho roku před jejím obdržením (§ 4 odst. 1 písm. u) ZDP).
 
Přijetí částky musíte oznámit správci daně do konce zdaňovacího období, ve kterém k jejímu přijetí došlo. Jestliže použijete na získání bytové potřeby jen část získaných prostředků, jsou osvobozeny pouze tyto získané prostředky a zbývající část je zdanitelným příjmem podle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP.
 

V roce 2013 jsem prodal pozemek, který jsem zdědil po svém otci. Jak mám postupovat, jsem od daně osvobozen?
 
Příjmy z prodeje nemovitostí (neuvedených pod § 4 odst. 1 písm. a) ZDP, tedy i pozemků) jsou osvobozeny, přesáhne-li doba mezi nabytím a prodejem dobu 5 let. V případě, že jde o prodej nemovitosti, bytu nebo nebytových prostor nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů, pokud nemovitost byla nabývána postupným děděním v řadě přímé nebo manželem (manželkou).
 

V poslední době jsem se setkal s tím, že jedna ze stavebních spořitelen nabízí zajímavý produkt a poskytuje za výhodných podmínek úvěr ze stavebního spoření na splacení již poskytnutého hypotečního úvěru. Lze refinancování považovat za bytovou potřebu?
 
Refinancování bytových potřeb je upraveno v § 15 odst. 3 písm. h) ZDP a v pokynu Generálního finančního ředitelství (Pokyn D-6). Smyslem a cílem právní úpravy daní z příjmů je zvýhodnit takové fyzické osoby, které uspokojují svou potřebu bydlení způsoby uvedenými v § 15 odst. 3 písm. a) až g) ZDP.
 
S ohledem na smysl a cíl právní úpravy daňových úlev na bytové potřeby lze za bytovou potřebu považovat i splácení úvěrů na splacení následných hypotečních úvěrů či úvěrů ze stavebního spoření, kterými byly refinancovány předchozí úvěry na financování bytových potřeb podle § 15 odst. 3 písm. a) až h) ZDP.


Zdroj: Finanční správa
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

HonzaN
27. 9. 2017 14:26:00
Dobrý den, mam takový dotaz. Matka mě a sestře darovala dům, který je teď již rok psaný na nás. Matka je tam vedena jako věcné břemeno. Dům se teď bude prodávat a bude se kupovat pro matku byt. Podléhá to dani z příjmu? Popř. za jakých podmínek? Děkuji
Hlášení závadného obsahu

Andrea
25. 5. 2016 21:46:51
Dobrý den, manželovi zemřela teta. Dědil po ní její bratr, manželův otec, který bezprostředně po přípsání nemovitosti na něj dům daroval manželovi. Teta bydlela v domě přes 10 let. Dům prodáváme a peníze chceme použít na umoření hypotéky. Budeme platit daň z příjmu?
Hlášení závadného obsahu

vendy
12. 5. 2016 14:17:02
Dobrý den,mam byt v osobním vlastnictví od roku 2008,4 roky jsem tam mela trvale bydliste a ted ho pronajimam,najemci by ybt chteli odkoupit,chtela bych se optat jak je to z placenim dane z prodeje nemovitosti pokud je tam hypotéka a tu chteji prevzit a část 320 tis me bude vyplaceno v hotovosti jako doplatek kupni ceny,nasledne bych chtěla si vzit novou hypotéku i z vynosem z tohoto bytu na pozemek,mam zajem stavet dům,podleha teda tento prodavany byt dani?Dekuji za odpoved
Hlášení závadného obsahu

jarin
27. 3. 2014 12:19:25
Pokud peníze použijete na obstarání vlastních bytových potřeb nejpozději do jednoho roku následujícím po roce¨, ve kterém jste peníze obdržela mělo by to být osvobozeno od daně z příjmů. Vyplývá to i z odpovědí v článku.
Hlášení závadného obsahu

Alena
26. 3. 2014 19:37:15
Dobrý den. Prodávám dům po rodičích,který mi byl před 4 roky darován.Rodiče v něm i nadále žili.Nemám v něm trvalé bydliště.Musím platit daň z příjmu za dům,když získané peníze použiju na nákup bytu? Děkuji za odpověď.
Hlášení závadného obsahu

Marcela
11. 3. 2014 20:06:58
Dobrý večer. Marcela Vlachová.
Je možné, abych prodala realitní společnosti polovinu domu, když spolumajitel nemá o tuto polovinu zájem a nechce ji ode mě odkoupit s tím, že nemá peníze? Nejsme v příbuzenském vztahu a polovina domu je dědictví po otci.
Děkuji.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik



 
 
Security code 
 

Užitečné informace




Firmy v Pohodě
 
Účetní a daňová kancelář
Účetní a daňová kancelář s osobním přístupem, jaký jinde nenajdete


LeonTax s.r.o.
Registrovaná daňová a účetní kancelář
www.leontax.cz

Daňový kalendář

27. 5. 2019 Souhrnné hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Kontrolní hlášení (za duben 2019)
27. 5. 2019 Přiznání DPH (za duben 2019)
31. 5. 2019 Daň z nemovitých věcí (1.splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

25,78 Kč
0,010 Kč
23,10 Kč
0,023 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 21.05.2019

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru